3 C
Bratislava
utorok, 3 decembra, 2024

Nebezpečné plasty: Ako vplýva bisfenol A (BPA) na zdravie?

Plasty a životné prostredie je často diskutovanou témou. Ešte častejšie sa diskutuje o vplyve plastov na zdravie človeka. Jednou z hlavných zložiek plastu, ktoré môžu stáť za množstvom chorôb je bisfenol A (BPA). Táto zložka sa na výrobu plastov používa už od 50. rokov minulého storočia. Do kontaktu s ňou prišiel takmer každý človek na svete. Kde všade túto chemikáliu nájdete a ako vplýva na zdravie?

Čo je Bisfenol A (BPA)

Bisfenol A je priemyselná chemikália, ktorá sa nachádza v polykarbónových plastoch a epoxidových živiciach. Ak si myslíte, že ste s týmito látkami do kontaktu neprišli mýlite sa

  • Polykarbónové plasty – používajú sa na výrobu opakovane používaných plastových fliaš, dojčenských fliaš a aj skladovacích plastových nádob.
  • Epoxidované živice – používajú sa na nátery vnútorných strán plechoviek, plechových uzáverov fliaš a nájdete ich aj na vnútornej strane vodovodného potrubia. Tieto živice sa môžu nachádzať aj v niektorých dentálnych tesniacich hmotách

Bisfenol A nájdete aj v ďalších predmetoch a produktoch, je súčasťou farieb, lepidiel či stavebných materiálov (hlavne podlahy). Nachádza sa aj v hračkách, elektronike, CD, a množstve ďalších produktov. Vyhnúť sa mu jednoducho nedá. Predpokladá sa, že túto látku má v tele cca 90% z nás. Veľkú časť získame z potravín, ktoré sú balené v plastoch s obsahom BPA. Bisfenol A sa v menšej miere môže do organizmu dostať aj vzduchom, prachom alebo vodou.

Európskej únii je bisfenol A klasifikovaný ako nebezpečná látka. Viacero štúdií preukázalo, že BPA môže preniknúť z plastu do potravín a nápojov a tak sa dostať do organizmu. Práve táto zložka plastov môže za viacero zdravotných problémov.

Plasty. Bisfenol A, BPA

Vplyv bisfenolu A

Vplyv BPA na zdravie potvrdzujú viaceré testy a štúdie. Podľa niektorých štúdií ma väčšina ľudí starších ako 6 rokov merateľné množstvo BPA v moči. Môže ovplyvniť správanie detí, predpokladá sa, že súvisí so zvýšeným krvným tlakom, cukrovkou 2.typu a kardiovaskulánych ochoreniach.

Hormóny

BPA má vlastnosti endokrinného disruptoru, teda látky, ktorá narúša endokrinný systém. Zistilo sa, že BPA sa môže viazať na estrogénové receptory a ovplyvňovať tak viaceré telesné procesy. Vplýva na rast a regeneráciu buniek. Vývoj plodu, hladinu energie a vitality a na reprodukciu.

Môže vplývať aj na iné hormonálne receptory, konkrétne na štítnu žľazu čím môže meniť jej funkciu.

Ľudský organizmus je citlivý na zmeny hladiny hormónov a keďže bisfenol A napodobňuje niektoré hormóny (hlavne estrogén) môže ovplyvniť celý rad procesov v tele.

Neplodnosť

Podľa štúdií na zvieratách môže bisfenol A byť zodpovedným za mužskú aj ženskú neplodnosť. U mužov znižuje kvalitu spermií a znižuje aj hladinu testosterónu. U žien znižuje hladinu hormónu estradiolu, znižuje počet zdravých vajíčok a znižuje aj schopnosť oplodneného vajíčka uhniezdiť sa v maternici. Pôsobením BPA môže dôjsť k predčasnému starnutiu ženského reprodukčného systému.

BPA sa spája aj s endometriózou a syndrómom polycystických ovárií.

Obezita, cukrovka 2.typu, kardiovaskulárne ochorenia

Prozápalové účinky bisfenolu A môžu byť zodpovedné za nárast hmotnosti a následnému zvýšenému riziku vzniku srdcových ochorení či cukrovky 2.typu. BPA sa dokáže naviazať na rôzne hormonálne receptory (nie len na estrogénové) čo často vedie k hromadeniu tuku v tele.

Táto látka poškodzuje bunky v tele čo spôsobuje zápal a vedie chronickému zápalu a imunitnej reakcii. Organizmus je tak stále v strese a začne sa podľa toho správať, začne regulovať vašu hmotnosť, ovplyvní chuť do jedla a začne viac energie ukladať do zásoby vo forme tukových zásob.

Plasty, bisfenol A, BPA
https://www.freepik.com/

Vývoj embrya

Dospelý ľudský organizmus si s malým množstvom BPA dokáže poradiť, neplatí to ale pre plod. Okrem neplodnosti sa bisfenol A spája aj s vrodenými chybami a zdravotnými problémami detí. Táto látka dokáže prejsť do placenty a materského mlieka. Plod nedokáže rozložiť BPA a problém s jeho rozkladom majú aj malé deti. Bisfenol A tak vplýva na ich génovú expresiu čím môže zvýšiť riziko obezity a metabolických ochorení.

BPA a rakovina

Niektoré výskumy naznačujú spojitosť medzi nízkymi hladinami BPA a niektorými druhmi rakoviny (rakovina vaječníkov, rakovina prsníka, rakovina prostaty a rakovina hrubého čreva). Zdá sa, že táto zložka plastových obalov môže znižovať účinok chemoterapie, čo negatívne ovplyvňuje liečbu rakoviny.

Niektoré z týchto štúdií sa uskutočnili na zvieratách, niektoré v skúmavke a niektoré výsledky pochádzajú z testov ľudí. Na potvrdenie výsledkov sú potrebné ďalšie výskumy ale pravdou je, že s príchodom plastov a plastových obalov sa množstvo niektorých ochorení výraznejšie zvýšilo.

Ako obmedziť príjem bisfenolu

Kým v minulosti sa bežne nápoje predávali v sklených fľašiach v súčasnosti ich úspešne nahradili plastové fľaše. Nezostáva len pri fľašiach, plast a plastové obaly sa dnes využíva všade v potravinárskom priemysle. Môže sa zdať, že obmedziť príjem BPA je nemožné. Dá sa to ak dodržíte pár pravidiel.

  • Označenie plastu – každý plast by mal byť označený trojuholníkom alebo písmenami PET. Zamerajte sa na číslo, ktoré je v trojuholníku alebo za písmenkami. Číslice 2, 4 a 5 obsahujú minimum BPA. Ak sa na plastovom obale nachádzajú číslice 1, 3, 6 alebo 7 ide o plast, ktorý obsahuje BPA a aj ďalších chemikálií viac. Na niektorých plastoch môžete nájsť aj označenie BPA free, tie by bisfenol A nemali obsahovať vôbec.
  • Vyhnite sa teplu – prihrievanie jedla v plastovom obale v mikrovlnnej rúre alebo umývanie plastovej nádoby v umývačke riadu nie je dobrý nápad. Vplyvom tepla dochádza k mikrotrhlinám v plaste čo vedie k vylúhovaniu bisfenolu A do potravín. Plastové nádoby umývajte ručne v nie príliš horúcej vode. Ak používate plastové fľaše opakovane nenalievajte do nej horúcu alebo vriacu vodu. Podporíte tým vylúčovanie BPA do vody.
  • Skladovanie potravín – potraviny je lepšie skladovať v nádobách zo skla, porcelánu alebo nehrdzavejúcej ocele. Ak ich budete skladovať v plastovej nádobe môže do nich preniknúť bisfenol A.
  • Čerstvé potraviny – veľa konzervovaných potravín prichádza do styku s BPA. Táto látka sa nachádza v epoxidovanej živici, ktorou sú potiahnuté vnútrajšky konzerv.
  • Hračky – malé deti radi pchajú všetko do úst, či už to jej jedlé alebo nie, preto si dajte pozor pri výbere hračiek. Uistite sa, že hračka je vyrobená z materiálu, ktorý neobsahuje BPA.
  • Pravidelne meňte plastové fľašky (nádoby), ktoré používate opakovane. Plast sa používaním naruší a dochádza k vylúhovaniu BPA.
Plasty, bisfenol A, BPA
BPA free label in green and flat style

Alternatíva BPA

Najlepšie urobíte ak všetky plastové nádoby a fľaše vymeníte za sklené alebo porcelánové. Môže sa zdať, že plasty, ktoré BPA neobsahujú (BPA Free) môžu byť lepšou variantov, alebo nie?

Mnoho výrobcov plastov, hlavne plastových obalov v súčasnosti prestáva používať bisfenol A a nahrádza ho  bisfenolom S (BPS) alebo bisfenolom F (BPF). Tieto látky neboli doteraz tak podrobne skúmané ako BPA a či a ako vplývajú na organizmus sa nevie. Faktom zostáva, že BPS a aj BPF sa tiež môžu uvoľniť z plastu do jedla alebo vody. Či ide o zdravšiu náhradu ukáže čas a ďalšie štúdie.

Pokiaľ nechcete vymeniť všetky plastové nádoby v domácnosti sa sklené alebo porcelánové vymeňte aspoň tie, ktoré používajú deti. Plastové dojčiace fľašky vymeňte za sklené a plastové tanieriky či poháre nahraďte porcelánom (alebo sklom).

ZDROJ:

mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/bpa/faq-20058331

healthline.com/nutrition/what-is-bpa

niehs.nih.gov/health/topics/agents/sya-bpa

Obrázky: freepik,com, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY