Rakovina je závažné nádorové ochorenie spôsobené nekontrolovaným rastom nádorových buniek, spojené s ničením okolitých tkanív, vytváraním metastáz a celkovým pôsobením na organizmus. Tento strašiak je fenomén súčasnosti, s ktorým sa stretávame čoraz častejšie a ohrozuje nás aj naše okolie. Má rakovina aj svoju duchovnú príčinu?
Onkologické vedomie pacienta
Istý americký lekár, Douglas Brodie, skúmal počas 28 rokov svojej kariéry pacientov trpiacich nádorovým ochorením a pokúšal sa prísť na to čo týchto ľudí spája. Zistil, že nielen že sa jeho pacienti navzájom podobne správajú, ale sú si veľmi podobní aj po stránke ich osobností. Výsledkom jeho výskumu bolo 7 charakteristík, ktoré definujú človeka s tzv. onkologickým vedomím:
1. Človek majúci rakovinu je obvykle veľmi svedomitý, starostlivý, oddaný, zodpovedný, pracovitý a má často nadpriemernú inteligenciu.
2. Trápi sa za ostatných, preberá problémy druhých ľudí, ľutuje ich a snaží sa riešiť za nich ich problémy. Zabúda pritom na seba.
3. Veľmi sa snaží urobiť ľudí zo svojho okolia šťastnými, rozdáva sa a očakáva od druhých uznanie a pochvalu. Veľmi nerád prijíma pomoc z okolia.
4. Chýba mu úzky kontakt s jeho rodičmi, čo neskôr v živote spôsobuje, že nevie nadviazať úzky vzťah s partnerom.
5. Vytvára a zadržiava v sebe toxické emócie – nevyjadrený hnev, zlosť, závisť nenávisť. Má problém ich vyjadriť a dostať zo seba – „zožiera sa z vnútra“.
6. Ťažko sa vyrovnáva so stresom. Často 2 roky pred diagnostikou rakoviny zažil traumatizujúcu udalosť, s ktorou sa doteraz nevysporiadal.
7. Nevie spracovať emocionálne problémy a konflikty, ktoré mohli mať pôvod už v jeho detstve a obvykle si ich ani nevie vybaviť.
Niektoré z týchto tvrdení potvrdzuje aj klasická medicína. Už dlho je známe, že človek, ktorý zažíva stres, si tým oslabuje imunitný systém a je potom náchylnejší ochorieť. Dlhodobý vnútorný stres vedie postupne k vyčerpaniu produkcie adrenalínu, ktorý je nevyhnutný pre transport cukru z buniek čoho následkom je nadbytok glukózy vytvárajúci priaznivé prostredie pre množenie rakovinových buniek. Zistilo sa tiež, že prejavovanie negatívnych emócií a ich zadržiavanie v sebe blokuje činnosť detskej žľazy, ktorá má na starosti kódovanie bielych krviniek zodpovedných za „protirakovinovú“ imunitu.
Germánska nová medicína a železný zákon rakoviny
Výsledky uvedených výskumov dopĺňa aj Germánska nová medicína. Tá vysvetľuje vznik a vývoj ochorení na 5 prírodných biologických zákonoch, pričom za spúšťač rakoviny považuje emocionálny konflikt. K tomuto tvrdeniu prišli jej autori na základe analýzy vyše 1000 CT snímkov mozgu onkologických pacientov. Ich porovnávaním identifikovali konkrétne miesta v mozgu prislúchajúce tomu, či onomu orgánu a k rôznym druhom konfliktov, ktoré človek zažil. Ak si človek daný konflikt vyriešil, terčovito-kruhovité obrazce na mozgu začali miznúť a u daného človeka sa naštartovali ozdravné procesy.
Klasická medicína a psychosomatika
Operácia, chemoterapia, ožarovanie – to sú 3 hlavné spôsoby liečby, ktorými sa klasická medicína snaží človeka chorého na rakovinu liečiť. Žiaľ, tieto procedúry na vyliečenie pacienta nestačia a majú ešte aj veľa nepriaznivých vedľajších účinkov.
Našťastie už aj v tejto oblasti začína svitať na lepšie časy a objavujú sa lekári, ktorí sa na pacienta pozerajú celostne a riešia u neho aj psychosomatickú príčinu ochorenia. Jednou z takýchto lastovičiek je aj český lekár MUDr. Jan Hnízdil, o ktorom sa môžete dočítať viac v článku na webe Vitalia. Ten bol znechutený tým, že predpisoval svojim pacientom lieky a doporučoval rôzne vyšetrenia, no neustále sa k nemu pacienti vracali a neuzdravovali sa. Obrat začal potom ako sa začal venovať psychosomatike – hľadaniu vzťahu medzi duševnou stránkou pacienta a jeho ochorením. Zistil, že väčšina pacientov mala nevyriešený psychický problém, ktorý ich zaťažoval a bránil trvalému vyliečeniu.
Záver
Je jedno akým ochorením trpíte, choroba je signál, ktorým nám telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Základom pre vyzdravenie by preto mala byť dôkladná sebaanalýza a zamyslenie sa nad našim doterajším životom. Pochopiť seba a osobnostne sa zmeniť je pre trvalé uzdravenie nevyhnutné.