Psychológia farieb je štúdia, ktorá sa zameriava na vplyv farieb na naše správanie a náladu. Ide o pomerne novú oblasť, ktorú podporuje množstvo vedeckých výskumov. Pochopenie súvislosti medzi farbami a náladou je stále len na začiatku ale už teraz sa vie, že ak sa obklopíte správnymi farbami môže to priaznivo ovplyvniť vaše duševné zdravie.
Určite ste už počuli o tom, že červená farba by nemala byť v spálni a že priveľa bielej môže pôsobiť negatívne. Farby môžu hrať dôležitú úlohu pre neverbálnom sprostredkovaní informácií, dokážu vytvoriť určitú náladu a aj ovplyvniť rozhodovanie. Ak viete aké reakcie môžu farby vyvolať môžete ich využiť vo svoj prospech.
- Svetlé teplé farby (žltá, oranžová, červená) stimulujú energiu a šťastie, spájajú sa s láskou a naznačujú kreativitu. Sú vhodné do miestností, kde je zábava, kde to žije ako jedálne či kuchyne. Dajte si ale pozor. Príliš veľa týchto farieb môže vyvolať hnev až nepriateľstvo.
- Studené tlmené farby (modrá, zelená, fialová) majú upokojujúci účinok. Sú vhodné do miestností určených na relaxáciu ako spálňa alebo kúpeľňa. Nemusíte ale ladiť celú miestnosť do týchto farieb. Ak ich je priveľa môžu vyvolať pocit smútku alebo ľahostajnosti. Tieto farby môžete nájsť aj v marketingu, kde navodzujú dojem profesionality.
Univerzálna reč farieb
Aj keď každá farba môže na každého človeka pôsobiť inak väčšina ľudí si spája konkrétne farby s konkrétnymi emóciami. Štúdia z roku 2022, ktorej sa zúčastnilo viac ako 4500 ľudí z 30 krajín sveta potvrdila:
- Čierna farba – 51% ľudí si ju spája so smútkom
- Biela farba – 43% ľudí ju spája s úľavou
- Červená farba – 68% ľudí ju spája s láskou
- Modrá farba – 35% ľudí ju spája s pocitom úľavy a pokoja
- Zelená farba – 39% ľudí ju spája so spokojnosťou
- Žltá farba – 52% ľudí ju spája s radosťou
- Fialová farba – 25% si ju spája s potešením
- Hnedá farba – 36% ju spája so znechutením
- Oranžová farba – 44% ľudí ju spája s radosťou
- Ružová farba – 50% ľudí ju spája s láskou
Výsledky naznačujú, že spojenie farieb a emócií je univerzálne a väčšina ľudí si ich spája s konkrétnou emóciou.
Pocity, ktoré v nás farba vyvolá sú často osobné alebo sú zakorenené v kultúre, v ktorej vyrastáme. Napríklad biela farba sa v západných krajinách považuje za farbu čistoty a nevinnosti, nevesty sa najčastejšie vydávajú v bielych šatách. Vo východných krajinách je ale biela farba symbolom smútku a túto farbu by ste tam na nevestách hľadali asi márne.
Psychológia farieb a marketing
Psychológia farieb sa uplatňuje aj v marketingu. Zelená farba sa používa v súvislosti s prírodnými produktmi alebo tovarom, šetrným k životnému prostrediu. Modrá predstavuje tiež prírodu, konkrétne vody a spája sa s čistotou a priezračnosťou. Čierna farba vytvára dojem tajomna, spája sa s temnotou a vyhranenosťou. Najčastejšie používanou farbou v marketingu je žltá farba, pôsobí teplo, energicky a navodzuje pocit šťastia.
Určite ste si všimli, že reštaurácie s rýchlym občerstvením používajú červenú a žltú farbu. Predpokladá sa, že práve tieto dve farby vyvolávajú hlad.
Neutrálne farby (biela, čierna, sivá a hnedá) majú svoj vlastný význam. Kým biela predstavuje čistotu a otvorenosť, čierna vyvoláva pocit smútku ale aj elegancie a môže vyvolať pocit sily. Hnedá farba sa často spája s prízemnými pocitmi a pocitom istoty, čo môže byť dôvodom prečo ju majú niektorí ľudia najradšej. Psychológia farieb môže zvýšiť predajnosť konkrétneho tovaru, stačí ak je zabalený v tej správnej farbe.
Vplyv farieb v medicíne – chromoterapia
Chromoterapia, alebo aj svetelná terapia je metóda alternatívnej medicíny, ktorá využíva farby na vyrovnanie energie človeka. Istú formu svetelnej terapie používali už starí Egypťania a svoje mesto má aj v tradičnej čínskej medicíne. Každá farba vplýva na niečo iné
- červená – stimuluje telo a myseľ, zlepšuje krvný obeh
- žltá – stimuluje nervy, nervový systém a čistí organizmus
- oranžová – zvyšuje energiu a používa sa na liečbu pľúc
- modrá – upokojuje choroby a zmierňuje bolesť
- odtiene indigovej – zmierňujú kožné problémy
Psychológia farieb
má využitie aj v iných častiach života. Červená farba sa spája s vyššou rýchlosťou a silou, čo sa dá využiť pri športových aktivitách. Ak pôjdete najbližšie cvičiť dajte si niečo červené. Farebné lieky sa spájajú s úľavou od bolesti a od tabletiek s červenou farbou očakávajú ľudia stimulačný účinok.
Čo o vás prezrádza obľúbená farba
Farby môžu vyvolať špecifické emócie a silné reakcie. Z toho dôvodu môžu farby, ktorými sa obklopujete alebo ich radi nosíte vysielať signály ostatným okolo vás, o vašej nálade, správaní a pocitoch.
Čierna
Čierna farba vyjadruje silu, vážnosť a sofistikovanosť, v menšom množstve pôsobí luxusne a elegantne. Bežne sa spája aj so zlom, negativitou a smrťou. Navonok pôsobí tajomne ale môže naznačovať aj nezávislosť. Ľudia ju často opisujú aj ako sexi farbu. Ak je to vaša obľúbená farba, pravdepodobne sa vďaka nej cítite silní, tajomní a aj sexi.
- Fyzické účinky – znižuje energiu, navodzuje depresívnu náladu a môže vyvolať agresívne správanie.
- Je vhodná do každej miestnosti, nie však ako hlavná farba.
Biela
Biela farba je symbolom čistoty, nevinnosti, narodenia, sviežosti, … Ak túto farbu uprednostňujete ste pravdepodobne nezávislí, organizovaní a nechýba vám logické myslenie. Navodzuje pocit pokoja, pohodlia ale aj mladosti a modernosti. Priveľa bielej farby pôsobí drsne, sterilne a môže navodiť dojem osamelosti.
- Fyzické účinky – zlepšuje sústredenie a pamäť
- Hodí sa do akejkoľvek miestnosti, veľmi to s ňou ale nepreháňajte a doplňte ju inou farbou.
Sivá
Sivá farba vzniká spojením bielej a čiernej farby, preto sa považuje za najneutrálnejšiu farbu. Spája sa so sebakontrolou a konformizmom. Pôsobí upokojujúco a nevyvoláva takmer žiadne emócie. Tmavšie odtiene môžu vyvolať miernu nervozitu a náladovosť. Svetlejšie tóny sivej pôsobia nadčasovo a môžu vzbudzovať pocit nádeje. Sivá farba naznačuje aj vyrovnanú a inteligentnú osobu.
- Fyzické účinky – môže utlmiť náladu a energiu
- Je vhodná do akejkoľvek miestnosti. Perfektne pri nej vyniknú iné farby.
Červená
S červenou farbou sa spája intenzívna túžba, vášeň a aj agresia. Táto farba priťahuje pozornosť a vyvoláva pocit sily a akcie. Je vhodná pre ľudí, ktorí potrebujú zvýšiť sebadôveru a doplniť energiu. Stačí ak si dáte na seba niečo červené (blúzka, šatka, kravata).Červená farba môže pre niekoho byť symbolom hnevu a nepriateľstva, pre iných zas symbolom romantiky a lásky.
- Fyzické účinky – rýchlejšie a silnejšie emócie a reakcie, zvyšuje krvný tlak a tep srdca, zrýchľuje dýchanie a zlepšuje metabolizmus.
- Vhodná do jedální, obývačiek, kuchýň, vstupných priestorov a miestností určených na zábavu.
- Nevhodná do miestností určených na oddych (spálňa)
Oranžová
Oranžová farba vyvoláva pocity vášne, nadšenia a je vnímaná ako šťastná farba. Povráva sa o nej, že zvyšuje prísun kyslíka do mozgu. Ide o farbu vyjadrujúcu optimizmus a sebavedomie. Dajte si ale pozor. Oranžová môže byť aj symbolom pesimizmu a povrchnosti.
- Fyzické účinky – zvyšuje chuť do jedla, zlepšuje zásobenie mozgu kyslíkom, dodá vám energiu
- Použiť ju môžete do kuchýň, obývačiek, jedální a miestností kde cvičíte alebo sa hráte (detské izby).
- Nevhodná do izieb kde si chcete oddýchnuť (spálňa).
Žltá
Žltá farba vyvoláva pocit šťastia a nádeje. Spája sa s inteligenciou, optimizmom a kreativitou. Ide o najoptimistickejšiu farbu, ktorá pôsobí hravo a ľahko. Vytvára pocit veselia ale je to aj farba intelektu a mysle. Jasne žltá farba alebo priveľa žltej môže vyvolať úzkosť, nervozitu a obavy. Môže tiež naznačovať netrpezlivosť, zbabelosť a motivovať ľudí ku kritike a klamstvu. Oblečenie v žltej farbe vám pomôže vyčnievať z priemeru, veľmi to s ňou ale nepreháňajte. Na ľudí môžete pôsobiť lacne a nenáročne.
- Fyzické účinky – zlepšuje komunikáciu, pamäť a nervovú aktivitu. Zvyšuje krvný tlak a tep srdca
- Je vhodná do jedální, kuchýň, obývačiek a kúpeľní.
- Nevhodná do spální.
Ružová
Je vašou obľúbenou farbou ružová? Potom nemáte problém s vyjadrovaním sa, ste láskaví a úprimní. Táto farba sa často spája s nežnosťou, nádejou, cnosťou, optimizmom a nevinnosťou. Tmavšie odtiene zvyšujú energiu a dodávajú sebavedomie. Svetlejšie odtiene vzbudzujú pocit starostlivosti a výdrže. Ide o najpokojnejšiu teplú farbu a používa sa na upokojenie hnevu, agresivity a odporu.
- Fyzické účinky – zmierňuje príznaky agresie ako zrýchlený tep či vysoký tlak krvi.
- Výborne sa hodí do spální, škôlok ale aj do kancelárií
- Nie je vhodná do obývačiek, kuchýň a jedální
Zelená
Zelená farba sa nám podvedome spája s financiami a peniazmi, častejšie si pri nej ale predstavíme prírodu, signalizuje šťastie, plodnosť a znovuzrodenie. Pokiaľ dávate prednosť zelenej farbe považujú vás ľudia za lojálnych, vyrovnaných a nezávislých. Pravdepodobne si potrpíte na pohodlia a vyvážený životný štýl. Táto farba zlepšuje náladu a povzbudzuje vás k zmenám. Povráva sa, že zelená farba stimuluje múdrosť, nádej, znásobuje pocit lásky a radosti. Dajte si pozor na odtiene zelenej farby. Ak sú blízko pri žltej farba môžu vyvolávať úzkosť. Priveľa zelenej farby môže prebudiť negatívne pocity ako chamtivosť, žiarlivosť či sebectvo.
- Fyzické účinky – spomaľuje tep srdca, zachováva energiu.
- Je vhodná do spální, obývačiek, kúpeľní, kuchýň, veránd kde je tieň.
- Nevhodná do herní a miestností na cvičenie
Modrá
Modrá farba funguje opačne ako červená. Má upokojujúce účinky a zmierňuje napätie a preto sa využíva v terapeutických prostrediach na meditáciu a relaxáciu. Táto farba vám pomôže uvoľniť sa, nájsť pokoj. Je spojená s múdrosťou, kreativitou a spiritualitou. Modrá farba je symbolom mieru, pokoja a bezpečia. Pomáha budovať lojalitu u zákazníkov a preto sa s ňou môžete často stretnúť vo firmách, poisťovniach či bankách.
- Fyzické účinky – znižuje tep srdca a krvný tlak, spomaľuje dýchanie a podporuje dobrý spánok. Tiež znižuje chuť do jedla.
- Je vhodná do spální, kúpeľní a kancelárií.
- Nevhodná do kuchýň, jedální a obývačiek a miestností na cvičenie
Fialová
Fialová je farbou spirituality a predstavivosti, umožňuje nám spojiť sa so svojimi hlbšími myšlienkami. Ak ide o vašu obľúbenú farbu ste pravdepodobne citliví, chápaví, súcitní, máte pokojnú povahu a myslíte skôr na druhých než na seba. Môžete byť aj ambiciózni s primeraným pocitom vlastnej hodnoty a individuality. Táto farba je aj znakom bohatstva a dokonca sa používa aj ako kráľovská hodnosť. Svetlejšie odtiene (levanduľová farba) vzbudzujú nádej a optimizmus. Tmavšie odtiene inšpirujú k pocitom moci a sily.
- Fyzické účinky – posilňuje zmysly, podporuje sebauvedomenie
- Je vhodná do spální, kancelárií a obývačiek
- Nie je vhodná do kuchýň, jedální a telocviční
Hnedá
Hnedá farba patrí medzi neutrálne teplé farby. Vyvoláva pocit bezpečia. Táto farba vám pripomína základné potreby (domov, prístrešie) a dôležité vzťahy (s rodičmi, deťmi,…). Pokiaľ ide o vašu obľúbenú farbu pravdepodobne vás to ťahá do prírody alebo len túžite po jednoduchšom živote (alebo ho už máte). Ak dávate prednosť hnedej farbe ste spoľahliví a dôveryhodní. Tiež môže znamenať, že máte životné istoty a málo trpezlivosti na negatívne myšlienky.
- Fyzické účinky – relaxácia, pocit bezpečia, zvyšuje hladiny tryptofánu a serotonínu
- Je vhodná do akejkoľvek miestnosti.
Ako funguje psychológia farieb
Pokiaľ viete ako na vás farba pôsobí, aké pocity a nálady vo vás spúšťa môžete to využiť vo svoj prospech. Ak chcete zvýšiť energiu obklopte sa červenou alebo oranžovou farbou. Pokiaľ hľadáte miesto, kde môžete relaxovať, oddýchnuť si a uvoľniť sa siahnite po modrej či zelenej.
Aj keď existujú „univerzálne“ pravdy o vplyve farieb na mozog, organizmus a reakcie môžu sa líšiť v závislosti od osobných skúseností a kultúry. Každý z nás je iný a na každého môže farba pôsobiť inak. Ak vo vás napr. červená farba spúšťa agresiu vyhnite sa jej. Môžete sa ale obklopiť inými farbami, ktoré vám môžu agresiu potlačiť a dodať vám energiu.
Napriek tomu, že psychológia farieb nie je stále dobre preskúmaná existuje pár dôkazov o tom, že farby môžu zlepšiť zdravie
- Sezónna afektívna porucha – typ depresie, alebo poruchy nálady, ktorá súvisí zo zmenami ročných období. V zimnom období, keď je menej denného svetla majú ľudia depresívnu náladu. Niektoré štúdie dokázali, že ak sa obklopíte farbami (modrá, žltá a zelená) dochádza k zvyšovaniu hladiny dopamínu a zmierneniu príznakov sezónnej afektívnej poruchy.
- Spánok – farby vám môžu pomôcť regulovať cirkadiánny rytmus. Je dokázané, že modré alebo zelené svetlo zhoršuje zaspávanie. Červené alebo jantárové svetlo naopak, zaspávanie zlepšuje. Dochádza pri ňom k zvyšovaniu melatonínu.
- Energia, vitalita – veselé a jasné farby zvyšujú duševnú aktivitu a nabijú vás energiou. Tmavé farby energiu znižujú.
- Vzťahy, komunikácia – svetlé farby navodzujú pozitívne emócie, ľudia sú viac otvorení iným, spoznávaniu sa. Ak ste ale obklopení tmavými farbami môže to viesť k uzavretiu sa.
ZDROJ:
londonimageinstitute.com/how-to-empower-yourself-with-color-psychology/
mhanational.org/surroundings/color-psychology-explained
verywellmind.com/color-psychology-2795824
betterhelp.com/advice/general/color-coded-what-your-favorite-color-says-about-you/
Obrázky: pixabay.com