Liečba založená na využívaní pijavice lekárskej, nazývaná tiež aj hirudoterapia, má dlhú históriu – jej korene siahajú až do obdobia starovekého Egyptu. V tej dobe sa tradovalo, že práve odstránenie nečistej krvi je účinným spôsobom liečby najrozličnejších ochorení. Začiatkom 20. storočia bola liečba pijavicami dočasne pozastavená, pretože nespĺňala predpisy v tej dobe platnej medicíny. Od polovice 20. storočia sa hirudoterapia opäť dostáva do popredia a ukazuje sa, že je v mnohých prípadoch dokonca účinnejšia ako samotná medikamentózna liečba.
Ako vyzerá pijavica lekárska?
Pijavica lekárska
(Hirudo medicinalis) je tmavý živočích, dorastajúci do veľkosti 10 až 15 centimetrov a radí sa medzi obrúčkavce. Má prísavky, vďaka ktorým sa dokáže dobre prisať na pokožku človeka, 3 čeľuste so silnými zubami, ktorými je schopná sa prerezať do hĺbky až 1,5 milimetra pod pokožku. Je pravda, že pijavica lekárska zanechá na pokožke človeka malú ranu v tvare písmena „Y“, ale tá sa zahojí bez jazvy.
Fungovanie hirudoterapie
Pijavice lekárske sa priložia na postihnuté miesto a po prisatí a preniknutí svojimi malými, ale silnými chytínovými zubami pod pokožku človeka začnú vylučovať sliny, ktoré obsahujú antikoagulanty, čiže látky eliminujúce tvorbu zrazenín v krvi a odumieranie tkaniva. Takto prisaté pijavice sa nechajú 20 – 45 minút pôsobiť, pričom každá pijavica dokáže odsať približne 15 mililitrov krvi.
Nežiadúcich účinkov hirudoterapie v porovnaní s inými terapiami je málo. Riziko prenosu bakteriálnej infekcie možno obmedziť použitím pijavíc z regulovaného prostredia.
Ktoré ochorenia je môžné liečiť hirudoterapiou?
Liečebné využitie pijavíc lekárskych je širokospektrálne, počnúc od kardiovaskulárnych a ischemických chorôb až po zápal priedušiek. Sliny pijavíc obsahujú množstvo aktívnych látok, ktoré majú pozitívny účinok na ľudský organizmus.
Vďaka enzýmu hirudínu, ktorý je obsiahnutý v slinách pijavíc, je hirudoterapia prospešná pri kardiovaskulárnych ochoreniach a to najmä pre antikoagulačné vlastnosti.
V boji proti rakovine zastávajú sliny pijavíc lekárskych významné miesto, pretože obsahujú okrem antikoagulantov aj protivírusové látky. Rôzne štúdie dokázali, že tieto látky spomaľujú tvorbu mnohých nádorových buniek ako rakovina prsníka, leukémia, karcinóm pľúc či močového mechúra a iné.
Hirudoterapia je účinnou alternatívou pri zmierňovaní komplikácií sprevádzaných pri ochorení cukrovky (hyperglykémia, oxidačný stres, ateroskleróza). Pacienti s cukrovkou môžu mať znížený prietok krvi, čo môže spôsobiť gangrénu s následnou nutnosťou amputácie postihnutej končatiny. Výskumy dokázali, že antikoagulanty v slinách pijavíc dokážu predchádzať tejto komplikácii.
Artritída, ako nepríjemné zápalové ochorenie kĺbov sprevádzajúce bolesťou, postihuje množstvo ľudí na celom svete a liečba pijavicami v tomto prípade prináša veľmi dobré výsledky. Pijavice okrem odsávania krvi v mieste zápalu uvoľňujú naturálnu anestézu, takže pacientovi uľavuje ako od zápalu, tak aj od prítomnej bolesti v kĺbe.
Infekčné choroby majú v súčasnosti rastúci charakter, ktorý je spojený s rezistenciou na antibiotiká. Hirudoterapia je vhodná pri liečbe týchto chorôb, pretože pijavice lekárske majú v slinách obsiahnuté aj antibakteriálne látky, čím zlepšujú imunitný systém človeka a eliminujú bakteriálne infekcie.
Táto liečebná metóda je vhodná aj pre ľudí trpiacich alopéciou (vypadávaním vlasov), pretože pijavice podporujú prekrvenie a zároveň zlepšujú dodávanie živín, ktoré sú nevyhnutné pri tvorbe vlasových folikulov, čo podporuje rast vlasov. Liečivé sliny pijavíc sú vhodnou alternatívou aj pri alopécii spôsobenej plesňovými infekciami a to vďaka svojmu antibakteriálnemu účinku.
Ďalšie ochorenia, ktoré je možné liečiť hirudoterapiou:
- endometrióza (zápal sliznice maternice),
- problémy s ušami a sluchom,
- problémy s očami (glaukóm, zápaly),
- hepatitída,
- detská mozgová obrna,
- ochorenia obličiek,
- migrény,
- kožné ochorenia,
- venózne ochorenia,
- astma a zápal priedušiek.
Liečba pijavicami sa využíva aj po plastických operáciach z dôvodu lepšej a rýchlejšej rekonvalescencie pacientov.
Kedy sa hirudoterapia neodporúča?
Hirudoterapia ako alternatívna forma liečby, nie je prospešná pre každého človeka, a preto je dôležité poradiť sa pred jej vykonaním so svojim lekárom či hirudoterapeutom.
Ako sme spomínali vyššie, táto terapia, vďaka svojim antikoagulačným vlastnostiam zlepšuje prietok krvi a zároveň zrieďuje krv, a práve preto sa neodporúča pacientom s hemofíliou, nízkym krvným tlakom, anémiou a v tehotenstve. Pacienti s autoimunitným ochorením by sa mali tejto terapii vyhnúť z hľadiska možného prenosu infekcie.