Možno to poznáte aj vy. Relaxujete pri obľúbenej knihe, popíjate šálku čaju a tešíte sa, že po dni plnom stresu konečne prejdete na iné myšlienky. A práve vtom to začne – nepríjemný šum v uchu, možno pískanie, hučanie či šuchotanie. Spočiatku veríte, že to o malú chvíľu prejde a vráti sa vytúžené ticho, ale opak je pravou a vtieravý zvuk neustupuje.
Áno, tinnitus – teda ľudovo “pískanie v uchu” je síce otravný fenomén, ale sám o sebe nie je chorobou. Môže však byť príznakom celej škály ochorení, preto ak pretrváva, alebo sa jeho trvanie či frekvencia výskytu zvyšuje, je na mieste navštíviť odborníka.
Štatisticky pískanie v uchu postihuje ľudí vo vyššom veku, odhaduje sa, že je to približne 30% populácie nad 65 rokov, dvakrát častejšie u pacientov s inou pridruženou poruchou sluchu. Až 85% pacientov liečiacich sa na poruchu sluchu má okrem svojej základnej diagnózy aj tinnitus.
Klinické delenie tinnitusu
Tinnitus sa po klinickej stránke rozdeľuje na tzv. subjektívny – popisovaný pacientom ako rôzny rušivý sluchový vnem, ktorý sa objektívne nedá zmerať ani zachytiť. Malé percento má tzv. objektívny tinnitus, jedná sa o reálny zvuk, ktorý možno zaznamenať na nahrávacie zariadenie a počuje ho aj lekár. Táto forma býva spôsobená hlavne mechanickým poškodením svalov alebo ciev v okolí sluchového aparátu. Za chorobný príznak sa pískanie v uchu považuje to, ak ho počujeme počas dňa nepretržite, viac ako desať minút, a to počas väčšiny dní v týždni.
Akútne ťažkosti s piskotom v ušiach vám môže vyvolať vystavenie sa nadmernému hluku napríklad na hudobnom koncerte, alebo aj poškodenie vnútorného ucha pri úraze hlavy, chronické ťažkosti väčšinou súvisia ako už spomenutý prejav a súčasť iného ochorenia, objavuje sa u ľudí vo vyššom veku trpiacich na vysoký krvný tlak, cukrovku.
Diagnostika tinnitusu
Ako sme spomínali, tinnitus je príznakom, ktorý vás môže priviesť k lekárovi, avšak práve jeho potom čaká náročná diagnostická práca v spolupráci s celou škálou špecialistov, nakoľko zistiť samotnú príčinu pískania v ušiach je veľakrát nemožné. V ušnej ambulancii u ORL lekára – otorinolaryngológa vás čaká kompletné odborné vyšetrenie uší vrátane audiometrie, kde lekár zisťuje či za prejav pískania v uchu je zodpovedné iné ochorenie sluchového aparátu.
Ak je výsledkom vyšetrenia stav v norme, čaká váš vyšetrenie u neurológa, ale aj u neurochirurga, ortopéda, diabetológa, alebo internistu. Pískanie v ušiach môže byť zapríčinené aj poškodením krčnej chrbtice, skĺbením sánky, môže byť prejavom ochorenia centrálnej nervovej sústavy, cievneho systému, arteriálnej hypertenzie či príznakom poškodenia nervov, tzv. neuropatie, ktorá je komplikáciou cukrovky. Dokonca aj ložiskové zubné infekcie môžu spúšťať šum v ušiach. Tinnitus môžu vyprovokovať aj niektoré lieky, najčastejšie antibiotiká aminoglykozidovej rady či kyselina acetylsalicylová používaná na riedenie krvi.
Liečba tinnitusu
Metódou liečby je predovšetkým cielená terapia zameraná na odstránenie základného ochorenia, ktorého symptómom je tinnitus.
Ako podporná metóda liečby tiež odborníci odporúčajú pacientom s tinnitom úpravu životosprávy, obmedziť kofeín, alkohol a soľ, ktoré môžu ich ťažkosti zvýrazniť. Fajčenie zhoršuje prietok krvi tkanivami prakticky v celom tele, a preto okrem zvýšeného kardiovaskulárneho rizika či erektilnej dysfunkcie môžu zhoršiť prekrvenie v oblasti sluchového aparátu, ktoré sa vám za cigaretku “odvďačí” šuchotom alebo tichou píšťalkou.
U niektorých pacientov je možné pískanie v ušiach odstrániť nastavením liečby zvýšeného krvného tlaku, stomatologické ošetrenie či neurochirurgická intervencia. Veľké percento prípadov však nie je takto kauzálne riešiteľných, najmä v prípadoch, keď je príčinou poškodenie nervov diabetom alebo degeneráciou tkanív v spojení so starnutím. Pre týchto pacientov je určená liečba liekovými preparátmi podporujúcimi prietok krvi v cievnom riečisku a vitalitu periférnych nervov.
Rovnaké účinky má aj pobyt v hyperbarickej komore, ktorý však má svoje obmedzenia – aj indikačné, aj finančné. Taktiež aj akupunktúra je stovkami rokov overená tradičná metóda s potenciálom zlepšiť prekrvenie tkanív v okolí sluchového aparátu (ako aj v celom tele) a tým odstrániť pískanie, pri pravidelných sedeniach s terapeutom aj dlhodobo.
Heslo „naučte sa s tým žiť“
Pískanie v uchu nereagujúci na ostatné liečebné postupy môže pre postihnutého znamenať významné spoločenské obmedzenie a spôsobovať psychickú a sekundárne aj fyzickú ujmu. Pre túto skupinu pacientov je určená liečba pomocou generátora širokopásmového šumu, vďaka ktorej si doslova “natrénujú” šum nevšímať a vytesniť ho do podvedomia – podobne, ako nevnímame vrčanie klimatizácie v kancelárii, alebo jemné bzučanie kompresora chladničky v kuchyni.
Na záver
Ak ste sa našli už v prvých riadkoch tohto textu alebo sa práve vo vašich ušiach strieda príliv a odliv, odporúčame začať zmenou životného štýlu, ktorá sa odzrkadlí na celom tele, nielen na lepšom sluchu. V prípade, že je váš problém dlhodobý, je na mieste nájsť si čas a absolvovať konzultáciu u špecialistu.