2.7 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Rakovina prsníka

Rakovina prsníka bola v roku 2020 najčastejšie diagnostikovanou rakovinou na svete. Len v tom roku pribudlo takmer 2,3 milióna nových prípadov a takmer 685 tisíc úmrtí. Práve tento typ rakoviny je zodpovedný za najčastejšiu príčinu úmrtí u žien. Celkovo je to piata najčastejšie príčina úmrtia na svete.

Vyhliadky do budúcnosti nie sú práve optimistické. Podľa IARC (Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny) sa predpokladá, že v roku 2040 sa výskyt novodiagnostikovaných prípadov rakoviny prsníka zvýši na viac než 3 milióny a úmrtnosť na viac ako 1 milión ročne. Ak sa ochorenie odhalí včas a začne sa s jeho liečbou šanca na vyliečenie je naozaj vysoká. Pravdepodobnosť prežitia je viac ako 90%.

Rakovinu prsníka môžu mať aj muži

Rakovina prsníka nie je ochorenie, ktoré sa týka len žien. Môžu ju dostať aj muži. Výskyt tohto typu rakovinu u mužov je menej ako 1% všetkých prípadov rakoviny prsníka.

Hrčky v prsníku môžu vzniknúť z rôznych dôvodov. Až 90% hrčiek nie je rakovinových. Môže ísť a benígne útvary (nezhubné) ako fibroademóny, cysty alebo aj infekcie.

Rakovina prsníka – nekontrolované delenie buniek

Rakovina začína abnormálnym delením buniek. Rakovinové bunky sa delia rýchlejšie ako zdravé bunky čím sa hromadia a vytvárajú hrčku. Tieto bunky sa môžu cez lymfatické uzliny dostať aj do iných častí tela. V tomto prípade už hovoríme o metastázach.

Imunitný systém by mal byť schopný rakovinové bunky odhaliť a zničiť. Nie vždy k tomu ale dochádza. Niekedy rakovinové bunky dokážu činnosť antionkogénnych génov potlačiť.

V závislosti od toho, kde k nekontrolovateľnému deleniu buniek dochádza poznáme dve formy rakoviny

  • duktálna forma – vzniká v kanálikoch, vývodoch žliaz (mliekovody)
  • lobulárna forma – vzniká v mliečnych žľazách (laloky, lobuly)

Rakovina prsníka. Rakovinové bunky

Typy rakoviny prsníka

Existuje niekoľko typov rakoviny prsníka.

Duktálny karcinóm in situ – najskoršia forma rakoviny prsníka. Abnormálne bunky sa nachádzajú len vo vývodoch žliaz (mliekovody), nerozšírili sa do okolitého tkaniva. Existuje riziko, že sa rozšíria ďalej, preto je dôležité začať čo najskôr s liečbou.

  • Hrčka na prsníku v tomto štádiu nie je hmatateľná, preto sa často na abnormality v prsníku príde pri mamografickom vyšetrení.

Lobulárny karcinóm in situ

– abnormálne bunky sa nachádzajú len v mliečnych žľazách. V podstate nejde o rakovinu prsníka (bunky sú vo vnútri žliaz) ale riziko, že sa v budúcnosti u vás rozvinie invazívna forma rakoviny prsníka je vyššie. Môže postihnúť oba prsníky.

  • Táto forma rakoviny sa nemusí zobraziť ani na mamografickom vyšetrení. Často sa na ňu príde náhodou pri diagnostikovaní iných ochorení prsníka (pri biopsii).

Invazívny (infiltrujúci) duktálny karcinóm

– rakovinové bunky sa dostali aj mimo mliekovodov a napadli aj okolité tkanivo. Ide o najbežnejší typ rakoviny prsníka, ktorý predstavuje až 80% všetkých prípadov.

  • Okrem lymfatických uzlín metastázuje do pľúc, mozgu, pečene a kostí.

Invazívny (infiltrujúci) lobulárny karcinóm

– rakovina sa dostala mimo mliečnych žliaz a zasiahla aj okolité tkanivo. Tento typ rakoviny predstavuje cca 10% všetkých prípadov rakoviny.

Zriedkavejšie typy rakoviny prsníka

Zápalový karcinóm

(zápalová rakoviny prsníka) – zriedkavý typ rakoviny (1 až 3%), pri ktorom sa nevytvárajú hrčky. Rakovinové bunky upchávajú lymfatické cievy a blokujú tak odvod lymfy. Ide o najagresívnejší typ rakoviny ktorý sa prejavuje:

  • náhla zmena vzhľadu prsníka (v priebehu pár týždňov)
  • opuchnuté, začervenané až fialové prsníky
  • postihnutý prsník je teplejší
  • jamky alebo hrbolčeky na postihnutom prsníku (pomarančová kôra)
  • sploštenie, vpadnutie bradavky dovnútra
  • citlivé a bolestivé prsia

Zápalová rakovina prsníka sa dá ľahko zameniť za infekciu prsníka, čo je pomerne bežné ochorenia.

Pagetova choroba bradavky –  prejavuje sa na bradavke a rozširuje sa na areolu (dvorec, tmavý kruh okolo bradavky). Aj keď ide o zriedkavý typ rakoviny prsníka (1%) objavuje sa po 50. roku života. Väčšinou sa vyskytuje spolu s duktálnou rakovinou prsníka (in situ alebo invazívnou). Najčastejším symptómom Pagetovej choroby bradavky je svrbenie. Medzi ďalšie symptómy patria

  • zhrubnutá, šupinatá alebo mokvajúca koža na bradavke (môže pripomínať ekzém)
  • pocit brnenia, mravčenia na bradavke
  • sploštená bradavka
  • žltkastý alebo krvavý výtok z bradavky

Pagetove ochorenie bradavky je ľahké zameniť za kožné ochorenie. Ak nezaberá bežná liečba na kožné ochorenie je dobré zamerať sa na možnosť rozvoja tohto ochorenia. Existuje aj Pagetova choroba kostí, ktorá ale s Pagetovou chorobou bradaviek nesúvisí.

Medulárny karcinóm –  nádor je mäkší v porovnaní s inými typmi nádorov.

Mucinózny karcinóm – rakovinové bunky sú obalené hustou tekutinou (hlienom) nazývaním aj mucín.

Tubulárny karcinóm – nádor rastie pomaly, má tvar rúrky.

Angiosarkóm – zriedkavý typ rakoviny, ktorá vzniká vo výstelke krvných ciev alebo lymfatických ciest. Prejaviť sa môže kdekoľvek na tele. Najčastejšie sa vyskytne na pokožke na krku alebo hlave. Zriedkavo sa môže vytvoriť aj na prsiach. Prejavuje sa podráždením a opuchom postihnutého miesta, modrinami a/alebo léziami, ktoré po poškriabaní môžu začať krvácať. Tento typ rakoviny môže postihnúť aj vnútorné orgány (pečeň, srdce,…). Liečba závisí od miesta postihnutia.

Rakovina prsníka. Mamografické vyšetrenie

Štádiá rakoviny prsníka

V závislosti od veľkosti nádoru v prsníku a toho ako sa rozšíril sa rakovina prsníka rozdeľuje do štádií.

Štádium 0 – rakovinové bunky sú len v mliekovode alebo mliečnej žľaze. Nádor sa nerozšíril na okolité tkanivo. Ide o neinvazívny nádor.

Štádium 1 – rakovinové bunky sa dostali okolitého tkaniva. Veľkosť nádoru je cca 2 cm a ide už o invazívnu rakovinu.

Štádium 2 – invazívna rakovina, nádor je veľký od 2 do 5 cm. Rozšíril sa do 1 až 3 lymfatických uzlín

Štádium 3 – nádor je invazívny a je väčší ako 5 cm. Rakovina sa rozšírila do 4 až 9 lymfatických uzlín (v oblasti podpazušia alebo hrudnej kosti), alebo sa zväčšili vnútorné prsné lymfatické uzliny. Prsník môže byť červenší, opuchnutý a teplejší.

Štádium 4 – v tomto prípade hovoríme o metastatickej rakovine. Nádor sa rozšíril do lymfatických uzlín a metastázoval do ďalších orgánov. Postihnuté môžu byť pľúca, koža alebo pečeň.

Rakovina prsníka – génové mutácie

Odhaduje sa, že 5 až 10% prípadov rakoviny prsníka súvisí s genetickými mutáciami, ktoré sú zodpovedné za výskyt rakoviny prsníka v rodinách. Mutácie v génoch BRCA1 a BRCA2 zvyšujú pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka ale neznamenajú, že rakovinu istotne dostanete. Riziko rakoviny je ale dosť veľké. Ak máte mutáciu jedného z týchto génov, máte šancu 7:10 že vám rakovina prsníka bude do 80. roku života diagnostikovaná.

Mutácie génov BRCA1 a BRCA2 zvyšujú aj riziko vzniku rakoviny vaječníkov u žien a u mužov sa spájajú s rakovinou pankreasu a mužskou rakovinou prsníka.

S rakovinou prsníka sa spájajú aj ďalšie génové mutácie aj keď je pri nich riziko vzniku tohto onkologického ochorenie nižšie než pri génoch BRCA. Patria sem gény

  • PTEN
  • ATM
  • CHEK2
  • CDH1
  • TP53
  • STK11
  • PALB2

Riziko, že sa u vás rakovina prsníka rozvinie je síce väčšie ale nie je to pravidlo. Pokiaľ takýto gén máte mali by ste zvýšiť pozornosť, pravidelne vykonávať samovyšetrenie prsníkov, absolvovať pravidelné kontroly u lekárov prípadne sa o tom ako znížiť riziko vzniku rakoviny poradiť s lekárom.

Rakovina prsníka: príznaky

Medzi najčastejšie príznaky rakoviny prsníka patria

  • Hrčka (aj tá najmenšia) v oblasti prsníka alebo podpazušia
  • Zmena veľkosti, vzhľadu alebo tvaru prsníka
  • Výtok z bradavky (číry alebo krvavý)
  • Zmena na pokožke prsníka alebo bradavky (začervenanie pokožky, zápal, šupinatá pokožka, jamka, hrbolček, …)
  • Zmena tvaru alebo polohy bradavky
  • Miesto na prsníku, ktoré sa odlišuje od iných oblasti na prsníkoch
  • Bolesť v prsníku alebo bradavke

Medzi menej časté príznaky rakoviny prsníka patria

  • Zdurené lymfatické uzliny v podpazuší – lymfatické uzliny sa môžu zväčšiť ešte skôr ako sa stane nádor v prsníku hmatateľný.
  • Svrbenie bradavky – svrbenie bradavky môže byť neškodné a časom zmizne. Pokiaľ ale pretrváva dlhšie a nepomáha ani bežná liečba môže ísť o Pagetovu chorobu bradavky(jedna z foriem rakoviny prsníka).
  • Opuchnuté prsia – zápalová rakovina prsníka je menej častý typ rakoviny, ktorý nemusí vytvárať hrčky. Rakovinové bunky upchajú lymfatické kanáliky, ktorými sa odvádza prebytočná tekutina. Upchatím kanálikov dochádza k hromadeniu tekutiny a opuchu prsníkov.

Rakovina prsníka. Chirurgická liečba

Diagnostika

Ak si nahmatáte na prsníku hrčku, alebo sa niečo objaví na mamografe lekár začne s diagnostikou. Poslať vás môže na rôzne testy.

Mamografia – röntgenové vyšetrenie prsníka. Ženy po 40. roku života by mali toto vyšetrenie podstupovať pravidelne každé dva roky. Ak je u vás riziko rakoviny prsníka vyššie môžete ho podstúpiť každý rok.

Sonografia – ultrazvukové vlny vytvárajú obraz tkanív hlboko v tkanive prsníka. Vďaka sonografii/ultrazvuku vie lekár rozlíšiť či ide o nádor alebo cystu. Ultrazvuk sa využíva aj pri biopsii.

Biopsia – bioptickou ihlou sa odoberie vzorka tkaniva z hrčky. Tkanivo sa odošle na laboratórne testy, kde sa ukáže či tkanivo obsahuje rakovinové bunky.

MRI (magnetická rezonancia) – používa sa len u žien, u ktorých je riziko rakoviny vyššie. Okrem toho sa môže použiť na zistenie rozsahu nádoru alebo zistenie ďalších nádorov v prsníku.

Liečba

Liečba rakoviny prsníka

záleží hlavne od štádia a typu rakoviny. Všeobecne ale pozostáva z chirurgického zákroku a chemoterapie, hormonálnej terapie alebo ožarovania.

Chirurgický zákrok

Lumpektómia

Odstráni sa len nádor a okolité tkanivo. Zvyšok prsníka zostáva zachovaný. Existuje riziko, že po tomto zákroku a následnej radioterapii sa môže rakovina znova objaviť.

Mastektómia

Odstráni sa celé tkanivo prsníka vrátane mliečnej žľazy, dvorca a bradavky.  Existuje niekoľko typov mastektómie.

  • Jednoduchá (úplná) mastektómia – odstráni sa celý prsník ale nie lymfatické uzliny v podpazuší
  • Modifikovaná radikálna mastektómia – odstráni sa celý prsník aj s lymfatickými uzlinami v podpazuší
  • Radikálna mastektómia – odstráni sa prsník, lymfatické uzliny v podpazuší až po kľúčnu kosť.
  • Čiastočná mastektómia – odstráni sa nádor a okolité tkanivo – viac ako pri lumpektómii.
  • Dvojitá mastektómia – pacientkam s vysokým rizikom vzniku ďalšieho nádoru môže lekár navrhnúť dvojitú mastektómiu (odstránenie oboch prsníkov).

Rakovina prsníka. MasektómiaRádioterapia (ožarovanie)

  • Ionizujúce žiarenie zastavuje nekontrolovateľné delenie buniek. Ožarovanie účinkuje len na mieste kde je nádor. Vplyv na metastázy v iných orgánoch nemá.

Chemoterapia

  • Oslabuje a ničí rakovinové bunky (v mieste nádoru a aj v metastázach). Chemoterapia sa môže podávať vo forme liekov alebo priamo do žily.
  • Niekedy vám môže lekár odporučiť chemoterapiu aj pred chirurgickým zákrokom. Liečba môže nádor zmenšiť a následná operácia nemusí byť taká invazívna.

Hormonálna terapia

  • Niektoré nádory rastú za prítomnosti niektorých hormónov. Hormonálna terapia zabraňuje naviazaniu hormónov na rakovinové bunky alebo blokuje ich produkciu v organizme. Vďaka tomu sa rast nádoru zastaví. Rast nádorov stimulujú dva hormóny – estrogén a progesterón.

Imunoterapia

  • Používa sa na liečbu niektorých typov rakoviny.

Rizikové faktory vzniku rakoviny prsníka

Rakovina vzniká nadmerným a nekontrolovaným delením buniek. To sa vie. Prečo ale k tomuto deleniu dochádza a čo ho spôsobuje sa nevie. Existuje ale pár faktorov, ktoré riziko, že rakovinu prsníkov dostanete zvyšujú.

Vek – u žien nad 50 rokov je riziko vzniku rakoviny prsníka vyššie než u mladších

Husté prsia – ak máte v prsníku viac spojivového než tukového tkaniva nádor je ťažšie vidieť na mamografe.

Osobná anamnéza – ak máte nezhubné ochorenia prsníkov alebo ste už rakovinu prsníka prekonali

Rodinná história – ak niekto z vašich blízkych príbuzných (matka, sestra, dcéra) rakovinu prsníka mal je u vás 2 krát vyššia pravdepodobnosť, že ju budete mať tiež. Platí to aj v prípade ak rakovinu prsníka mal váš otec alebo brat.

Mutácie génov – mutácie génov BRCA a aj ďalších sa s rakovinou prsníkov spájajú.

Menštruačná anamnéza – vyššie riziko rakoviny prsníka hrozí aj ženám ktoré dostali prvú menštruáciu pred 12. rokom života a ženám, ktoré majú menštruáciu aj po 55. roku života.

Žiarenie – radiačná liečba hrudníka v detskom veku alebo mladosti zvyšuje riziko rakoviny prsníka.

Obezita – hlavne nadváha po menopauze zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Alkohol – už viac ako jeden pohárik alkoholu denne riziko rakoviny zvyšuje.

Nebola som tehotná – u žien, ktoré neboli tehotné, boli tehotné ale potratili a ženy, ktoré nedojčili je riziko vzniku rakoviny vyššie než u žien, ktoré boli aspoň raz tehotné.

Fyzická aktivita – čím menej pohybu tým vyššie riziko

Postmenopauzálna hormonálna terapia – užívanie hormonálnych liekov, ktoré kombinujú estrogén a progesterón zvyšuje riziko rozvoja rakoviny. Tieto lieky sa užívajú na liečbu príznakov menopauzy.

Aj keď sú rizikové faktory známe stále ostáva záhadou prečo rakovina prsníka u žien s vysokým rizikom neprepukne. Na druhej strane až 75% žien, ktoré žiadne rizikové faktory nemajú rakovinu dostane.

Ako znížiť riziko vzniku rakoviny

Zmierniť riziko vzniku rakoviny prsníka môžete

  • predĺženým dojčením
  • pravidelným cvičením/fyzickou aktivitou
  • udržaním optimálnej hmotnosti
  • vyhýbaním sa nadmernej konzumácii alkoholu, fajčeniu, tabakovému dymu
  • vyhýbaním sa dlhodobému užívaniu hormónov

Samovyšetrenie prsníkov

Samovyšetrenie prsníkov vám síce zaberie pár minút ale môže vám zachrániť život. Na odhalenie zmien vo vzhľade a štruktúre prsníkov vám postačí len váš zrak a hmat.

Samovyšetrenie prsníkov by ste mali vykonávať každý mesiac vždy cca 5 dní po menštruácii.

  • Postavte sa pred zrkadlo a dajte ruky v bok. Všímajte si veľkosť, tvar a farbu pŕs, farbu bradaviek a dvorcov. Tiež si všimnite či na prsníkoch nemáte hrbolčeky alebo jamky, ekzémy (aj na bradavke a dvorci) a či nie je bradavka vpadnutá dovnútra.
  • Zdvihnite ruky nad hlavu a znova všetko prezrite. Všímajte si či vám z bradavky nevyteká tekutina.
  • Ľahnite si na chrbát a prehmatajte bruškami prstov prsník. Krúživými pohybmi prehmatajte prsník zhora dole, sprava doľava. Prehmatajte aj oblasť medzi prsníkmi a podpazušie. Pravou rukou prehmatajte ľavý prsník a ľavou rukou pravý.
  • Rovnakým spôsobom si prehmatajte prsníky aj v sede (alebo stoji).

Nepodceňujte ani preventívne prehliadky u lekára či mamografické vyšetrenie. Práve týmto vyšetrením je možné odhaliť aj drobné hrčky, ktoré si hmatom na prsníku nenájdete či zmeny v prsnom tkanive.

ZDROJ

webmd.com/breast-cancer/understanding-breast-cancer-basics

mayoclinic.org/diseases-conditions/breast-cancer/symptoms-causes/syc-20352470

who.int/news-room/fact-sheets/detail/breast-cancer

wcrf.org/cancer-trends/breast-cancer-statistics/

medicalnewstoday.com/articles/37136#symptoms

Obrázky: Pixabay, Unsplash

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY