1.5 C
Bratislava
streda, 4 decembra, 2024

Ploché nohy – aká je príčina a riešenie tohto častého problému?

Ploché nohy

sú problémom, ktorý trápi nielen deti, ale aj dospelých. Ak ste si mysleli, že ide o estetický problém, nie je to tak. Plochá noha je celkom nebezpečná, pretože spôsobuje celý rad ďalších zdravotných ťažkostí. O tom, čo všetko ploché nohy spôsobujú a ako je možné sa ich zbaviť, sa dočítate v našom článku.

Príčiny vzniku plochej nohy

Problém zvaný plochá noha nemá svoju príčinu len v nevhodnej obuvi v detstve. Dôležitú rolu zohráva tiež nesprávny vývoj v stavbe kostí, namáhané či oslabené väzivo na nohách, či dokonca slabé svalstvo predkolenia a celej nohy. Okrem toho môže k vzniku plochej nohy dôjsť po rôznych úrazoch, vykĺbeniach alebo zlomeninách, prípadne v dôsledku reumatickej artritídy.

Varovné znaky

Rodičia by mali sledovať chôdzu svojich detí veľmi pozorne, pretože napríklad také sú varovnými signálmi plochých nôh. Správne nie je ani šúchanie nohami, kedy dieťa nezdvíha nohy dostatočne vysoko. Vhodným riešením tohto problému sú napríklad ortopedické vložky do topánok alebo ortopedické topánky. Ide však len o pasívnu pomoc, ktorá tento problém nerieši. Okrem ortopedických vložiek či topánok by deti mali čo najviac chodiť bosé, a to najmä po piesku a po tráve.

Svoj veľký význam má aj správne cvičenie, ktoré by však nemalo mať len preventívny charakter. Cvičiť by mali aj tie deti či dospelí, ktorí už ploché nohy majú. Práve pravidelné cvičenie je výborným prostriedkom na to, ako sa plochých nôh zbaviť úplne. Ak ide o vrodenú deformáciu, je možné ju vhodným cvičebným režimom aspoň zmierniť.

Prejavy plochých nôh

Prvým príznakom plochých nôh sú bolesti v oblasti členkov a pocit, ako keby ste celý deň boli na nohách, a to napriek tomu, že ste len vstali z postele. Ak budete dlho stáť pridajú sa aj kŕče v lýtkach či dokonca kŕčové žily. Zanedbanie prvých príznakov môže viesť k bolestiam v bedrách, ktoré môžu prejsť až do celej chrbtice.

Cviky na liečbu plochých nôh

Plochých nôh a nepríjemných príznakov s nimi spojených sa zbavíte najúčinnejšie pomocou jednoduchých cvikov. Tie môžete zároveň robiť aj v rámci prevencie s deťmi. Pravidelné cvičenie pomôže upraviť klenbu a ak zadovážite sebe či svojmu dieťaťu trpiacemu týmto problémom ortopedickú obuv, vytvoríte veľmi účinnú kombináciu na boj s plochými nohami. Vhodné je krúženie chodidlami dovnútra a následne von, stavanie sa na špičky a klesanie, či bicyklovanie v ľahu alebo chodenie po nerovných predmetoch. Výhodou týchto cvičení je, že niektoré z nich viete vykonať aj v práci, no a tiež ich viete prispôsobiť tak, aby boli pre deti zaujímavou a hravou formou zábavy. Urobte si z cvičenia pravidelný ranný rituál a uvidíte, že výsledky sa dostavia.

Tu sú tipy na cviky pre deti:

  • Bager – sedíte na zemi so zohnutými kolenami, päty sú pevne na zemi. Prstami nôh sa snažíme zhŕňať zaťažený uterák pod chodidlo.
  • Valček – sedíme na zemi, medzi chodidlá dáme loptičku a gúľame ňou hore a dole.
  • Mačka – sedíme na zemi, nohy sú vystreté, napnutou špičkou jednej nohy hladkáme druhú nohu až po koleno, potom vystriedame.
  • Koník – sedíme na zemi, nohy sú zohnuté v kolenách a prsty pokrčíme, priehlavky sú prehnuté a nohami cupitáme vpred.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY