0.7 C
Bratislava
piatok, 22 novembra, 2024

Palina dračia

Latinsky

: Artemisia dracunculus
Ľudovo: estragón, hadia polynka, ješter, paldán, dragonal, tarkán
Čeľaď: astrovité

Existujú dva druhy a to: francúzky estragón (Artemisia dranunculus L.) a ruský estragón (Artemisia dranunculus L.var.redowsky). Oba druhy sú viacročné bylinky, ktoré narastajú do výšky 60 až 80 cm. Obľúbenejší je francúzsky estragón, pre lepšiu arómu i chuť. Je tmavozelenej farby a nižšieho vzrastu.

Výskyt

Je to teplomilná bylinka, nemá rada veľmi vlhkú, málo vzdušnú pôdu. Odporúča sa pestovať ju na balkóne.

Časti, ktoré sa zbierajú

Pred kvitnutím zbierame listnaté výhonky paliny, ktoré zrezávame zhruba 10cm nad zemou, resp. zrežeme 2/3 rastliny, aby zvyšok rastlinky mohol vyhnať nové výhonky. Odrezky byliny sušíme na vzdušnom mieste, nie na slnku preto, aby si zachovala svoju svetlozelenú farbu, typickú arómu a chuť. Pri umelom sušení je dôležité dodržať maximálnu teplotu 35 °C. Pri nesprávnom usušení má zmes paliny zatuchnutý zápach. Čerstvú rastlinku nakladáme do oleja alebo octu.

Účinné látky

vysoký obsah jódu, minerálnych solí, vitamínu A a C.

Využitie

Používa sa čerstvá v zelenom stave i usušená. Je zložkou šalátového korenia s osobitnou chuťou a nakladacích zmesí. Okrem toho, podobne ako petržlen, je výborná na ochutenie polievok, hydiny, rybacích a divinových pokrmov, pečenej baraniny a jahňaciny, prívarkov zo zelenej fazuľky, hrášku a zemiakov. Všeobecne je špeciálnym ochucovadlom okyslených jedál, a vyrába sa z nej najpríjemnejší rastlinný ocot – palinový ocot. Hodí sa i do bylinkového masla.

Odvar z listov sa používa na zvýšenie chuti do jedla, zlepšuje trávenie a celkovo posilňuje organizmus obsahuje tiež anestetickú látku eugenol, ktorý pomáha pri bolestiach zubov má antiseptický, protikrčový a protihlístový účinok.

Kontraindikácie

Nie sú známe.

Zaujímavosť

Palina dračia bola známa už v staroveku, používali ju ako účinný prostriedok v boji proti drakom a hadom, odtiaľ je odvodený aj jej latinský názov. V stredoveku bola palina bylinkou, ktorá pôsobila proti moru. Bola používaná aj ako bylinka mágov, vraj bola spojením dračej a hadej sily. Umiestňovali ju do kadidiel, ale pripravovali z nej aj čarovný nápoj, vďaka ktorému mali mágovia vízie. Podľa povesti vznikol z dvoch semienok a to ľanového a redkvičkového.

Motto

Palina nepáli ma.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY