Antibiotiká sú lieky, ktoré sa užívajú pri bakteriálnych infekciách. Nie vždy ale musí ísť o lieky. Existujú rastliny, ktoré majú antibiotické účinky. Určite ste už o niektorých počuli. Ktoré sú najúčinnejšie prírodné antibiotiká, ako a kedy ich použiť a kedy je najlepšie ísť za lekárom? Odpovede nájdete v tomto článku.
Antibiotiká
S objavom antibiotík sa podarilo zachrániť milióny ľudských životov. Antibiotiká ale môžu mať na organizmus vedľajšie účinky a práve preto niektorí ľudia dávajú prednosť prírodným antibiotikám. Pokiaľ nechcete siahať po liečbe liekmi môžete antibiotické účinky nájsť aj v niektorých rastlinách a potravinách.
Rezistencia na antibiotiká je v súčasnosti veľký problém. Čoraz viac baktérií je odolných voči doteraz používaným antibiotikám a aj to je jedným z dôvodov prečo sa výskum zameriava na prírodné antibiotiká.
Najsilnejšie prírodné antibiotiká
Hľadáte prírodné antibiotiká na hrdlo, alebo na vyliečenie kašľu? Príroda je plná liečivých byliniek, ktoré vám pomôžu pri rôznych ťažkostiach. Ak viete po ktorých siahnuť môžete nájsť prírodné antibiotiká na močové cesty, na zápaly v ústnej dutine či na kožné infekcie.
Med
Včelí med sa už stáročia používa v boji proti infekciám. Má nie len antibakteriálne ale aj protizápalové a antimikotické účinky. Med obsahuje peroxid vodíka, vďaka ktorému má antibiotické účinky. Obsahuje aj veľa prírodného cukru, ktorý spomaľuje až zastavuje rast baktérií.
Med ako antibiotikum najlepšie využijete ak ho aplikujete priamo na ranu alebo infikovanú oblasť. Zabíja baktérie a podporuje proces hojenia kože. Jeho liečivé účinky ale využijete aj pri vnútorných infekciách. Prehltnite polievkovú lyžicu medu alebo si ju rozmiešajte v čaji.
Včelí med je bezpečná potravina, ktorú môžete aplikovať na pokožku alebo ho pokojne konzumovať. Nikdy ho ale nepodávajte deťom do 1 roka života kvôli riziku botulizmu.
Cesnak
Cesnak sa na prevenciu a liečbu používa asi na celom svete. Má veľa aktívnych antimikrobiálnych zložiek ako alicín, ajoény alebo alysulfidy. Podľa posledných výskumov sa zdá, že práve tieto zlúčeniny by mohli účinkovať proti baktériám odolným voči antibiotikám (liekom). Cesnak a aj jeho deriváty sú účinné v boji proti baktériám salmonelózy, E.coli a aj zlatého stafilokoka. Dokáže zničiť patogény ešte skôr ako začnete cítiť prvé príznaky ochorenia. Cesnak, alebo cesnakový koncentrát môžete aplikovať aj priamo na ranu. Dajte si ale pozor na možné podráždenie pokožky.
Cesnak je všeobecne považovaný za bezpečný. Vo väčších dávkach ale môže spôsobiť vnútorné krvácanie. Denná odporúčaná dávka je cca 2 strúčiky cesnaku denne. Ak užívate doplnky výživy s obsahom cesnaku neprekračujte dávkovanie.
Ak užívate lieky na riedenie krvi konzultujte užívanie cesnaku (ako antibiotika) s lekárom. Cesnak účinky týchto liekov môže zvyšovať.
Cibuľa
Cibuľa obsahuje látku alicín (rovnako ako cesnak), ktorá má antibakteriálne účinky. Môže byť účinná pri boji s infekčnými ochoreniami ako angína, nádcha, bronchitída, pri bolesti hrdla a ďalších bakteriálnych ochorení. Pomôže vám aj pri problémoch s trávením, pri srdcových chorobách a aj pri hypertenzii.
Výborne sa jej účinky proti kašľu osvedčili v kombinácii s medom. Stačí len nakrájať cibuľu na plátky a zaliať ju medom. Nechajte zmes chvíľu odležať a užívajte ju niekoľkokrát denne. Vhodné je, pripraviť si cibuľový sirup každý deň čerstvý.
Zázvor
Zázvor si väčšina ľudí spája s prechladnutím a chrípkou. Koreň zázvoru má ale väčší potenciál. Má antibakteriálne, antioxidačné, protizápalové a antikoagulačné účinky. Výsledky štúdie z roku 2022 naznačujú, že zlúčeniny v zázvore účinne spomaľujú rast baktérií ako streptokoky, stafylokoky alebo laktobacily.
Konzumácia zázvoru, alebo zázvorového čaju je bezpečná ale nepreháňajte to s ním. Pri nadmernom užívaní môže spôsobiť pálenie záhy, vyvolať pocit pálenia v žalúdku, podráždiť ústa, hrdlo alebo hnačky.
Zázvor nie je vhodný pre ľudí s poruchou zrážanlivosti a pre tehotné ženy. Ak vás trápia žlčové kamene konzultujte užívanie zázvoru a doplnkov výživy s obsahom zázvoru s lekárom. Táto rastlina totižto zvyšuje tvorbu žlče.
Echinacea
Echinacea je menej známa rastlinka, ktorú hojne používajú hlavne domorodí Američania v ľudovom liečiteľstve už stovky rokov na liečbu rán a infekcií. Antibakteriálne účinky rastliny sú najúčinnejšie hlavne proti baktériám, ktoré infikujú dýchacie cesty. Počas histórie echinaceu používali aj na liečbu šarlachu, malárie, otravu krvi, syfilisu a ďalších chorobám. V súčasnosti sa táto bylinka používa na zmiernenie príznakov a zrýchlenie liečby kašľa, nádchy, bolesti hrdla a odporúča sa na posilnenie imunity.
Echinaceu odporúčajú bylinkári aj na liečbu ušných infekcií, infekcií močových ciest a aj pri liečbe vaginálnych kvasinkových infekcií.
Ak užívate lieky na predpis poraďte sa o užívaní tejto bylinky s lekárom. Echinacea predlžuje čas, ktorý potrebuje organizmus na odbúranie kofeínu.
Grapefruitové jadierka
Extrakt z grapefruitových jadierok
účinne ničí viac ako 800 rôznych druhov vírusov a baktérií. Poradí si aj s viac ako 100 druhmi húb a parazitov. Extrakt je vhodný na vonkajšie aj vnútorné použitie. Pri aplikácii na pokožku zmierňuje svrbenie, tvorbu akné, zápaly kože a tvorbu lupín. Pri vnútornom použití ničí zlé baktérie, posilňuje imunitný systém a pomáha pri chronických problémoch s trávením.
Extrakt z grapefruitových jadierok, rovnako ako grapefruit a šťava z neho nie sú vhodné pre ľudí, ktorí užívajú niektoré lieky na predpis. Môže zrýchliť ich vstrebávanie.
Myrha
Myrha je pomerne známa rastlina ale o jej liečivých a hlavne antibakteriálnych účinkoch sa toho veľa nevie. Zlúčeniny v myrhe chránia organizmus hlavne pred infekciami dýchacích ciest a zápalom v ústnej dutine. Podľa niektorých zistení môže byť účinná pri liečbe pohlavne prenosnej choroby trichomoniázy, ktorá nereaguje na bežnú liečbu. Antibakteriálne účinky myrhy môžete využiť aj v boji s baktériami spôsobujúcimi lymskú boreliózu.
Doplnky výživy s myrhou užívajte podľa dávkovania na obale. Aj keď ju organizmus dobre znáša môže zapríčiniť hnačku. Užívanie vo väčšom množstve môže viesť k problémom so srdcom. Pri aplikácii na pokožku môže myrha spôsobiť vyrážku.
Oregano – oreganový olej
Podľa niektorých výskumov patrí oreganový olej medzi najsilnejšie prírodné antibiotiká. Za toto umiestnenie vďačí pravdepodobne zlúčenine karvakrol. Oregano účinkuje ako antioxidant, posilňuje imunitný systém, pomáha liečiť žalúdočné vredy a zmierňuje zápaly. Oreganový olej sa používa aj na liečbu plesňových infekcií na pokožke. Určite ale nepoužívajte čistý olej. Zmiešajte kvapku oreganového oleja s kokosovým alebo olivovým olejom a až následne aplikujte na kožu.
Ďalšie prírodné antibiotiká
Rastlín, byliniek a potravín s antibiotickými účinkami je viacero.
- Tymian – prípadne tymianový esenciálny olej môže byť účinný v boji s baktériami odolnými voči antibiotikámá. Dajte si ale pozor. Tymianový esenciálny olej neužívajte vnútorne, je určený len na vonkajšie použitie (na pokožku) v zriedenej forme.
- Klinčeky – často sa používajú na ochutenie jedál. Olej z klinčekov obsahuje látku eugenol, ktorá má silný antibakteriálny účinok hlavne na baktérie Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok) a E.coli.
- Fermentované potraviny – kyslá kapusta, uhorky, probiotické jogurty, … potraviny, ktoré prešli fermentáciou sú zdrojom množstva zdraviu prospešných látok, vrátane antibiotík. Podporujú zdravie črevného mikrobiómu a ničia rakovinové bunky.
- Brusnice – ich antibakteriálne účinky sa využívajú hlavne pri zápaloch a infekciách močových ciest. Účinné sú hlavne proti baktériám E.coli, ktorým zabraňujú usadiť sa na stenách močových ciest a množiť sa.
- Chren – prírodné antibiotikum z neho robia hlavne fytoncídy, ktoré ničia patogény v organizme. Pri nachladnutí a chrípke pomáha riediť hlien a tak prečisťovať dutiny.
Na záver
Rezistencia na antibiotiká je dôvodom, prečo sa veda a výskum zameriavajú na hľadanie nových druhov liekov. Niektoré prírodné antibiotiká môžu nahradiť súčasné antibiotické lieky, na ktoré si baktérie vybudovali odolnosť.
Či už užívate bylinky s antibiotickými vlastnosťami ako prevenciu, alebo ako podpornú liečbu bakteriálneho ochorenia neprekračujte dávkovanie. Ak užívate lieky, alebo vás trápi nejaké chronické ochorenie konzultujte užívanie výťažkov z byliniek a esenciálnych olejov konzultovať s lekárom.
Niektoré prírodné antibiotiká pre deti nie sú vhodné, hlavne pre menšie deti. Skôr ako po nich siahnete konzultujte ich užívanie s pediatrom.
Dávajte si pozor aj na formu v akej bylinky užívate. Esenciálne oleje, kvapky, tinktúry a doplnky stravy obsahujú vyššie koncentrácie účinných látok ako samotná bylinka.
Bylinky často užívame vo forme čaju. Ide o praktický a aj účinný spôsob ako z nich získať všetky potrebné zložky. Nezabúdajte ale, že po dvoch až troch týždňoch užívania byliniek si dajte prestávku.
ZDROJ:
verywellhealth.com/natural-antibiotics-8414343
healthline.com/health/natural-antibiotics#honey
medicalnewstoday.com/articles/321108
Obrázky: pixabay.com