3.7 C
Bratislava
sobota, 23 novembra, 2024

O závislosti na jedle

Existuje veľa rôznych druhov závislostí. Niekto je závislý na alkohole, niekto na káve, iný na automatoch. Mnoho ľudí ani netuší, že sú až po uši závislí na jedle. Všetkého veľa škodí a o jedle to platí dvakrát. To, čo taká závislosť na jedle obnáša, ako sa prejavuje a čo ju spôsobuje, o tom sa na ďalších riadkoch dozviete viac.

Hneď na úvod si urobte malý test.
Na ňom zistíte, ako na tom ste a či náhodou nie ste obeťou tejto závislosti.

Test závislosti na jedle

Prečítajte si nasledujúce tvrdenia a v duchu si na ne odpovedzte.

1) Pravidelne sa pýtate svojho partnera/mamy/inej blízkej osoby, čo plánuje pre vás navariť na druhý deň na obed, či pripraviť na raňajky alebo večeru.

2) Tanier s jedlom, ktorý dostanete, vždy zjete celý a len veľmi ojedinele sa stane, že by ste na ňom niečo nechali.

3) V komore vašej domácnosti sa nikdy dlho neohrejú sladkosti, slané pochutiny a ani iné dobroty. Vždy vás to zláka si niečo z toho každý deň dať a najlepšie je si to dať celé.

4) Pripravíte si doma obed alebo večeru. Všetci sa najedia a predsa len niečo z toho ešte zvýši. Je vám to ľúto vyhodiť, tak to radšej dojete.

5) Viete, že sa máte s niekým iným o jedlo podeliť, a preto ste nútení rozdeliť jedlo na 2 alebo viac častí. Nerozdelíte ho spravodlivo, ale vždy si nadelíte aspoň o milimeter viac než koľko dostanú ostatní.

Ak sa dá na vás aplikovať viac než jedno z uvedených tvrdení, tak pravdepodobne trpíte určitou formou závislosti na jedle.

Ako taká závislosť vzniká

Hovorí sa, že závislosť na jedle má svoje korene nielen v psychike, ale svoju úlohu zohrávajú aj niektoré biologické faktory. U prevažnej väčšiny ľudí je to ale najmä o ich psychike. Vo svojom živote konajú na základe odpozorovaných vzorcov správania. Ak sa rodičia pred nimi pravidelne prejedali, čo myslíte, budú sa aj oni prejedať? Áno, budú. Pretože to považujú za normálne a bežné. Veď, keď boli malí, bolo to na dennom poriadku.

Ale nie je to vždy o vzorcoch a zaužívaných zvykoch. Je to často aj o negatívnych presvedčeniach, ktoré človek vnútorne prijal a riadi sa nimi. Poďme na príklady. Možno aj Vám Vaši rodičia keď ste boli deti neustále vravievali niečo podobné: „Prečo si nechal pol taniera a nezjedol to celé? Nie, že na návšteve nedoješ celý tanier, čo si o tebe a nás potom pomyslia. Najedz sa poriadne, aby si potom nepýtal. Zostalo ešte za pol taniera cestovín, nedáš si? Nebudem to vyhadzovať, nie sme milionári.“.

Ďalší príklad vzniku závislosti sa vyskytuje u ľudí, ktorí majú rušný životný štýl. Či už veľa stresu v práci, alebo povinností doma. Dobre sa najesť je pre nich istá forma psychoterapie. Príde za ňou pocit pohody, vyplavia sa hormóny šťastia a problémy na chvíľu prestanú existovať.

Dá sa zbaviť závislosti na jedle?

Prvý krok k odstráneniu závislosti spočíva v tom, že si ju uvedomíte. Druhý krok v tom, že si dáte jasný cieľ a na sebe popracujete.

  • Môžete začať tým, že si sladkosti a iné dobroty budete dávať výnimočne, napr. iba cez víkend.
  • Pocit nasýtenia prichádza u človeka polhodinu po najedení. Pri naberaní jedla si preto dajte najprv menšiu porciu.
  • Nedojedajte zvyšky, odložte si zvyšné jedlo na druhý deň alebo ho vyhoďte.
  • Niekedy je hlad maskovaný smäd. Namiesto jedla sa preto napite vody. Taktiež je vhodné sa napiť polhodinu pred jedlom. Zníži to o niečo chuť do jedla.
  • Zamyslite sa nad svojim životom a zjednodušte si ho. Doprajte si viac oddychu a spomaľte svoje tempo.

Aby ste sa dokázali ešte viac motivovať a zatočiť s touto závislosťou, položte si nasledujúce otázky: „Čo sa stane ak sa tejto závislosti nezbavím? Schudnem? Budem mať viac energie? Budem vyzerať lepšie? Budem zdravší?“.

P.S. Vedeli ste, že v ústach človeka sa môže vyskytovať huba, ktorá vyvoláva zvýšenú chuť na sladké? Predtým než sa pustíte do jej likvidácie, vám odporúčam, prečítať si ešte raz tento článok a skúsiť na sebe postupne popracovať a upraviť svoje stravovacie návyky. Je možné, že keď sa vám to podarí, hube sa už u vás nebude páčiť a odsťahuje sa od vás sama 🙂

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY