Prechod na tuhú stravu či zavedenie príkrmov je často vzrušujúcim dobrodružstvom plným rozkošných detských úsmevov a výrazov, keď okúsia niečo neznáme. Skôr ako začnete deti kŕmiť rozmixovanou stravou a pyré vyskúšajte metódu BLW (Bady Led Weaning). V posledných rokoch táto metóda zaznamenala veľký úspech a teraz ju môžete vyskúšať aj vy.
Čo je BLW
Baby Led Weaning
alebo aj BLW by sa dalo preložiť ako dieťaťom vedené odstavenie. A presne to to aj znamená. Odstavenie dieťaťa pod vedením dieťaťa sa môže zdať trochu nejasné ale poďme sa na to pozrieť bližšie.
To, v čom sa odlišuje BLW od iných prechodov na pevnú stravu je fakt, že dieťa dostane hneď pevnú stravu. Dieťa nekŕmite kašičkami a pyré s lyžičkou ale dáte mu kúsky pevnej stravy a kŕmi sa samé rukami.
Kedy začať odstavovať dieťa
S odstavením väčšina mamičiek začína okolo 6 mesiaca veku dieťaťa. Je to ale individuálne. Dieťa vám dá najavo, že je pripravené na ďalšiu etapu života. Všímajte si znaky, ktoré vám napovedia, že môžete začať pridávať pevnú stravu.
- Dieťa dokáže s menšou oporou sedieť
- Udrží hlavičku hore (má ju pod kontrolou)
- Sleduje vás keď jete a začína prejavovať o jedlo záujem
- Dokáže si dať predmety do úst
Pokiaľ toto vaše dieťa ešte nezvláda počkajte. Ak dieťa nejaví záujem o jedlo, ktoré konzumujete, alebo nevydrží pokojne sedieť na stoličke nie je dobré a ani bezpečné zavádzať pevnú stravu.
Aké jedlo bábätku ponúknuť
Stravu vyberajte s prihliadnutím na vek dieťaťa. S tvrdým jedlom si deti veľmi neporadia, ale môžete im ho ponúknuť vo forme pyré. Pravdou je, že niektorí zástancovia BLW metódy to odmietajú ale nič sa nestane ak mu ponúknete jedlo, ktoré má kašovitú konzistenciu ako jogurty, ovsené vločky či mäkké ovocie ako banán alebo avokádo. Ponúknuť mu môžete aj uvarenú zeleninu, ktorá je stále pevná, ale zároveň mäkká a dieťa ju môže pokojne zjesť.
Či je jedlo dosť mäkké a vaše dieťa ho zje zistíte celkom jednoducho. Ak sa dá jedlo ľahko rozdrviť medzi prstami môžete ho ponúknuť vášmu drobcovi.
Vyhnite sa potravinám ktoré sú lepkavé a obsahujú tvrdé a ostré kúsky (orechy, arašidové maslo, …). Takéto jedlo môže predstavovať pre malé dieťa nebezpečenstvo udusenia.
Dobré je ak je pyré hustejšie aby si ho mohlo dieťa zobrať do ruky a vložiť do úst.
Veľkosť a tvar
Okrem textúry berte ohľad aj na veľkosť a tvar. Deti vo veku 6 až 9 mesiacov ešte nevedia chytiť jedlo do prstov a chytia ho do celej dlane (dlaňový úchop). Ak je jedlo príliš malé uchopia ho do dlane ale nedokážu si ho vložiť do úst (vždy keď otvoria dlaň jedlo im vypadne). Pri krájaní jedla dbajte na to aby malo dĺžku asi ako váš malíček. Keď dieťa takto veľké kúsky jedla chytí do dlane budú konce jedla vyčnievať a dieťa ho môže pokojne vychutnávať.
Staršie deti (okolo 9 mesiacov) už dokážu chytiť aj drobnejšie kúsky jedla prstami a môžete mu podávať aj menšie kúsky jedla.
Vyhnite sa podávaniu pevnejších potravín s okrúhlym tvarom (hrozno, čučoriedky,…). Drobné guľaté jedlo môže dieťaťu zablokovať dýchacie cesty a môže sa udusiť.
Výhody BLW
S metódou BLW sa spája množstvo výhod pre celú rodinu.
- Jete rovnaké jedlo – nemusíte pripravovať dieťaťu iné jedlo než zvyšku rodiny. Dieťa sa tak zúčastňuje rodinného jedla, stoluje spolu s rodinou a zvyšuje to jeho zážitok z jedla. Vy nemusíte robiť jedlo extra pre dieťa a len mu dáte to, čo ste navarili pre ostatných. Dajte len pozor aby jedlo nebolo príliš slané alebo korenené.
- Jemná motorika – tým, že sa deti snažia nakŕmiť samé zlepšuje svoju motoriku. Snaží sa chytiť do rúk jedlo a vložiť ho do úst.
- Dieťa nebude také vyberavé – výskumy naznačujú, že deti, ktoré prešli na pevnú stravu pomocou metódy BLW sú menej vyberavé v jedle
- Kontrolu nad jedlom má dieťa – deti jedia keď sú hladné a prestanú keď sú plné. Keby ste ich kŕmili lyžičkou túto voľbu by nemali lebo priebeh kŕmenia kontrolujete vy, rodičia.
- Zmyslové zážitky – potraviny majú rôznu štruktúru a dieťa prichádza s nimi do kontaktu. Keby ste ho kŕmili kašami pripravili by ste ho o nové zmyslové poznatky.
Vhodné potraviny pre BLW
Určite uznáte, že pre 6 mesačné dieťa nie sú vhodné všetky potraviny. Pokojne ale môžete začať napríklad s
- praženicou, miešané vajíčka
- chlieb s nátierkami
- avokádo, banán, zrelá broskyňa
- pečený sladký zemiak
- muffiny
- dusený karfiol, brokolica
- mleté alebo na drobno nakrájané dobre uvarené mäso
Ako zaviesť tuhú stravu
Väčšina rodičov sa obáva, že dieťa sa z pevnej stravy nenaje a nezíska potrebné živiny. Vo veku 6 mesiacov ale stále tvorí hlavnú zložku potravy dieťaťa materské mlieko, ktoré pokryje jeho nároky na živiny.
Zo začiatku ponúkajte dieťaťu pevnú stravu 2 – 3 krát za deň. Neskôr počet porcií zvýšte.
Pevnú stravu ponúknite dieťaťu 30 až 90 minút pred dojčením. Nájdite vhodný čas keď dieťa začína byť hladné ale ešte nie je tak rozrušené aby nedokázalo vziať jedlo do rúk a vložiť si ho do úst..
Keď začnú deti jesť pevnú stravu nezjedia jej veľa. Zo začiatku nemusia o jedlo prejavovať záujem ale nebojte sa, prejde ich to a začnú skúmať aj túto časť sveta.
Pri príprave jedla pre celú rodinu odložte z neho kúsok skôr ako ho dochutíte. Pikantné jedlo im nemusí chutiť. Priveľa soli môže zaťažiť ich oblička a ak obsahuje jedlo pridaný cukor môžete v nich podporiť zlé stravovacie návyky.
Pripravte sa na neporiadok, ktorý deti pri metóde BLW narobia. Oplatí sa investovať do pohodlných podbradníkov, detskej stoličky, ktorá sa dá ľahko vyčistiť a vhod príde aj podložka, ktorá zachytí všetko čo padne na zem (omrvinky, kúsky jedla, rozliate tekutiny,…).
Tiež sa pripravte na vypľúvanie jedla ale aj smiešne tváričky, ktoré budú robiť keď začnú ochutnávať pre ne neznáme jedlá. Ak bude dieťa jedlo vypľúvať nebojte sa pokojne mu ho ponúknite inokedy. Textúra, chuť a vôňa jedla je pre bábätko niečo nové a musí si na to len zvyknúť. Opakovaným ponúkaním jedla si naň zvyknú a začnú ho jesť.
Nezabúdajte, že bábätká ešte nemajú zuby ale nie je to prekážka v tom aby ste im mohli ponúknuť vhodnú pevnú stravu. Začnite s hustejšími kašičkami a neskôr prejdite na dusenú zeleninu a mäkké ovocie. Deti majú dosť silné ďasná na to, aby takéto jedlo rozžuli a mohli ho stráviť.
Zo začiatku môže dieťa dáviť, kašľať alebo grgať. Stáva sa to ak deti jedlo poriadne nerozžuli. Ide len o reflexy dieťaťa, ktoré sa ho snažia chrániť pred niečím neznámym. K dáveniu dochádza ak sa kúsok jedla dostal dosť hlboko do krku a hrozí, že ho dieťa vdýchne.
Na čo si dať pozor
Metóda BLW je obľúbený spôsob ako predstaviť bábätku nové jedlá. Nenechávajte ho pri tom samé. Je tu riziko, že dieťaťu zabehne kúsok kaše alebo iného jedla.
Ak sa začne dieťa dusiť (modré pery, vypúlené oči, dieťa je ticho) položte si ho na predlaktie a prstami na ruke zafixujte hlavičku. Dieťa 5 krát udrite po chrbte medzi lopatky. Ak sa dýchacie cesty dieťaťa neuvoľnili volajte rýchlo na tiesňovú linku.
Vždy keď zje novú potravinu pozorujte ho, môže sa u neho prejaviť alergická reakcia na konkrétne jedlo. Vďaka BLW metóde viete ľahšie identifikovať, ktoré jedlo alergiu vyvolalo.
Dlhší čas sa odporúčalo aby malé deti nezačali hneď konzumovať potraviny, ktoré často spôsobujú alergie. V súčasnosti sa ale väčšina odborníkov prikláňa k opačnému názoru. Domnievajú sa, že je dobré ponúknuť deťom aj potraviny, ktoré alergie spôsobujú, vďaka tomu môže ich organizmus akceptovať rôzne jedlá čím sa môže riziko rozvoja potravinovej alergie u nich znížiť. Stále ale dávajte pozor či sa alergia na konkrétne jedlo neprejaví.
Neponúkajte deťom malé okrúhle potraviny. Vyhnite sa aj jedlám ktoré sú lepkavé, chrumkavé alebo tvrdé.
Nechajte dieťa rozhodnúť o tom koľko a čoho zje. Ani sa nenazdáte a začne jesť pevnú stravu. BLW metóda nemusí každému vyhovovať ale vyskúšať ju určite môžete. Pripravte sa na množstvo neporiadku ale aj na smiešne a vysmiate tváričky detí, pre ktoré bude každé sústo jedla niečím novým.
ZDROJ:
summerhealth.com/blog/baby-led-weaning-a-modern-parents-guide-to-starting-solid-foods
health.clevelandclinic.org/baby-led-weaning
whattoexpect.com/first-year/feeding-baby/baby-led-weaning/
Obrázky: freepik.com