Latinsky
: Acorus calamus L.
Ľudovo: prsokoreň, pľúcny koreň, tatárska tráva, tatársky koreň, kalmus, nejedlík, šišvorec
Čeľaď: áronovité
Trváca bylina vysoká 50-120 cm, z hrubého plazivého podzemka vyrastajú mečovité listy dlhé až 100 cm a trojhranné stvoly s bočnými šúľkami drobných zelenkastých kvetov podopretých tulcom. Rastlinu je zrejmé rozoznať hlavne na základe vrúbkovaných okrajov listov. Množí sa iba vegetatívne. Kvitne od júna do júla. Plody nemá. Aromaticky vonia.
Výskyt
Rastlinka pochádza z južnej Číny a Prednej Indie. Rastie na trvalo zaplavovaných pôdach, v tichých vodách, močiaroch a vlhkých priekopách, na tienistých brehoch rybníkov a potokov.
Časti, ktoré sa zbierajú
Na liečebné účinky slúži usušený koreň. Dá sa kúpiť v lekárni, zohnať ho v prírode je takmer nemožné. Je tiež vhodný len na krátkodobé skladovanie, cca max. do 1 roka, potom už stráca svoje liečivé vlastnosti.
Účinné látky
Droga obsahuje silice, horčiny, triesloviny, cholín, slizové látky a škrob.
Využitie
Stomachikum, karminatívum, sedatívum.
Prípravky z puškvorca vyvolávajú vylučovanie žalúdočných štiav a často aj žlče. Podporujú chuť do jedla a trávenie, je vhodný pre vychudnutých ľudí.
Ľudové liečiteľstvo pripisuje tejto byline upokojujúce vlastnosti.
Jeho výťažky sa často nachádzajú v ústnych vodách, kloktadlách, v zubných práškoch – preto ním môžete aj kloktať pri zápaloch ústnej dutiny.
Využíva sa aj v likérnictve.
Fajčiarom, ktorí sa chcú od svojho zlozvyku odnaučiť, sa odporúča žuvanie puškvorcového koreňa, ktorý zaháňa chuť na cigaretu.
Zoberme šálku studenej vody, dáme do nej zarovnanú lyžičku puškvorca, necháme cez noc stáť, ráno trošku prihrejeme, zamiešame a pijeme pred a po každom jedle dúšok. Teda šesť dúškov za deň, viac sa nemá piť. Čaj treba zohriať vo vodnom kúpeli.
Táto liečba sa vzťahuje aj na celkový žalúdočný a črevný trakt vrátane pečene, žlčníka, sleziny a brušnej slinivky. Používa sa aj pri kolikách.
Kontraindikácie
Puškvorec nie je vhodný pri chorobách súvisiacich s nadmernou tvorbou tráviacich štiav. Je dosť silný, takže je vhodné byť opatrnejší pri dávkovaní a používanie občas na kratšiu dobu prerušiť.
Zaujímavosť
Táto rastlina je považovaná za jednu z najstarších bylín, pretože ju užívali už starí Egypťania a Rimania. Je súčasťou indickej a čínskej medicíny viac ako 2000 rokov. Do Európy sa táto rastlina dostala v 16. storočia a staré herbáre ju opisovali ako čarodejné.
Motto
Predlžovateľ života, pomôže aj nefajčiť.