Popis
Papája je stromovitá bylina s jednoduchým nerozvetveným kmeňom a obrovskou korunou. Dosahuje výšku až 10m. Hlboko vykrojené listy majú dlhé stopky. Plody papáje visia v listových pazuchách, majú guľatý až vajcovitý tvar, dorastajú do dĺžky až 80cm a môžu vážiť až 9kg, avšak vyvážajú sa len plody vážiace 400-600g.
Veľkou dutinu uprostred obklopuje asi 5 cm silná žiarivo žltá, hladká dužina, ktorá je sladká, výrazne vonia a svojou chuťou pripomína melón. V dutine papája obsahuje veľké množstvo čiernych zŕn, ktoré sú nepožívateľné pre svoju pálčivosť. Papája je v nezrelom štádiu zelená a veľmi trpká.
Pôvod
Papája pochádza pôvodne z južného Mexika a zo Strednej Ameriky. Pestovali ju už Indiáni a Európania ju rozšírili. V polovici 16. storočia ju španielski moreplavci priniesli do Manily. Odtiaľ sa dostala do ostatných tropických oblastí zeme. Hlavné pestovateľské oblasti sa dnes nachádzajú v Južnej Amerike a Ázii. Najdôležitejšími producentmi sú: Brazília, Nigéria, Thajsko, India, Mexiko a Indonézia.
Iné názvy
papája melónová, carica papaya (lat), papaw/pawpaw (en), papaya (en, de), melonenbaum/papayabaum/baummelone (de), papaye (fr), melon des Tropiques (fr)
Nutričné hodnoty
Jedna šálka čerstvej nakrájanej papáje obsahuje 0.85g bielkovín, 55 kalórií a 2.5g vlákniny.
Minerály: Draslík – 360mg Fosfor – 7mg Horčík – 14mg Mangán – 0.015mg Meď – 0.022mg Selén – 0.8µg Sodík – 4mg Vápnik – 34mg Zinok – 0.1mg Železo – 0.14mg |
Vitamíny: Kyselina listová – 53µg Kyselina pantoténová – 0.305mg Niacín – 0.473mg Vitamín A – 1532 IU Vitamín B1 (tiamín) – 0.038mg Vitamín B2 (riboflavín) – 0.045mg Vitamín B6 – 0.027mg Vitamín C – 86.5mg Vitamín E – 1.02mg Vitamín K – 3.6µg |
Ďalšie účinné látky
Celý strom a hlavne nezrelé plody obsahujú mliečnu šťavu s obsahom papaínu – enzýmu, ktorý podporuje trávenie a celkovú pohodu. Papája obsahuje málo sacharidov, no veľa karoténového uhľovodíka – lykopénu.
Odrody
- Solo – najpopulárnejšia odroda so sladkou chuťou pripominajúcou melón. Jej spočiatku zelené plody sa po dosiahnutí zrelosti sfarbia do žlta.
- Bahia – brazilská odroda, ktorá bežne váži aj 1kg. Dužina je sfarbená do lososova, má vynikajúcu chuť pripominajúcu maliny alebo marhule. Vďaka prítomnosti ovocných kyselín, ktoré pri iných odrodách chýbajú, chutí sviežo kyselkavo.
Význam pre zdravie
Zmierňuje zápal, posilňuje imunitný systém, chráni pred voľnými radikálmi a pred možnými poškodeniami vyvolanými stresom, najmä pred aterosklerózou a infarktom myokardu. Šťava z papáje pomáha v neuveriteľnom krátkom čase odstrániť tráviace poruchy a žalúdočné vredy.
Význam pri chudnutí
Prečisťuje a upokojuje celú tráviacu sústavu, pomáha štiepiť bielkoviny.
V kuchyni
- zrelé papáje sa konzumujú za surova – pokvapkané citrónovou/limetovou šťavou, nájdeme ich aj v ovocných šalátoch, či pikantných pokrmoch obsahujúcich hydinové mäso alebo morské plody
- nezrelé plody sú vhodné do kompótov alebo čatní
- čierne zrná (semená) dobre poslúžia ako náhrada čierneho korenia
- enzým papaín, ktorý je obsiahnutý v papáji, sa pridáva do marinády alebo vody, v ktorej sa mäso – mäso následne zmäkne a skrehne
Príprava
- Plod ošúpeme
- Pozdĺžne prekrojíme na polovičky
- Lyžicou vyškrabeme jadrá
- Dužinu pozdĺžne pokrájame na plátky
Zaujímavosť
Latex vytekajúci z poranenej rastliny sa používa pri výrobe žuvačiek.
Upozornenie
Papáje by mali byť zrelé, to značí, na ľahké stlačenie prsta by mala šupka povoliť. Pozor – je veľmi citlivá na tlak a skoro sa pokazí. Rozpolené a semienok zbavené ovocie lyžičkou vydlábajte zo šupky a konzumujte ako medzijedlo alebo, čo je ešte lepšie, ako dezert po výdatnejšom jedle. Enzým papaín štiepaci bielkoviny podporuje trávenie a pocit preplnenosti sa rýchlejšie vytratí.
Recept
Papájová omáčkaSuroviny:
– 1 ks – papája čerstvá
– zázvor (čerstvý, asi 5cm kúsok)
– 1/2 ks – limetka
– 1 PL – med (nie je nevyhnutný)
– 1/2 PL – olej (slnečnicový)
Postup:
Prekrojte papáju a odstráňte semienka. Dužinu nakrájajte na nepravidelné tvary, alebo vyškrabte zo šupky lyžičkou. Ošúpte zázvor a priečne ho nakrájajte na tenké plátky. Pridajte šťavtu z 1/2 limetky. Všetko dobre premiešajte. Rozohrejte panvicu a omáčku za stáleho miešania poduste na kvapke oleja. Môžete pridať med. Podľa chuti môžete omáčku posypať nasekanými lieskovými orieškami, či hobľovanými mandľami.