Pohyb je polovica zdravia. No nie každého láka predstava fitka, kde ho budú sprevádzať hodnotiace pohľady ostatných. Preto ale nie je nutné na pohyb zanevrieť. Cvičiť môžete úplne pokojne aj z pohodlia domova, kde sa cítite bezpečne a uvoľnene.
Pre spevnenie svalov alebo získanie kondičky nemusíte hneď utekať do posilňovne a brať všetky stroje útokom. Ono by sa to napokon mohlo aj minúť účinkom. A tiež vás možno neláka predstava, že vás v posilňovni budú „očumovať“ a hodnotiť iní. Cvičenie doma je rovnako efektívne a nepotrebujete k tomu ani žiadne ťažké stroje a náčinie. Vystačíte si s váhou vlastného tela. Navyše je to zadarmo a nemusíte sa riadiť otváracími hodinami.
Ako začať cvičiť a neprestať
Začať cvičiť doma je krásna predstava, no na druhej strane je tu aj mnoho rušivých elementov. Je to vlastne rovnaké ako pri práci z domu – neumytý riad, kopa nevypratého oblečenia, neporiadok na stole, neustlaná posteľ a ďalšie drobnosti budú fungovať ako výhovorky a neustále tak odďaľovať to hlavné – cvičenie. Ako teda skutočne začať?
- Nájdite si priestor. Začnite tým, že si doma nájdete miesto na cvičenie, kde takéto rozptyľovanie nehrozí. Môže to byť samostatná izba, nevyužívaný sklep či garáž alebo len vyčlenený kút v obývačke.
- Kúpte si pekné oblečenie. Športové oblečenie hrá pri cvičení veľmi dôležitú úlohu. Keď sa v ňom totiž cítite pekne, pohodlne, omnoho jednoduchšie zabehnete do návyku, že budete cvičiť radšej a s nadšením, než keď zo skrine vytiahnete staré tepláky a roztrhané tričko. Siahnite po farebných kúskoch, ktoré sa priam ponúkajú, aby ste ich nosili a cvičili v nich.
- Majte pevnú vôľu. Začať cvičiť je jednoduché, no vydržať a vybudovať si návyk, to už je o niečom inom a chce to pevnú vôľu. Vraví sa, že vytvoriť si nový zvyk trvá 14 až 21 dní, preto je veľmi dôležité vydržať a neprestať cvičiť. Pomôže vám s tým napríklad aj to, že si cvičenie zapíšete do kalendára a budete stanovený čas dodržiavať.
- Nájdite si to, čo vás baví. Je jedno, či chcete chudnúť, spevniť telo alebo sa len jednoducho udržať vo forme, ak vás cviky nebudú baviť, budete to flákať. Vhodné je preto nájsť si napríklad cvičiaci program s jednoduchými cvikmi, ktorý bez problémov dokážete odcvičiť. A keď vás nejaký cvik nebude baviť, alebo vám len nepôjde a budete z neho frustrovaní, lebo ho neurobíte dobre, skrátka ho vymeňte za iný (napríklad „angličáky“ za kliky). Alebo si ho zjednodušte. Ak vám nejde spraviť 10 klasických klikov, začnite ich najprv robiť o stenu a postupne prejdite nižšie až sa dostanete na zem.
- Neprežeňte to hneď na začiatku. Naozaj nepotrebujete hneď na začiatku nasadiť rýchle tempo ani cvičiť 2 hodiny každý deň. Tak si celé cvičenie skôr zhnusíte. Začnite napríklad s tromi dňami týždenne a cvičte po dobu 30 minút. Ubehne to ako voda a za chvíľu odcvičíte hodinu bez toho, aby ste sa zapotili. Navyše tak zvýšite šancu, že s cvičením neprestane, lebo 30 minút trikrát do týždňa predsa zvládnete vždy.
- Vyskúšajte domáce náradie na cvičenie. Ak už vás cvičenie len s vlastnou váhou nebaví, zaobstarajte si domov zopár činiek, rollerov alebo hrazdu či stepper. Takéto náradie nezaberie veľa miesta a keď príde návšteva jednoducho ich ukryjete do skrine alebo do krabice.
Zdroj obrázku: MMD Made my dreams / Shutterstock.com