Zlepšenie koncentrácie dnes sľubuje množstvo výživových doplnkov, ale aj rôznych krátkych cvičení. Niektoré z nich sú len dobrým reklamným trikom bez akéhokoľvek účinku, iné síce na chvíľu zaberú, no z dlhodobého hľadiska nejde o nič udržateľné. Namiesto toho, ako riešiť problém nedostatku koncentrácie, mali by sme sa zamyslieť nad odstránením jeho príčiny. Ak sa vám podarí definitívne zatočiť so zvykmi, ktoré tento nedostatok spôsobujú, zvýšite svoju produktivitu a práca bude omnoho efektívnejšia. Čo nás teda každodenne oberá o koncentráciu?
Smartfón – najväčší zlodej našej pozornosti
Nie je žiadnym tajomstvom, že na prvú priečku rebríčka vecí, ktoré nám denno denne kradnú našu koncentráciu, sa prebojoval kráľ súčasnej vreckovej technológie – inteligentný telefón. Jeho príchod nás zas o čosi viac spojil so svetom, neustále nás informuje o všetkých horúcich novinkách a je výborným spoločníkom vo voľných chvíľach. Nie každý si však uvedomuje, že byť neustále v obraze a sledovať, čo sa deje, býva niekedy životu nebezpečné. Tento trend nám potvrdzujú aj štatistiky dopravných nehôd. A pritom stačí niekedy tak málo – sledovať premávku a na kontrolu navigácie využívať držiak na mobil do auta.
Telefón nás o koncentráciu oberá aj, v porovnaní so situáciou počas šoférovania, v menej vážnych situáciách. Napríklad pri písaní dôležitého e-mailu šéfovi, upratovaní domácnosti či hraní sa s našimi ratolesťami. Ako docieliť, aby tak často nestrhával našu pozornosť?
Upozornenia zo sociálnych sietí
Každú chvíľu kontrolujeme, komu sa páči naša nová fotka, kto komentoval ten srdcervúci príspevok, nad ktorým ste trávili hodinu, alebo kto zdieľal to vtipné video, pri ktorom vám ráno takmer zabehol čaj. Aj keď sa snažíte sebeviac udržiavať svoj profil neustále aktívny, musíte si uvedomiť, že všetky tieto veci počkajú. Dorobte si prácu, ktorú vykonávate, dopíšte e-mail, doupratujte. Jednoducho, uprednostnite reálny svet pred tým digitálnym, ktorý vás dozaista počká. Neváhajte si preto vypnúť upozornenia všetkých sociálnych sietí vo vašom telefóne. Novinky si predsa môžete skontrolovať hneď, keď sa k tomu dostanete.
Neutíchajúce správy
Dnes nie je žiaden problém poslať textovú správu, hlasovú správu, fotografiu, video či celý elektronický súbor zo Slovenska, hoci aj do samotnej Austrálie. Aj tento výdobytok má však svoje muchy. Neraz nás prijatá správa dokáže v modernom svete nachytať v tej najnevhodnejšej situácii. Pracovné stretnutie neustále prerušované správami od partnera alebo kamošiek nedočkavých zdeliť vám, s kým práve videli vašu neobľúbenú spolužiačku zo strednej? Dnes existuje viacero aplikácií, ktoré vám obmedzia prijímanie správ počas pracovného času, preto si stačí vybrať tú, ktorá vám bude vyhovovať.
Samozrejme, informujte o tom kroku svojich najbližších, s ktorými sa dohodnite, že ak sa bude diať niečo extrémne neodkladné, nech vám rovno zavolajú alebo napíšu prostredníctvom SMS.
Optimalizáciou času stráveného na vašom smartfóne sa zbavíte potreby neustále ho kontrolovať. Vypnutím upozornení zas zabezpečíte, že vás na novinky nebude zakaždým upozorňovať. Najlepšie urobíte, ak si ho na pracovný stôl vôbec nevyložíte. Vymedzte si určitý čas denne, počas ktorého vybavíte na smartfóne všetko dôležité a venujte zvyšok vášho času prítomnosti. Zo začiatku to možno nebude ľahké, no kto vytrvá, bude o malú chvíľu žať zaslúženú úrodu.