2.7 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Najčastejšie ochorenia dýchacej sústavy

Ochorenia dýchacej sústavy môžu mať akútny, alebo chronický priebeh.

Akútne ochorenia prebiehajú náhle a prudko, pacient sa buď úplne uzdraví, alebo mu choroba prejde do chronického ochorenia.

Chronické ochorenie nemusí byť tak akútne, ale vyskytuje sa dlhodobo a často krát sa ho už nepodarí úplne vyliečiť. Dýchacie cesty sú vystavené intenzívnemu kontaktu s vonkajším prostredím, preto aj tieto ochorenia sú často akútne.

Medzi najčastejšie príznaky dýchacích ochorení patrí kašeľ, dýchavičnosť, bolesti na hrudníku, únava a zvýšená teplota. Pri ochoreniach dýchacích ciest sa vyžaduje dostatočný pokoj na lôžku, pitie bylinkových čajov, doporučené sú horúce vývary a polievky, inhalácie, ľahká strava a teplo.

Astma

Astma je chronické respiračné ochorenie vyvolané silným zápalom trubíc v pľúcach. Často vzniká ako následok alergickej reakcie. Alergénom môže byť istý druh parfumu, zadymená miestnosť, prach, roztoče, ale i pes. Astmatici dobre poznajú ten ťaživý pocit zadúšania, keď sa nemôžu poriadne nadýchnuť. Túto dychovú nedostatočnosť spôsobujú prieduškové kŕče. Aj zápaly dýchacích ciest a psychické faktory ako stres, trauma, či strach vedia byť spúšťačom astmatického záchvatu. Veľa chorých trpí na astmu už od detstva, často v spojení so sennou nádchou. Spúšťačom môže byť aj nevhodná strava, ktorá vyvolá v organizme zápal. Ako pri iných ochoreniach aj tu sa jednoznačne odporúča konzumácia zásaditej stravy.

Astmatici vedia zmierniť svoje ťažkosti tak, že sa naučia správne dýchacie techniky a vyvarujú sa látok, na ktoré zle reagujú – identifikujú škodlivé alergény. Relaxačné techniky zas pomáhajú zmierňovať stres. Napitie sú vhodné upokojujúce zápary z bylín ako rumanček, betonika, alebo skúste jablčník obyčajný, divozel, skorocel, alebo čaj z bazových kvetov a podbeľa. Osožný je aj zelený čaj pre flavonoidy, ktoré obsahuje.

Pri astmatických záchvatoch sa odporúča dávať pozor na prach, roztoče a mikroorganizmy – je potrebné často vetrať, aj paplóny a pri výmene posteľnej bielizne aj povysávať matrace. Prádlo perieme na čo najvyššej teplote, minimálne 60 stupňov.

Na uvoľnenie dýchacích ciest a uvoľnenie hlienu z priedušiek môžete skúsiť aj nápoj z jablčného octu s medom. Na prípravu potrebujete 2 lyžičky jablčného octu, 250ml vody a 1 lyžičku medu. Ocot a med zmiešate s vodou a pijete 3x denne 1 pohár. Kúra pomáha proti astme i bronchitíde ak sa užíva najmenej 3 mesiace.

Bronchitída

Bronchitída je zápal dýchacích ciest, konkrétne bronchov, teda trubíc, ktoré spájajú priedušnicu s pľúcami. Vyvoláva ju vírusová, alebo bakteriálna infekcia. Toto ochorenie je ešte závažnejšie ako infekcia trachey – priedušnice, nazývaná tracheitída. Medzi príznaky bronchitídy patrí: kašeľ, chrčanie, dýchavičnosť, bolesť hrudníka i hlavy, vylučovanie hlienov a zvýšená teplota. Viac ohrození sú fajčiari, ktorí sú „vďaka“ cigariet vystavení ešte väčšej záťaži. Ochorenie sa zhoršuje v chlade a vlhku a neliečené sa môže skončiť predčasným úmrtím.

Pri zápaloch dýchacích ciest a kašli sa osvedčil mrkvový sirup. Vyrobte si doma nasledovne: čerstvo odšťavenú mrkvovú šťavu (250ml) prevarte s 2 lyžicami medu a v troche vody na sirup. Užívajte denne 3 až 4 lyžičky. Odporúča sa aj čaj z pľúcnika lekárskeho a listov skorocelu kopijovitého. Bylinky zmiešajte a zalejte vriacou vodou a doslaďte medom. Nápoj popíjajte horúci v priebehu dňa.

Chronická obštrukčná choroba pľúc – CHOCHP

Fajčenie

Pri tejto chorobe dochádza k zmenám v prieduškách a pľúcnych mechúrikoch, čo vedie k poruche pri výmene kyslíka a oxidu uhličitého medzi vzduchom a krvou. Príznakmi ochorenia sú: chrčanie, kašeľ, únava. S chronickou obštrukčnou chorobou pľúc často súvisí aj emfyzém, bronchiálna astma a chronická bronchitída. Vedeli ste, že až 85 až 90 percent prípadov CHOCHP súvisí s fajčením? Základná prevencia teda spočíva v ukončení tohto zlozvyku. Okrem ochrany pred cigaretovým dymom je potrebné chrániť sa aj proti prachu a výparmi na pracovisku. Pri rizikových povolaniach ako sú baníci, robotníci v hutníctve, maliari, sa odporúča nosenie ochranných pomôcok a respirátorov. Preventívne je možné spraviť si spirometrické vyšetrenie, pri ktorom sa rýchlo ukáže koľko vzduchu viete vytlačiť z pľúc a ako rýchlo – čo doslova môže zachrániť aj ľudský život.

Kašeľ

Kašeľ je pre nás signálom, že sa v dýchacích cestách nachádza nejaká prekážka. Je to reflex prežitia a prirodzená obrana organizmu. Kašeľ dokáže byť aj impulzom neurovegetatívneho systému – tzv. nervózny kašeľ sa dostaví pri strachu, ale aj strese. Chronický kašeľ je sám o sebe príznakom určitého ochorenia. Kašeľ sa dostaví aj keď nám v krku zabehne kúsok jedla, alebo slín.

Suchý kašeľ je prejavom zápalu priedušnice. Kašeľ sa dostavuje pri nádychu, vyvoláva bolesti za hrudnou kosťou, neskôr sa pridáva vykašliavanie. Vlhký kašeľ s vykašliavaním je prejavom akútnej bronchitídy. Niekedy ide ruka v ruke s horúčkou. U chronickej bronchitídy je kašeľ neustály, s priesvitným hlienom v neinfekčnej fáze, zo zeleným hlienom v infekčnej fáze. Pri zápale pohrudnice je kašeľ suchý a dusivý, chorí pociťuje ostrú bolesť pri nádychoch, ale aj pri kašli. K úľave prichádza v ľahu a v pokojovej pozícii. Zápal pľúc zo sebou prináša suchý kašeľ, neskôr vykašliavanie i horúčky. Dostavuje sa aj dýchavičnosť, únava a v niektorých prípadoch aj bolesti na hrudi.

Vždy treba pozorne sledovať, akým kašľom chorí trpí. Vlhký kašeľ je liečivý, pomáha vykašliavať infikovaný hlien. Odporúčaná je ľahká strava, zložená z dostatku ovocia a zeleniny, vhodné sú aj mierne pikantné jedlá s cesnakom, cibuľou, chrenom, tymianom. Liečivo pôsobia teplé nápoje, čaje, zeleninové i kuracie vývary. Preto je vhodná konzumácia sirupov na podporu vykašliavania a na zriedenie hlienov. Medzi bylinky podporujúce vykašliavanie patria topoľ veľkolistý, chlpánik obyčajný, jablčník obyčajný, prvosienka jarná a oman pravý.

Ak je kašeľ suchý, užívajú sa sirupy na jeho potlačenie, teda zastavenie kašľa. Pri suchom kašli sa udržujte v teple – krk si omotajte teplou šatkou. Podráždené sliznice upokoja skorocel väčší, divozel, podbeľ liečivý, yzop lekársky, ibiš lekársky, aníz.

Ihneď vyhľadajte lekára ak vykašliavate krv, alebo hlieny s prímesou krvi! Taktiež ho vyhľadajte, ak kašeľ pretrváva vyše 2 týždňov a je sprevádzaný bolesťami v hrudníku, alebo teplotou.

Laryngitída

Laryngitída je zápal hrtana a hlasiviek, ktorý obyčajne býva spôsobený infekciou. Medzi základné znaky ochorenia patria bolesť hrdla, škriabanie v krku, suchý kašeľ, ťažkosti s prehĺtaním, strata, či zastrenie hlasu. Na ochorenie sme náchylnejší pri celkovej únave organizmu, pracovnom vyčerpaní, dlhodobom strese, pri nedostatku spánku a riziko ochorenia sa zvyšuje v chladom a vlhkom počasí.

Na začiatku je suchý kašeľ, dráždivý, neskôr sa mení na vlhký, pacient vykašliava hlieny. Laryngitída často pominie aj sama, ak príznaky pretrvávajú, alebo sa zhoršia je vhodné navštíviť lekára. Zápal hrtana často krát sprevádza aj zápal priedušnice a priedušiek. Pri zápale dýchacích ciest je potrebný aj pokoj na lôžku, ľahká strava, dostatočný príjem tekutín. Neliečené zápaly dokážu prerásť v chronické zápaly priedušiek, alebo dokonca do zápalu pľúc. Proti infekciám môžete vyskúšať čaj z echinacei, šalvie lekárskej.

Pľúcny emfyzém – rozdutie pľúc

Emfyzém je progresívna a v súčasnosti neliečiteľná choroba, pri ktorej sú pľúcne mechúriky alveoly trvalo poškodené, teda majú problém pri transporte vzduchu. Ochorenie vzniká ako následok dlhodobého fajčenia, znečisteného prostredia, na túto chorobu žiaľ často trpia baníci. Postup je nezvratný, príznakmi je dýchavičnosť, únava, chronický kašeľ, v neskorších štádiách strata chuti do jedla, tým aj úbytok hmotnosti.

OvocieNajlepšou prevenciou je prestať fajčiť a začať cvičiť. Pľúca si chráňte v zimnom období, keď je vonku ľadové počasie, noste šál a teplú vetrovku. Nezabudnite, že škodlivé je aj pasívne fajčenie! Zadovážte si aj meteostanicu a kontrolujte vlhkosť vzduchu v domácnosti, ktorá by sa mala pohybovať medzi 45 až 55 stupňov. Vetrajte. Ak môžete, často choďte do prírody, do hôr, kde je čistý vzduch. Pred ochoreniami pľúc vás chránia aj antioxidanty, preto do svojej stravy doplňte pár kusov čerstvého ovocia a zeleniny denne.

Pneumónia

Pneumónia je zápal pľúc, kedy je postihnuté pľúcne tkanivo. Pri zápale pľúc je infekcia na jednej, alebo obidvoch stranách pľúc, ktorú vyvolal vírus, alebo baktéria. Medzi príznaky patria bolesti hrude, dýchavičnosť, kašeľ, vykašliavanie hlienu, horúčka až zimnica, únava, zrýchlený tep. Často krát sú pľúca postihnuté spolu s prieduškami. Riziko ochorenia sa zvyšuje pri zhoršenom alebo oslabenom imunitnom systéme, pri častom pobyte v zafajčenom prostredí. Bakteriálna pneumónia je horšia ako vírusová. U malých detí, starých ľudí alebo chronicky chorých môže pneumónia vážne ohroziť život. U ľudí z rizikových skupín sa často krát vyžaduje pobyt v nemocnici.

Začiatok ochorenia môže byť náhly, spočiatku suchý kašeľ sa mení na vlhký, pridáva sa vysoká teplota, hnisavé hlieny. Ochorenie spôsobuje celkovú únavu, malátnosť, stratu chuti do jedla, bolesti na hrudi. Ochorenie treba vyležať, lieči sa prevažne antibiotikami. Zápal pľúc sa diagnostikuje röntgenom.

Čo môžete urobiť sami? Skúsiť môžete teplé obklady na hrudník a chrbát, súčasne mať chodidlá v teplej vode a na čelo studený obklad. Po hydroterapii by malo nasledovať trepanie po chrbte zo zatvorenými dlaňami, čo napomáha uvoľneniu hlienov, alebo trenie. Túto terapiu môžeme vykonávať iba u silných jedincov. Úľavu prinesú aj jemné masáže s horúcim eukalyptovým olejom. Vhodná je ľahko stráviteľná potrava, horúce polievky, zeleninové vývary, ale aj čerstvé ovocné a zeleninové šťavy – mrkvová, zelerová, petržlenová, alebo špenátová šťava.

Rakovina pľúc

Pľúca

Nádory pľúc sú dnes na vzostupe. Väčšina nádorov je zhubná – jedná sa o rakovinu pľúc. Aj keď príčin je mnoho, za najzávažnejšiu možnú príčinu sa považuje fajčenie a pasívne fajčenie, vdychovanie cigaretového dymu, plného chemických a karcinogénnych látok, ako je nikotín, či oxid uhoľnatý. Okrem toho veľkú rolu hrá aj znečistené životné prostredie. Nebezpečné vie byť aj vdychovanie azbestového prachu – azbest sa v minulosti používal pri zatepľovaní, na strechách, ale aj na komínoch, alebo kanalizačných rúrach – problém vzniká najmä pri súčasnej likvidácii týchto materiálov, kedy sa neviditeľné čiastočky dostanú do ovzdušia a sú vdychované.

Liečenie rakoviny pľúc musí byť komplexné, často v kombinácii s liekmi, ožarovaním, i operačne. Veľký dôraz sa však dnes kladie aj na duchovný pôvod ochorenia, zmenu myslenia ako aj celkovú zmenu životného štýlu, spolu s upravením prijímanej stravy. Často krát tuhí fajčiari pri zistení tohto závažného ochorenia prestanú fajčiť a radikálne zmenia svoj život.

Tuberkulóza – TBC

Tuberkulóza je ťažká a potencionálne fatálna bakteriálna infekcia. V minulosti bola obávanou chorobou. Najčastejšie postihovala pľúca – ale občas aj iné orgány, ako obličky, či centrálnu nervovú sústavu. Vďaka celosvetovej migrácii obyvateľstva a rezistencii baktérií voči antibiotikám sa aj dnes táto choroba stáva strašiakom a celosvetovým problémom. Choroba postihuje najmä starších ľudí a jej liečba si vyžaduje niekoľkomesačnú antibiotickú liečbu. Príznakmi ochorenia sú únava, dýchavičnosť, nočné potenie, vykašliavanie krvi, úbytok hmotnosti v dôsledku straty chute do jedla, alebo horúčka. Dodnes sa na túto chorobu očkuje niekoľko krát za život. Liečenie TBC sa vykonáva vo vysokohorskom prostredí, kde je čistý suchý vzduch s dostatkom slnečného žiarenia.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY