Olivy sú plody olivovníka a správne ich zaradzujeme medzi ovocie. Existujú v 2 odrodách – zelené a čierne.
Pôvod
Olivy poznáme už 5 až 7 tisíc rokov, pochádzajú z Kréty.
Rýchlo sa rozšírili do Egypta, Grécka, Palestíny a Malej Ázie.
Iné názvy
olea europaea (lat), olive (en,de)
Nutričné hodnoty
Jedna polievková lyžica zrelých olív obsahuje 0.07g bielkovín, 10 kalórií a 0.3g vlákniny.
Minerály: Draslík – 1mg Mangán – 0.002mg Meď – 0.021mg Selén – 0.1µg Sodík – 73mg Zinok – 0.02mg Vápnik – 7mg Železo – 0.28mg |
Vitamíny: Kyselina pantoténová – 0.001mg Niacín – 0.003mg Vitamín A – 34 IU Vitamín B6 – 0.001mg Vitamín C – 0.1mg Vitamín E – 0.14mg Vitamín K – 0.1µg |
Význam pre zdravie
Chránia bunky pred voľnými radikálmi a pôsobia aj ako prevencia pred kardiovaskulárnymi ochorením. Olivy tiež dokážu zlepšiť priechodnosť ciev.
Zaujímavosť
Olivy sa spomínajú aj v Biblii, opísané sú v dielach starobylej egyptskej civilizácie a veľkú úlohu zohrávali v gréckej mytológii, kde sa spomína, že bohyňa Aténa v súťaži s Poseidónom kvapla kvapku vody do údolia, kde potom vyrástol olivovník.
Upozornenie
Olivy obsahujú veľké množstvo sodíku, preto by ich mali osoby s vysokým krvným tlakom konzumovať s rozvahou.
Recept
Pikantné olivyPotrebujeme:
– 1 štipka soli
– 2 ks sterilizovanej chilli papričky
– 200 g olív s mandľami
– 1 hrsť lístkov bazalky
– 60 ml extra panenského olivového oleja
– 1 strúčik cesnaku
Postup:
Menšiu hŕstku lístkov bazalky jemne nasekáme, cesnak vymiešame s trochou soli alebo prelisujeme. Chilli papriku nakrájame na krúžky alebo na kúsky. Všetko premiešame s olivovým olejom. Bylinkový olej môžeme pripraviť aj s predstihom. Zakúpené olivy s mandľami scedíme a necháme odkvapkať. Premiešame so zmesou oleja, bazalky, cesnaku a kapie. Môžeme ešte ochutiť korením. Pikantné olivy necháme uležať. V chladničke vydržia aj niekoľko dní. Môžeme ich podávať samotné alebo ako chuťovku – napr. k obloženej studenej mise.