Bratislava 23. 3. 2023
Nespavosťou trpí čoraz viac Slovákov a Čechov. Na tento problém sa v online poradni internetovej lekárni Mojalekareň.sk pýtame až 5 x týždenne. V hlavnej úlohe nášho nákupného záujmu je melatonín. Jeho neodborným užívaním ale riskujeme! Melatonín sa na Slovensku a v Čechách stal trendom, možno zbytočne…
Dlhodobo najpredávanejšími doplnkami stravy na dobrý spánok na stránkach MojaLekáreň.sk sú práve tie, ktoré majú v zložení melatonín. Majú skoro 40% náskok pred doplnkami stravy na spánok s inou účinnou látkou. Ľudia tomuto trendu jednoducho dlhodobo dôverujú. Pavla Horáková, vedúca online poradne MojaLekáreň.sk, na margo nákupného ošiaľu s melatonínom hovorí: “Nedá sa povedať, že by bol melatonín účinnejší ako iné látky. Na každého pôsobí inak. Najlepšie funguje tým, ktorí sú na neho citliví a majú ho prirodzený nedostatok.” Melatonín je hormón, ktorý zohráva významnú úlohu pri regulácii spánku. Je produkovaný v mozgu, telo si ho vytvára prirodzene. Následkami jeho nedostatku sú poruchy zaspávania, či spánkový rytmus. Dlhodobé denné užívanie doplnkov stravy s obsahom melatonínu môže podľa Pavli Horákovej viesť k tomu, že sa potlačí prirodzená tvorba vlastného melatonínu a nespavosť sa naopak prehĺbi. Tiež upozorňuje, že melatonín by sa mal užívať len na dobu nevyhnutne potrebnú, alebo po konzultácii s lekárom.
Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) reaguje. Prípravky s obsahom melatonínu v dennej dávke 0,5 mg a viac zaradil k liečivám, pretože majú podľa SÚKL potencionálne nežiadúce účinky! * Slovensko naopak aktuálne legislatívu v súvislosti s melatonínom neplánuje meniť. “Štátny ústav pre kontrolu liečiv na Slovensku momentálne neplánuje vydať podobné stanovisko, ako vyšlo v Českej Republike,” vyjadrila sa pre nás Jana Matiašová, hovorkyňa ŠUKL.
Na zmenu českej legislatívy reaguje Lékárna.cz, sestra MojaLekáreň.sk. “Máme aj dodávateľov, ktorí na trhu zostávajú, pretože ich produkty majú dávkovanie 0,49 mg v tabletke, prípadne upravené dávkovanie. Od 29.3. 2023 ale nebudeme predávať na našich stránkach V Čechách ani na Slovensku žiadny doplnok stravy, ktorý túto legislatívu nespĺňa.”, vysvetľuje Vladimír Finsterle, zakladateľ oboch lekární. A práve tento fakt spustil v nákupe doplnkov stravy s obsahom melatonínu doslova ošiaľ. Produkty sa na našich stránkach vypredávajú závratnou rýchlosťou.
Podľa analytického nástroja Index zdravého životného štýlu na stránkach MojaLekáreň.sk aktuálne krivka predaja doplnkov stravy na spánok od začiatku roka výrazne rastie. Medziročný nárast je až 20%. Paradoxne je marec spojený aj s dňami zaoberajúcimi sa výskumom spánku a spánkovej medicíny – Svetovým dňom spánku a Medzinárodným dňom zdravého spánku.
Aby ste sa cítili dobre, problém s nespavosťou sa dá riešiť aj prírodnou cestou. Kamila Horníčková – lekárnička, odborníčka na prírodnú liečbu a bylinnú terapiu online poradne MojaLekáreň.sk pri nespavosti odporúča napríklad čaje s medovkou, levanduľou, či harmančekom. Dopĺňa, že silnejšiu nespavosť môžeme podporiť rastlinnými adaptogénmi, vo forme doplnkov stravy. “Znižujú stresové reakcie tela, prehlbujú regeneráciu a nočný spánok”, dopĺňa. Medzi osvedčené patria podľa nej rhodiola, ženšen, eleutherokok. Nižšia tvorba melatonínu je prirodzená v starobe, preto sú práve doplnky stravy s obsahom melatonínu alebo tryptofánu odporúčané až v seniorskom veku. Výrobky s dennou dávkou nižšou ako 0,5 mg melatonínu nepovažuje český SUKL za lieky, pretože hladiny melatonínu v sére po ich užití sú blízke hladinám melatonínu po konzumácii niektorých potravín. Na Slovensku je použitie účinnej látky melatonín vo výživových doplnkoch (potravinách) povolené v rozmedzí od 0,5 – 1 mg na kvantifikovanú porciu.**
zdroj:
* https://www.sukl.cz/zmena-rozhodovaci-praxe-v-pripade-vyrobku-obsahujici-latku