4.1 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Najliečivejšia bylinka, ktorá to je?

Tak ako sa po celé milióny rokov vyvíjalo naše ľudstvo, tak sa aj vyvíjala naša príroda a všetko v nej, bylinky nevynímajúc. Tie sú tu taktiež odpradávna, tešia nás svojou jedinečnou krásou, lahodnou vôňou, stali sa súčasťou rôznych kultúrnych obradov a čo je najdôležitejšie, stali sa súčasťou našej dennej potravy. Niektoré konzumujeme najmä kvôli chuti, iné kvôli účinkom. A predsa. Aj keď dnes už poznáme dosť informácií o bylinkách, predsa si netrúfame povedať, ktorá je tá najliečivejšia.

Najliečivejšia bylinka

V tomto článku by som rada predstavila tri zo svojich NAJ byliniek, na ktoré nedám dopustiť, je možné pestovať ich aj u nás a ktoré právom patria do kategórie „liečivé“.

Aloa barbadoská (pravá), známa aj ako Aloe vera – púštny zázrak, či prameň života a večnej mladosti. Takto je opísaná Aloe. Bylinka pochádza z Afriky, ale dnes ju už bežne pestujeme aj u nás. Pre jej teplomilný pôvod je vhodná najmä vysadená do kvetináčov, ktoré dávame na zimu dovnútra. Rastlina Aloe pripomína kaktus, je vždyzelená a bez kmeňa. Listy sú dlhé a zúbkovaté a práve v ich dužine sa nachádza vzácna priehľadná šťava, tzv. gél. Ten má protizápalové účinky, pôsobí antibakteriálne a aj ako antivirotikum a antimykotikum. Pozitívne ovplyvňuje hojenie rán, popálenín spôsobených vysokou teplotou, slnečným žiarením, chladom, lieči infekcie ústnej dutiny, afty a zápaly. Okrem toho zregenerúva črevnú mikroflóru, a preto je aj častou súčasťou nápojov. Aloe je pre svoje oživujúce vlastnosti veľmi obľúbená aj v kozmetike, kde je častou prísadou pleťových krémov, mliek a balzamov na pery.

Rumanček kamilkový, ľudovo harmanček, či kamilka. Kto by nepoznal túto voňavú nádheru. Bylinka má ozaj všestranné využitie. Ak trpíte nespavosťou, často vás prepadáva úzkosť či záchvaty paniky, doprajte si šálku harmančekového čaju. Upokojí vás a ľahšie nájdete stratený spánok. Čaj okrem toho reguluje trávenie, pomáha pri žalúdočných a črevných poruchách, kŕčoch, užíva sa aj ako kloktadlo pri chorobách ústnej dutiny a hrtana. Harmanček je prospešný aj pre vašu pleť, vyčistí ju formou záparov, alebo obkladov. Teplými obkladmi z čajových vrecúšok harmančeka je dokonca možné zbaviť sa jarcov na očiach. Bylinka sa používa aj pri výrobe vlasovej kozmetiky, ak si chcete vlasy prírodne zosvetliť oplachujte si ich harmančekovým odvarom.

A do tretice, som si vybrala šípky, plody kra ruže šípovej. Kto by si nepamätal ich zber v detstve, pitie šípkového čaju u babičky, či ručne robené šípkové náhrdelníky. Šípky sú vynikajúcou zásobárňou vitamínu C. Zbierame ich niekoľko dní pred ich plnou zrelosťou, keď sa sfarbia do svetlo červena a sú ešte tvrdé. Obyčajne je to v septembri alebo októbri. Ak aj nemáte čas na vlastný zber šípok, určite Vám odporúčam kvalitné čajovne, alebo biopotraviny, kde ich ľahko zoženiete. Šípky majú vynikajúce antibakteriálne, protizápalové účinky, pôsobia močopudne a sťahujúco, zastavujú krvácanie a znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Používajú sa pri liečení infekcií obličkových a močových kameňoch, pri nachladnutí, horúčke a pomáhajú na posilnenie organizmu.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

1 komentár

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY