3 C
Bratislava
utorok, 3 decembra, 2024

Zatočte s pásovým oparom

Ovčie kiahne a pásový opar majú spoločného menovateľa. Vírus, ktorý ich spúšťa, je rovnaký – variacella zoster. Ak ste v detstve prekonali ovčie kiahne je možné, že neskôr (v dospelosti) pásový opar dostanete. Ovčie kiahne stačí raz prekonať a viackrát ich už nedostanete. Ale aj keď sa z tejto choroby vyliečite vírus vo vašom organizme môže prežívať – prejde do blízkosti miechy, usídli sa v nervových bunkách a môže tam zostať roky nečinný. Pokiaľ sa aktivuje prejaví sa ako pásový opar.

Pri pásovom opare by sa dalo povedať, že ide o druhé ovčie kiahne (keďže pôvodca choroby je rovnaký) s jedným podstatným rozdielom – kým ovčie kiahne napadajú celé telo, pásový opar sa vyskytuje len v oblasti kde sú postihnuté nervy – je lokálne ohraničený. Pri pásovom opare nedochádza k novej infekcii, ide len o „prebudenie“ vírusu, ktorý zostal v tele po ovčích kiahňach.

Kedy vám hrozí pásový opar

Najčastejšie sa táto infekcia prejavuje u starších ľudí, ktorí prekonali ovčie kiahne po 50 – tom roku života. Môže sa ale objaviť aj skôr, prípadne neskôr. Nie u každého môže vírus prepuknúť.

U niekoho neprepukne vôbec (vírus je latentný po celý život človeka), a niektorých ľudí môže prekvapiť aj dva krát do roka (až 25% nakazených ľudí dostane opar dva krát ročne).

Šance, že sa u vás objaví, sa automaticky zvyšujú ak:

  • trpíte slabou imunitou (diabetes, HIV, onkologické ochorenia..),
  • máte bežnú infekčnú chorobu – chrípku, angínu..
  • ste v strese,
  • pri nadmernej fyzickej, alebo psychickej záťaži.

Príznaky pásového oparu

  • Zo začiatku pocit únavy, slabosť, zvýšená teplota – pacient cíti, že na neho „lezie“ nejaká choroba. Môžu sa objaviť aj bolesti hlavy a zimnica.
  • Po 2-3 dňoch pacient začne cítiť bolesť a pálenie v oblasti postihnutého nervu. Nastane porucha citlivosti. Bolesť môže zosilnieť pri dotyku (aj oblečená košeľa môže spôsobovať pacientovi bolesť).
  • Na postihnutom mieste sa začnú vytvárať červené bodky, ktoré prejdú do pľuzgierikov veľkosti špendlíkovej hlavičky až hrášku. Pľuzgieriky môžu byť naplnené vodnatou alebo krvavou tekutinou.

Pásový opar sa najčastejšie vyskytuje v oblasti pásu, hrudníka a chrbta. Môže sa objaviť aj na tvári. Ak sa začnú vytvárať pľuzgieriky v oblasti nervu trigeminus napadnuté sú čelo, oči, nos a polovička tváre. Zvlášť nebezpečná je tvorba vriedkov v oku (na rohovke alebo dúhovke), kedy môže dôjsť až k oslepnutiu.

V 5% prípadov môže dôjsť k ochrnutiu.

Diagnostika

Pokiaľ nie sú viditeľné pľuzgiere pásový opar sa diagnostikuje dosť ťažko. Ak sa objavia pľuzgiere doprevádzané typickými symptómami (bolesť, porucha citlivosti..) diagnóza je určená okamžite.

Liečba

Na určenie diagnózy je najlepšie vyhľadať lekára. Následnú liečbu zvládnete aj doma. Nie sú potrebné žiadne komplikované vyšetrenia, hospitalizácia či náročná liečba (ak sa u vás neobjavili komplikácie). Na pľuzgieriky postačí zinková masť, prípadne iné krémy, ktoré vysušujú. Ak vás trápia veľké bolesti, je ale lepšie vyhľadať lekársku pomoc.

Pokiaľ sa vám pásový opar objavil na tvári (oči, nos, ucho,…) vyhľadajte lekára. Antivirotiká, ktoré vám nasadí zabránia ďalšiemu rastu infekcie a tým pádom zabránite ďalším možným vážnym postihnutiam.

Neliečený pásový opar bez komplikácií vás môže trápiť 1 – 2 týždne. Pľuzgiere do týždňa zaschnú. Vznikne chrasta, ktorá do 10 – tich až 14 – tich dní sama odpadne. Liečbou sa trvanie ochorenia výrazne skráti na pár dní.

Účinná liečba na túto infekciu neexistuje. Pacientom sa podávajú len lieky na zmiernenie príznakov:

  • antivirotiká – najlepšie je ak sa začnú užívať do 24 hodín od prvých príznakov ochorenia, najneskôr do troch dní. Zabránia rozmnožovaniu vírusu.
  • antihistaminiká – potláčajú svrbenie,
  • lieky proti bolesti a zápalom. Lieky môžu byť nahradené aj znecitlivejúcimi krémami, alebo gélmi (potláčajú bolesť).

Pokiaľ ste ovčie kiahne nemali, prevenciou je očkovanie proti nim a pásovému oparu po 50 – tom roku života.

Domáca liečba

  • Skalnica strechová – čerstvé listy z tejto rastliny umyte a vylisujte v odšťavovači. Získanou šťavou niekoľkokrát denne natierajte postihnuté miesto.
  • Studené obklady priamo na vyrážky zmiernia rast infekcie.
  • Zinková masť zmierni svrbenie.

Komplikácie

Zriedkavo sa môžu objaviť pri tomto ochorení komplikácie:

  • dlhodobá bolesť – dôsledok poškodenia nervov,
  • rôzne bakteriálne kožné infekcie,
  • ochrnutie tváre, strata sluchu – Ramsay Hunt syndrom (objaví sa ak je postihnutý lícny nerv),
  • oslepnutie – ak sa infekcia oparu vyskytne v blízkosti oka.

Ak je infekciou napadnutý centrálny nervový systém (mozog, miecha) pásový opar môže mať smrteľné následky.

Prevencia prenosu pásového oparu

Toto ochorenie je prenosné a nákazlivé. Ak máte pásový opar mali by ste dodržiavať pár zásad, aby ste infekciu nepreniesli na zdravého človeka:

  • Dbajte o hygienu – používajte vlastný uterák, umývajte aj veci, ktorých ste sa dotkli.
  • Vyhýbajte sa ľuďom, ktorí neprekonali ovčie kiahne, ktorí majú oslabenú imunitu alebo chronické ochorenia.
  • Nedotýkajte sa oparu a následne oka – mohli by ste infekciu preniesť na oko.
  • V lekárni si zaobstarajte prípravky, ktoré zabraňujú rozširovaniu infekcie a urýchľujú hojenie.

Obrázok – zdroj: John Pozniak, Wikipedia

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY