Profesor Charles Gerba, mikrobiológ Arizonskej univerzity a guru svojho odboru, tvrdí, že: „ak budú správne mikroorganizmy na správnom mieste v správnom množstve, môžete ochorieť z čohokoľvek, čoho sa dotknete“. Nech sa budete snažiť akokoľvek, z vášho domova sa vám nikdy nepodarí odstrániť všetky škodlivé mikroorganizmy.
Napriek tomu je vhodné venovať pozornosť a dbať na zvýšenú hygienu u nasledujúcich predmetov:
Hubka na riad
V celej domácnosti je to práve kuchynská hubka, ktorá obsahuje najviac mikróbov. Na základe vedeckých testov sa zistilo, že jej najúčinnejšie vyčistenie je možné paradoxne v mikrovlnej rúre. Stačí 1 minúta a z hubky sa odstráni viac mikróbov v porovnaní s jej umytím v umývačke riadu.
Kuchynský drez
Je druhým najfrekventovanejším miestom kde sa zvyknú mikróby zdržiavať (dokonca je ich tu viac ako na záchodovej doske). Oplatí sa preto po jeho každom použití, postriekať a vydrhnúť v čistiacom roztoku.
Doska na krájanie
Ľudovo aj lopár alebo denko, a to je jedno či je z plastu alebo dreva, je skvelým útočiskom pre baktérie vrátane salmonely. Vďaka hlbokým zárezom od noža, sa dokážu baktérie skryť aj hlboko pod povrch. Odporúčame vám ju čistiť pravidelne pod tečúcou horúcou vodou.
Mištička na sušienky alebo oriešky
Ľudia si veľmi často ruky vôbec neumývajú. A tí čo to tvrdia, tak len jedna tretina z nich pritom používa aj mydlo. Nezabudnite pravidelne čistiť tieto mištičky a nikdy v nich nenechávajte pochutiny dlhšie ako 1 deň.
Zubná kefka
Ak sa nachádza vo vašej kúpeľni zároveň aj toaleta, dbajte o to väčšiu hygienu aj svojej zubnej kefky. Po jej každom použití ju odložte do skrinky resp. čo najďalej od záchodovej misy. A prečo? Po každom spláchnutí záchoda sa rozstrekujú do priestoru miestnosti kvapky obsahujúce baktérie a táto spŕška dopadá na všetky predmety v blízkosti. Ak ste boli chorí, po vyliečení si určite za každým zakúpte novú zubnú kefku. Zubári ju odporúčajú meniť každé 3 týždne a vedia určite prečo.