Iné názvy:
quinua, chenopodium quinoa, mrlík čilský, matka zrno
Popis
Quinoa
je jednoročná rastlina pochádzajúca z Južnej Ameriky, z čeľade láskavcovitých. Aj napriek tomu, že u nás si získala popularitu len posledné roky, v krajine svojho pôvodu je obľúbená a vysoko cenená už celé tisícročia. Už starí Inkovia mali posvätné quinoa semená ako základ svojej každodennej stravy.
Quinoa sa pestuje kvôli semenám, pripomínajúcich zrno – nejedná sa ale pri tom o obilninu. Radíme ju k tzv. „pseudoobilnine“, ktorej hlavnou prednosťou je jej prirodzená bezlepkovosť a nutričná hodnota.
Pestovanie
Quinoa sa pestuje aj v menej úrodných pôdach, v piesčitých, hlinitých či ťažších pôdach s dobrým odvodnením a vo vyšších nadmorských výškach nad 2500 metrov v Južnej Amerike. Ako jedna z mála plodín je tak vyšľachtená, že dobre znáša aj chladné počasie, nevadí jej vlhko, ani vietor. Nemôže ale rásť v tieni a v úplnom zamokrení. Zber je priamy a úrody sa pohybujú od 1 – 1,5 t/ha. Najväčšími producentmi sú Peru 33 tisíc ton a Bolívia 25 tisíc ton ročne, ďalšími producentmi sú Ekvádor, Kolumbia a Čile. Keďže dopyt po quinoy stále narastá, začína sa táto plodina pestovať aj v Kanade, Holandsku, Dánsku, Číne i Indii.
Význam pre zdravie
Jej hlavný význam spočíva vo veľkej výživovej hodnote a to najmä vo vysokom podiele bielkovín (viac než iné obilniny).
Je považovaná za jedinú predstaviteľku rastlinnej ríše, ktorá dáva telu všetky potrebné aminokyseliny, enzýmy, stopové prvky, vitamíny, či vlákniny. Vedeli ste o tom, že vďaka svojmu zloženiu sa superpotravina quinoa pridáva aj do jedálnička astronautov?
Na štíhlu líniu i proti infekciám
Quinoa pomôže udržať štíhlu líniu a podporí chudnutie, nakoľko sa vám po jej konzumácii nerozkolíše hladina cukru v krvi, naopak, energiu uvoľňuje pekne pomaly. Zaženie hlad a zredukuje i cholesterol. Je vhodná aj pre športovcov. Vďaka aminokyselinám a lyzínu pôsobí preventívne proti infekciám a zápalom. Je prostriedkom proti bolestiam hlavy, únave, depresii, úzkosti i vysokému krvnému tlaku.
Okrem toho je to prirodzene bezlepková potravina, ktorá sa dobre trávi a je vhodná aj pre celiatikov. Neposlednou výhodou quinoy je, že patrí medzi najmenej alergénne zrná.
Pre koho sa quinoa odporúča?
- alergikov
- celiatikov
- športovcov
- pre vegánov i vegetariánov
- pre ľudí s nadváhou
- pre diabetikov i pacientov so srdcovocievnymi ochoreniami
- pre všetkých ľudí žijúcich zdravým životným štýlom
Čo obsahuje quinoa?
Quinoa obsahuje bielkoviny (na 100g je to až 16g bielkovín) i všetky esenciálne aminokyseliny, lyzín, izoleucín, ďalej vitamíny skupiny B, riboflavín, vitamín C, kyselinu listovú, vápnik, železo, horčík, mangán, fosfor, draslík, zinok, vlákninu.
Odrody quinoi
Na trhu dnes nájdeme bielu, červenú i čiernu quinou. Všetky majú podobné nutričné hodnoty, aj keď červená a čierna sú mierne chrumkavejšie s jemne orieškovou príchuťou. Biela quinoa má jemnú maslovú chuť, vizuálne sa podobá ryži. Farebné odrody sa používajú najmä kvôli tomu, že umožňujú zatraktívniť vzhľad pripravovaného jedla.
Quinoa v kuchyni
Quinoa má väčšie guľaté zrná, ktoré sú obalené horkým saponínom, preto je pred varením potrebné dobre ju premyť pod vriacou vodou. Vo vode napučí, preto jej netreba veľa.
Kde všade môžete uplatniť quinou? Quinoa je univerzálna, používa sa tak na sladko, ako i na slano. Quinoa je alternatívou ryže, i kuskusu. Pridať si ju môžete do smoothies nápojov, polievok, šalátov, do prívarkov, k zelenine, ako náhradu rizota. Na sladko sa hodí do ranných kaší, alebo vo forme nákypu s ovocím.
Klasická príprava je jednoduchá a rýchla, spočíva v nasypaní zŕn do vriacej vody, v pomere 1 diel quinoy k 2 dielom vody, dusí sa zo 12 až 15 minút, farebné odrody aj dlhšie. Osolí sa na konci varenia. Uvarenú quinou môžete použiť aj na výrobu placiek zmiešaním s múkou a vajcom, alebo do fašírok v kombinácii s mäsom.
V súčasnosti dostanete v obchodoch okrem samotných quinoe zŕn aj quinoa vločky, alebo múku. Avšak samotná quinoa múka nie je vhodná na pečenie koláčov, alebo pečiva, fungovať bude len v kombinácii s inou múkou. Ďalšou kuchynskou zaujímavosťou quinoy je, že sa z nej pripravuje alkohol s názvom chica.
Rok 2013 – rok quinoe
Výbor OSN (Organizácia spojených národov) prirovnáva quinou pre jej vysokú nutričnú hodnotu k sušenému plnotučnému mlieku a rok 2013 vyhlásila za „Medzinárodný rok Quinoe“. Quinoa sa dostala aj do zoznamu NASA, ako prirodzená, zdravá a ľahko pestovaná plodina vhodná pre dlhotrvajúce vesmírne misie a súčasne kultiváciu v uzavretom systéme pre prípadné prvé kolónie ľudí na iných planétach.
Recept na zeleninové rizoto s quinoou
Potrebujeme:
1 hrnček (cca200g) quinoy, 2 hrnčeky zeleninového alebo kuracieho vývaru, olivový olej, 1 väčšia nadrobno nakrájaná cibuľa, 2 rozotrené strúčiky cesnaku, 2 veľké farebné papriky, 200g cukety, 200g paradajok, bazalka, soľ, mleté čierne korenie, karí, koriander
Postup: Premytú quinou dáme variť do 300ml vývaru. Po zovretí varíme 15 minút pokým sa vývar neodparí a zrná nezmäknú. Medzitým si v panvici na oleji orestujeme cibuľku, cesnak, pridáme nakrájané papriky, podusíme, pridáme cuketu a paradajky. Uvarenú a osolenú quinou zmiešame so zeleninou, dochutíme korením, koriandrom a čerstvou bazalkou.
Chutnou obmenou rizota je variant jarnej, zelenej quinoy bez stredomorskej zeleniny, s pridaním poduseného zeleného hrášku, špargle a nastrúhaného parmezánu.
Zhrnutie najväčších zdravotných benefitov
- neuveriteľne výživná, jedna z mála potravín rastlinného pôvodu, ktorá je považovaná za úplný proteín (bielkoviny a esenciálne aminokyseliny)
- vysoký obsah železa Fe – na podporu krvného systému a imunitu
- vysoký podiel horčíka Mg – magnézium: proti únave, bolestiam hlavy, svalovým kŕčom
- vysoký podiel vápnika Ca – na zdravé kosti
- vysoký podiel antioxidantov – proti starnutiu, zápalom, civilizačným ochoreniam
- zdroj lyzínu – nevyhnutný pre rast a obnovu tkanív, spája sa aj s kĺbmi a svalmi
- zdroj vlákniny – proti zápche
- nízky glykemický index – potrebný pre zdravé srdce
- na zníženie váhy, doplnok pri diétach
- bezlepková potravina – vhodná pre osoby, ktoré neznášajú lepok