Zjete koláč s orechmi a hneď vám zovrie hrdlo a nemôžete dýchať? Vypijete pohár mlieka a musíte utekať na toaletu? Možno aj vás trápi alergia na potraviny. Potravinová alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na určité jedlo alebo skôr proteín, ktorí konkrétna potravina obsahuje. Čo je alergia na potraviny, aké sú jej príznaky, ako sa lieči, …?
Potravinová alergia – štatistiky
Podľa odhadov WHO trpí týmto typom alergie približne 220 miliónov ľudí na celom svete. Potravinové alergie trápia asi 8% detí do veku 5 rokov.
Aj keď existuje viac ako 170 potravín, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu 8 z nich sa považuje sa kľúčových. Stále sú hlásené nové alergénne potraviny. Nakoľko ide ale o zriedkavejšie prípady verejnosť o nich veľmi nevie.
Alergia na konkrétnu potravinu sa môže objaviť kedykoľvek, v detstve ale aj v dospelosti. Niektoré deti môžu z potravinovej alergie vyrásť. Záleží to samozrejme od jedinca ale aj od typu alergénu. Alergia na vajcia, mlieko, obilniny a sóju nemusí byť celoživotná. Deti, ktoré trpia potravinovou alergiou na niektoré z týchto potravín majú vyššiu šancu, že z nej vyrastú.
Z alergie na ryby, mäkkýše a orechy (vrátane arašidov) sa nedostanete a týmto surovinám sa v jedle vyhýbajte stále.
Alergickú reakciu nespúšťa určitá potravina, ale proteín (bielkovina), ktorú potravina obsahuje. Prečo imunitný systém takto reaguje nie je známe.
Potravinová alergia často postihuje ľudí, ktorí majú aj sennú nádchu.
Druhý potravinovej alergie
Poznáme dva typy potravinovej alergie
Potravinové alergie sprostredkovaná IgE
Potravinová alergia je reakcia imunitného systému a hlavnú úlohu tu zohráva IgE (imunoglobulín E). Ten rozpozná alergén, naviaže sa naň a následne začne signalizovať imunitnému systému aby začal uvoľňovať histamín a ďalšie látky. Histamín, v kombinácii s ďalšími látkami spôsobuje príznaky alergie. Tento typ alergie môžete poznať aj ako pravú alergiu.
Syndróm orálnej alergie je tiež typom potravinovej alergie sprostredkovanej IgE ale spôsobuje len lokánu reakciu – opuchnuté pery alebo opuch v ústach. Zriedka spôsobuje závažné zdravotné problémy ako anafylaxia.
Non – IgE alergia
Existuje aj non IgE alergia, ktorá sa spúšťa po pár hodinách až dňoch od konzumácie jedla. Príznaky spúšťajú iné časti imunitného systému. V tomto prípade organizmus rozpozná alergén až keď je potravina v procese trávenia (oneskorená alergia). Tento typ alergie často zahŕňa len kožné príznaky, prípadne problémy s tráviacim systémom.
Medzi potravinové alergie non – IgE patria aj:
- Syndróm enterokolitídy vyvolanej potravinovými proteínmi (FPIES) – problémy s tráviacim systémom ako hnačky, zvracanie. Medzi bežné spúšťače patria mäkkýše, obilie, vajcia, sója a mlieko.
- Eozinofilná ezofagitída – zápal pažeráka spôsobený bielymi krvinkami. Medzi ďalšie príznaky patrí bolesť na hrudi, problém s prehĺtaním či pálenie záhy.
- Eozinofilná gastritída – postihuje žalúdok
- Proktilitída – zápal konca hrubého čreva, tesne nad konečníkom.
Non – IgE potravinovú alergiu je ťažšie diagnostikovať, nakoľko sa príznaky podobajú potravinovej intolerancii a neexistuje test, ktorý by túto alergiu potvrdil.
Cvičenie
Potravinová alergia môže súvisieť aj s cvičením. Konzumácia konkrétnych potravín môže u niektorých ľudí vyvolať závraty, točenie hlavy alebo pocit svrbenia krátko po tom ako začnú cvičiť. V závažnejších prípadoch sa môže objaviť žihľavka alebo anafylaktický šok. Tomuto problému sa dá ľahko predchádzať. Potraviny, ktoré môžu spustiť alergickú reakciu pred cvičením nejedzte.
Príznaky alergie na potraviny
Symptómy potravinovej alergie sú rôzne a v niektorých prípadoch by vás nenapadlo, že príznak môže súvisieť s jedlom a alergiou na potraviny
- vyrážka na koži, žihľavka, ekzém
- pocit svrbenia na koži
- opuch pier, v ústach alebo opuch jazyka
- pocit svrbenia alebo mravčenia v ústach, hrdle alebo na jazyku
- problémy s prehĺtaním
- dýchavičnosť, problém s dýchaním
- kašeľ a/alebo kýchanie
- zvracanie, nevoľnosť
- bolesť brucha, kŕče v bruchu
- hnačka
- hrubý hlas
U niekoho sa môže prejaviť jeden príznaky u iného ich môže byť viac. Potravinové alergie môžu mat aj závažné, život ohrozujúce príznaky. Anafylaxia, alebo anafylaktický šok sa s alergiami často spájajú a môžu sa vyskytnúť aj pri potravinovej alergii. Ide o závažnú alergickú reakciu, ktorej príznaky vás ohrozujú na živote
- zúženie, stiahnutie dýchacích ciest
- pocit hrče v krku, opuchnuté hrdlo sťažujú dýchanie
- pokles krvného tlaku
- zrýchlení tep srdca
- závraty, točenie hlavy, strata vedomia
Alergia na paradajky
alebo inú potravinu môže mať akýkoľvek z vyššie spomínaných príznakov. Aj keď sa to nezdá, ale alergia na potraviny a kožné prejavy môžu spolu súvisieť. Potravinová alergia sa môže prejaviť aj na pokožke. Všímajte si zmeny aj na koži detí ak im do jedálnička pridávate potravinu, ktorá často spúšťa alergickú reakciu.
Potravinové alergény
Aj keď existuje viac ako 170 druhov potravín, ktoré môžu spustiť alergickú reakciu medzi tie najbežnejšie patrí 8 potravín. Alergiu môžu spustiť konkrétne potraviny ale aj potraviny, ktoré ich obsahujú v minimálnom množstve.
- kravské mlieko a mliečne výrobky
- vajcia
- ryby
- pšenica (obilniny)
- arašidy
- orechy (konkrétne stromové orechy – vlašské orechy, mandle, kešu,…)
- mäkkýše
- sója
Ďalšie potraviny, ktoré sú čoraz častejšie dôvodom vypuknutia potravinovej alergie
- zeler
- oxid siričitý a siričitany
- vlčí bôb
- sezamové semienka
- horčica
- kôrovce
V zákonoch EU je uvedených 14 zdrojov potravinových alergénov, ktoré sú najčastejšími spúšťačmi potravinovej alergie. Tieto alergény sú jasne vyznačené aj na spracovaných potravinách či na jedálnych lístkoch v reštaurácii.
Potravinovú alergiu môže spustiť akákoľvek potravina. Medzi menej časté alergény patria aj jahody, paprika, jablká, kel, strukoviny alebo bylinkové čaje. Pokiaľ po skonzumovaní akejkoľvek potraviny spozorujete príznaky alergie pravdepodobne máte potravinovú alergiu a mali by ste svoj zdravotný stav konzultovať s lekárom. Na základe testov môže alergiu potvrdiť alebo vylúčiť.
Potravinová alergia u detí
Potravinové alergie sú nočnou morou pre rodičov malých detí. Alergické reakcie sa môžu prejaviť u detí pri zavádzaní príkrmov a pevnej stravy. Napriek tomu odborníci odporúčajú zaviesť aj jedlá, ktoré môžu spustiť alergiu. Ukazuje sa, že vystavenie alergénu môže riziko rozvoja potravinovej alergie znížiť. Jednoducho sa imunita malých detí naučí, že potenciálna riziková potravina neznamená hrozbu a netreba proti nej bojovať.
Kravské mlieko
- najčastejšia alergia u malých detí je alergia na kravské mlieko. Postihuje 2 až 3% batoliat. Takmer 90% detí s touto alergiou z nej do 3 rokov vyrastie.
Vajcia
- druhou najrozšírenejšou potravinovou alergiou u detí je alergia na vajcia. Pravdou ale je, že až 68% detí s alergie do 16 roku života vyrastie. Zaujímavosťou alergie na vajcia je, že dieťa (alebo dospelý) môže byť alergický len na bielok alebo len na žĺtok. Dôvodom je, že bielkoviny v žĺtku a bielku sa líšia. Častejšie ale spúšťajú alergiu vaječné bielky než žĺtka. Alergia na vajíčka nemusí znamenať, že sa musíte vyhýbať všetkým potravinám, ktoré ich obsahujú.
- Podľa niektorých štúdií môže tepelná úprava vajec zmeniť štruktúru bielkovín a tie alergickú reakciu nemusia spustiť. Potvrdzuje to aj jedna štúdia, kde až 67% deti s alergiou na vajíčka mohli jesť muffiny, ktoré obsahovali vajcia. Ďalší výskum naznačuje, že podávanie pečiva s obsahom vajec môže pomôcť deťom rýchlejšie z tejto alergie vyrásť. Výsledky sú ale rôzne a na potvrdenie alebo vyvrátenie týchto tvrdení sú potrebné ďalšie výskumy.
Orechy
- Ďalšou rozšírenou alergiou je alergia na orechy, konkrétne na stromové orechy ako mandle, kešu, pistácie, vlašské orechy, …Pokiaľ vás trápi táto potravinová alergia mali by ste sa vyhýbať všetkým orechom a potravinám, ktoré obsahujú. Ak ste alergický na jeden druh orechov je u vás vyššie riziko, že sa u vás rozvinie aj alergia na ďalší druh orechov.
- Z tejto alergie vyrastie len cca 10% pacientov. Priebeh alergickej reakcie je často závažný a vedie k anafylaktickému šoku.
Arašidy
- ide o najčastejšiu alergiu detí do 18 rokov. Až 20% pacientov s touto alergiou z nej vyrastie a v dospelosti už môžu konzumovať arašidy. Takmer 40% ľudí s týmto typom potravinovej alergie má aj alergiu minimálne na jeden orech.
- Hlavná príčina alergie na arašidy nie je známa, ale ak ju máte v rodinnej anamnéze je riziko, že ňou bude trpieť aj vaše dieťa vyššie. Súčasné výskumy naznačujú, že zavedenie arašidov do jedálnička detí, ktoré prechádzajú na pevnú stravu môže rozvoju tejto alergii zabrániť.
Mäkkýše
- Spúšťačmi alergie na mäkkýše (morské plody) sú proteíny tropomyozín, arginínkináza a parvalbumín. Nachádzajú sa v homároch, krevetách, chobotniciach,… Príznaky tejto alergie sa prejavia zvyčajne rýchlo.
- Alergiu na mäkkýše je dosť ťažké rozoznať od reakcie organizmu na kontaminované morské plody. Príznaky sú veľmi podobné – hnačka, zvracanie, bolesť brucha.
- Alergickú reakciu dokážu spustiť aj výpary pri varení mäkkýšov. Ak alergiou trpíte vyhnite sa nie len ich konzumácii ale odíďte aj z miestnosti, kde sa pripravujú.
Pšenica
- Alergia na pšenicu sa častejšie vyskytuje u detí. Našťastie väčšina z nich z ochorenia vyrastie do 10 roku života. Tento typ alergie má príznaky podobné celiakii či inej potravinovej intolerancii.
- Pri alergii na pšenicu sa musíte vyhýbať hlavne potravinám, ktoré obsahujú lepok z pšenice. Pre väčšinu alergikov by mal byť lepok z ďalších obilnín neškodný. Pokiaľ máte celiakiu nemôžete konzumovať lepok vôbec.
Sója
- Potravinová alergia na sóju sa vyskytuje zvyčajne len u dojčiat a u detí do 3 rokov. Až 70% detí z nej vyrastie. Časté sú mierne príznaky ako brnenie v ústach, nádcha alebo vyrážka. Môžu sa ale objaviť aj problémy s dýchaním a zriedka aj anafylaxia.
Ryby
- Takmer 40% detí s alergiou na ryby z nej do dospelosti vyrastie. Aj keď mäkkýše aj ryby žijú vo vode ide o dve rozdielne alergie. Pri alergii na ryby je spúšťačom iný proteín než pri alergii na mäkkýše. Ak sa u vás spustí alergická reakcia po konzumácii ryby nemusíte byť hneď alergický aj na mäkkýše a opačne.
Sezam
- Sezam v roku 2021 FDA (Food and Drug Administration – Správa potravín a liečiv)) vyhlásil za 9. hlavný alergén. Alergia na sezam sa vyskytuje až u 17% detí, ktoré sú alergické na arašidy alebo orechy.
Ako sme už spomínali vyššie, existuje asi 170 potravín, ktoré môžu spustiť alergickú reakciu. Nájdete medzi nimi aj potraviny ako ľanové semienka, banán, kiwi, zeler, cesnak, avokádo, horčičné semienka, …
Príznaky môžu byť mierne, ako svrbenie pier alebo úst ale môžu prerásť aj do život ohrozujúceho stavu, anafylaxie.
Liečba potravinovej alergie
Zistiť či máte intoleranciu na potraviny alebo potravinovú alergiu môže najlepšie len lekár. Ten na základe krvných a kožných testov a eliminačnej diéty môže zistiť na aký proteín máte alergiu.
Liek na potravinovú alergiu nie je. Najlepšie čo môžete urobiť je vyhnúť sa potravinám, ktoré alergiu u vás spúšťajú. V závislosti od závažnosti príznakov alergie vám môže lekár predpísať
- Epinefrín – na zvládnutie príznakov alafylaxie
- Kortikoidy – zmierňujú opuchy pri závažnejších alergických reakciách
- Antihistaminiká – zmierňujú menej závažné príznaky alergie
Asi 20% detí s potravinovou alergiou z nej vyrastie. Prevažne ide o alergiu na mlieko, vajcia, obilniny a sója.
Riziko potravinovej alergie
Niektorí ľudia sú vystavení vyššiemu riziku rozvoja potravinovej alergie. Patria medzi nich hlavne ľudia ktorí:
- majú alergiu na peľ alebo prach
- trpia astmou alebo ekzémom
- majú alergiu, astmu alebo ekzém v najbližšej rodine
Zabrániť alebo aspoň znížiť riziko potravinovej alergie u vášho dieťaťa môžete už v útlom detstva. Pokiaľ potravinovou alergiou netrpia rodičia dieťaťa pokojne zaraďte všetky potraviny (aj rizikové) do jedálnička detí čo najskôr ako začnú konzumovať pevnú stravu.
Alergény v potravinách – čo si všímať
Proteíny, ktoré sú najčastejšími spúšťačmi potravinovej alergie musia byť v reštauráciách na jedálnom lístku a na spracovaných potravinách jasne označené. Keďže vypisovať konkrétny proteín by bolo zložité uvádzajú sa obrázky potravín, ktoré obsahujú konkrétneho proteínu najviac. Okrem obrázkov sa môžete stretnúť aj s číslom, ktoré predstavuje konkrétny alergén
- Obilniny, ktoré obsahujú lepok
- Kôrovce
- Vajcia
- Ryby
- Arašidy (podzemnica olejná)
- Sója (sójové zrná)
- Mlieko
- Orechy
- Zeler
- Horčica
- Sezamové semená
- Oxid siričitý, siričitany
- Vlčí bôb
- Mäkkýše
Na jedálnom lístku, alebo na spracovaných potravinách určených pre koncového užívateľa si dobre všímajte obrázky, alebo skôr číslice, ktoré predstavujú konkrétny alergén. Ak máte napríklad alergiu na arašidy vyhnite sa jedlám, ktoré majú na štítku ako alergén číslicu 5.
Potravinová alergia verzus potravinová intolerancia
Potravinová alergia a intolerancia sa môžu ľahko zameniť nakoľko majú takmer totožné príznaky. Rozdiel medzi týmito dvoma diagnózami ale je veľký.
Potravinová intolerancia
- nie je reakcia imunitného systému, často postihuje len tráviaci systém.
- Nespôsobuje závažné alergické príznaky.
- Konzumácia menšieho množstva jedla, na ktoré máte intoleranciu nemusí spôsobiť žiadne príznaky.
- Príznaky sa môžu objaviť po pár hodinách až dňoch.
- Častou príčinou intolerancie je chýbajúci enzým na trávenie potravy (ak máte intoleranciu na laktózu nemáte enzým, ktorý by laktózu dokázal rozložiť). Ďalšou príčinou je citlivosť na potravinu, potravinovú prísadu.
Medzi bežné príčiny potravinovej intolerancie patrí:
- chýbajúci enzým na trávenie potravy (ak máte intoleranciu na laktózu nemáte enzým, ktorý by laktózu dokázal rozložiť)
- syndróm dráždivého čreva – spôsobuje kŕče, zápchu alebo hnačku
- citlivosť na potravinové prísady
Potravinové alergie
- ide o reakciu imunitného systému. Ten spúšťa reakciu na konkrétny proteín (alergén).
- Alergickú reakciu spustí aj stopové množstvo alergénu.
- Príznaky alergie môžu prejsť do závažného, život ohrozujúceho stavu
ZDROJ:
healthline.com/nutrition/common-food-allergies#shellfish
allergyuk.org/resources/food-allergy-leaflet/
my.clevelandclinic.org/health/diseases/9196-food-allergies
mayoclinic.org/diseases-conditions/food-allergy/symptoms-causes/syc-203550951
Obrázky: freepik.com, pixabay.com