3 C
Bratislava
utorok, 3 decembra, 2024

Retinol – ako a prečo ho začať používať

V množstve kozmetických produktov dnes nájdete aj zložku retinol. Táto zložka je veľmi účinná v boji proti starnutiu pokožky, preto sa často pridáva do antiaging kozmetiky. Retinol sa využíva aj na liečbu niektorých kožných ochorení. Jeho účinky sa prejavia až po niekoľkých týždňoch, počas ktorých sa môže stav pokožky aj zhoršiť. Kedy je dobré siahnuť po kozmetike s retinolom a čo od nej môžete očakávať? A viete kedy a prečo je lepšie sa retinolu vyhnúť?

Čo je retinol

Retinol

je derivát vitamínu A a patrí do skupiny retinoidov. Vitamín A hrá dôležitú úlohu v oblasti imunitného systému, zdravých očí a aj v zdravý pokožky. Po aplikácii na pokožku prenikne retinol do vrchnej vrstvy kože (epidermis). V malom množstve môže preniknúť až do strednej vrstvy kože (dermis). Vplyvom enzýmov v pokožke sa mení na kyselinu retinovú, ktorá priaznivo ovplyvňuje štruktúru pokožky.

Bunky pokožky začínajú starnúť už okolo tridsiateho roku života. Aj keď to na pleti ešte nemusíte badať mali by ste sa začať zamýšľať nad zaradením retinolu do dennej starostlivosti o pleť už v tomto veku. Nájdete ho v množstve kozmetických produktov

  • Pleťové vody
  • Krémy
  • Gély
  • Masti
  • Séra

Retinol: účinky

Retinol prenikne cez vrchnú vrstvu starých kožných buniek a účinkuje v hornej aj strednej vrstve pokožky. Tu sa rozvinú jeho účinky, ktorých je naozaj veľa.

  • Neutralizuje voľné radikály – zabraňuje starnutiu pokožky
  • Podporuje tvorbu kolagénu a elastínu – pokožka je plnšia, pružnejšia a hladšia. Vyhladí jemnejšie vrásky.
  • Podporuje regeneráciu buniek – exfoliačné vlastnosti retinolu prebiehajú na bunkovej úrovni. Poškodené kožné bunky sa opravujú a regenerujú. Mŕtve bunky sa odlupujú.
  • Zabraňuje rozpadu kolagénu – pokožka je pružnejšia a plnšia.
  • Zlepšuje a zjednocuje textúru pleti – zmierňuje viditeľnosť jaziev.
  • Zjednocuje tón pleti – starecké alebo pigmentové škvrny vyblednú a tón pokožky sa zjednotí.

Retinol na akné

Retinol – omladenie pleti

Retinol sa najčastejšie používa na omladenie pleti. Funguje celkom jednoducho. Obnova pokožky sa vekom spomaľuje. V 20 – ke trvá bunková obnova asi 28 dní, v 40-ke to je viac ako 40 dní. Retinol proces obnovy pokožky urýchľuje. Ak si k tomu pridáte jeho ďalšie účinky ako podpora regenerácie buniek, tvorbu kolagénu a elastínu, ochrana kolagénu pred rozpadom výsledkom je jemnejšia, mladšia a pružnejšia pleť bez vrások a pigmentových škvŕn. Veľké zázraky od prípravku neočakávajte. Hlbších vrások vás úplne nezbaví, môže ich ale zjemniť a jemnejšie vrásky zas môžu zmiznúť.

Tu účinky retinolu nekončia. Derivát vitamínu A sa využíva aj pri liečbe akné, kde sa uplatňujú jeho ďalšie účinky na pokožku.

Retinol na akné

Biele pupáčky či čierne bodky sú typickým prejavom akné: kožné póry sa upchajú odumretými kožnými bunkami a nadbytočným kožným mazom. Retinol môže s týmto problémom pomôcť

  • Zabraňuje upchávaniu pórov
  • Normalizuje pleť – regeneráciou kožných buniek ju dostáva do normálneho stavu (pleť nie je ani mastná ani suchá).
  • Exfoliačné účinky – keďže retinol podporuje regeneráciu buniek znižuje množstvo odumretých kožných buniek. Minimalizuje sa tak upchatie pórov mŕtvymi bunkami.
  • Protizápalové účinky – je tak vhodný na liečbu zápalového aj nezápalového akné.

Liečba retinolom

Kozmetické produkty s retinolom

sa používajú na liečbu mierneho až stredného akné, pigmentových škvŕn ale aj na zmiernenie viditeľnosti jaziev po akné. Okrem toho vám môže pomôcť aj pri ďalších kožných problémoch.

Keratóza pilaris

Retinol sa využíva aj pri liečbe keratózy pilaris. Pri tomto kožnom ochorení sa odumreté kožné bunky neodlupujú ale zostávajú na pokožke a upchávajú vlasové folikuly.

Veľké póry

Veľké póry a retinol? Áno, vďaka tomu, že retinol podporuje tvorbu a regeneráciu kožných buniek zvyšuje jej plnosť. Väčšie póry sa môžu vďaka tomu zmenšiť.

Chloazma (melasma)

Chloazma je kožné ochorenie, kedy sa na koži vytvárajú hnedé fliačiky podobné pehám.  Tento problém sa často týka tehotných žien a hovorí sa mu aj tehotenská maska. Aplikácia retinolu na pokožku môže zosvetliť tmavé fliačiky. Tehotné ženy by mali použitie prípravku s retinolom konzultovať s lekárom.

Retinol a pigmentové škvrny

Strie

Strie

sú estetickým problémom hlavne tehotných žien alebo ľudí, ktorí rýchlo pribrali. Aplikovaním retinolu je možné viditeľnosť jazvičiek zmierniť. Tehotné ženy  alebo ženy, ktoré dojčia by sa mali o aplikácii retinolu najskôr poradiť s lekárom.

Retinoidy – druhy retinoidov

Retinol patrí do skupiny retinoidov, v ktorej nájdete viac látok. Na pleť účinkujú rovnako, líšia sa ale v koncentrácii, rýchlosti účinku a možnosti podráždenia pleti.

  • Kyselina retinová – najsilnejší retinoid, ktorý sa v koži na kys. retinovú už nemusí meniť. Účinkuje rýchlo ale má aj vysoké riziko podráždenia pokožky. Môžete sa s ním stretnúť aj pod názvom Tretinoín alebo Retín-A. Nachádza sa len v prípravkoch na lekársky predpis.
  • Retinal (retinaldehyd) – účinkuje pomalšie ako kys. retinová ale aj pri tejto látke je riziko podráždenia pokožky vysoké.
  • Retinol – ak ho budete do starostlivosti o pleť zavádzať postupne riziko podráždenia pokožky je menšie. Môžete ho nájsť v kozmetike, ktorú bežne kúpite v drogériách.
  • Estery retinoidov – retinyl palmitát, retinyl acetát, retinyl linoleát,…. estery retinoidov sú najslabšie. Trvá dlhšie kým sa premenia na aktívnu kyselinu retinovú a preto sa ich účinok prejaví neskôr. Riziko podráždenia pokožky je u nich ale najmenšie.

Tolerancia na retinol

Aby ste minimalizovali podráždenie pokožky je dobré aby si vaša pokožka na retinol zvykla a tolerovala ho. Zo začiatku si urobte test na retinol. Naneste malé množstvo kozmetiky s retinolom na pokožku a ak sa po pár dňoch neobjaví negatívna reakcia (začervenanie pokožky, svrbenie,…) môžete produkt aplikovať na pleť. Postupujte podľa pokynov, ktoré nájdete na kozmetike. Ak retinol len zavádzate do starostlivosti o pleť postupujte opatrne.

Prvé dva týždne aplikujte kozmetiku s retinolom len raz – dva krát za týždeň.  Ak nedochádza k žiadnym problémom môžete kozmetiku s retinolom aplikovať na pleť častejšie (podľa návodu na produkte).

Vedľajšie účinky retinolu

Pokožka si potrebuje na retinol zvyknúť. Kým sa tak stane môžu sa objaviť vedľajšie príznaky tejto látky

  • Podráždená, suchá pokožka
  • Pocit svrbenia alebo pálenia
  • Šupinatá pokožka, začervenanie

Ak sa u vás tieto príznaky objavia aplikujte retinol na pokožku len raz – dva krát za týždeň aj celý mesiac. Vedľajšie účinky by sa mali postupne vytrácať a pleť si na retinol postupne zvykať.

Kvalitná kozmetika s retinolom už obsahuje aj zložky, ktoré vedľajšie účinky retinolu zmierňujú. Stále ale neviete ako vaša pokožka na túto látku zareaguje, preto buďte zo začiatku opatrní.

Retinol môže u niekoho mať aj závažnejšie vedľajšie účinky

  • zhoršenie akné
  • zhoršenie ekzému
  • zvýšenie citlivosti na UV žiarenia
  • opuch
  • tvorba pľúzgierov

Riziko vedľajších účinkov môžete zmierniť ak dodržíte pri aplikácii retinolu pár pravidiel

  • používajte len jeden produkt s retinolom
  • retinol nanášajte na pleť cca 30 minút po umytí tváre
  • ak máte poranenú, podráždenú alebo slnkom spálenú pokožku retinol nepoužívajte
  • ak používate aj ďalšie produkty s inými účinnými látkami skontrolujte si ako reagujú v kombinácii s retinolom.

Retinol a UV žiarenie

Retinol a slnečné žiarenie

Retinol je látka citlivá na UV žiarenie. Vplyvom tohto žiarenia sa rozpadá a neúčinkuje. Pokiaľ chcete jeho účinok zachovať je najlepšie nanášať kozmetiku na pleť v noci (keď už nejdete von).

Pokiaľ chcete jeho účinok zachovať v plnej miere aj počas dňa mali by ste po aplikácii produktu s retinolom naniesť na pleť aj opaľovací krém s ochranným faktorom, ktorý zabráni prieniku UV lúčov do pokožky a rozkladu retinolu.

Kedy kozmetiku s retinolom nepoužívať

Retinol je silná látka, ktorá vplýva na bunky pokožky. Nemusí sadnúť každému. Ak máte citlivú pleť alebo sklon k alergiám na omladenie pleti si vyberte radšej kozmetiku s inou účinnou látkou, napríklad s kyselinou hyalurónovou.

Pri kožných problémoch ako je psoriáza, ružienka alebo ekzém môže retinol spôsobiť zhoršenie problému. Či a ako používať kozmetiku s retinolom sa informujte u lekára.

Retinolu by sa mali vyhnúť aj tehotné a dojčiace ženy. Nevie sa či a ako retinol ovplyvňuje plod a materské mlieko. 

Ako vybrať kozmetiku s retinolom

Pri výbere kozmetiky s touto zložkou sa zamerajte na tri dôležité faktory, ktoré by ste mali nájsť na etikete kozmetiky.

  • Typ retinoidu – estery retinoidov účinkujú najpomalšie a na ich účinok si budete musieť počkať dlhšie. Účinok retinolu zbadáte skôr, ale za cenu väčšieho rizika podráždenia pleti. Ak s retinolom len začínate vyberte si produkt, ktorý obsahuje estery retinoidov, ktoré majú najnižšie riziko podráždenia pleti. Ak sa u vás neobjavia vedľajšie príznaky môžete prejsť na kozmetiku s retinolom.
  • Koncentrácia účinnej látky – na trhu nájdete kozmetiku s 0,1 až 1% retinolom (možno aj viac). Pri výbere prvého produktu dajte prednosť nižšej koncentrácii. Nemusíte sa obávať, že produkt nebude účinkovať. Štúdie potvrdili účinnosť 0,3 a aj 0,5% retinolu na pleť už po 8 týždňoch používania. Faktom ale je, že pri používaní séra s 0,5% retinolu sa vedľajšie účinky objavovali častejšie.
  • Aplikácia na pleť – retinol nájdete v krémoch, sérach, géloch,… Všímajte si ale ako sa uvoľňuje do pokožky. V závislosti od toho sa môžete stretnúť s dvoma druhmi kozmetiky:
  1. Nanesením kozmetiky (krém, sérum, gél,…) sa do pleti dostane celá dávka retinolu naraz.
  2. Kozmetika s postupným uvoľňovaním retinolu – do pokožky sa uvoľňuje menšie množstvo retinolu dlhší čas.

Pre začiatok je lepšie ak si zaobstaráte kozmetiku, kde sa retinol do pleti uvoľňuje postupne. Pokožka si na novú látku lepšie zvykne ak ju bude dostávať po malých dávkach.

Používanie retinolu chce trpezlivosť. Môže trvať aj 12 (a aj viac) týždňov, kým účinky na pokožke uvidíte. Určite sa ale nesnažte jeho účinok zrýchliť zakúpením kozmetiky s vyšším obsahom retinolu alebo jeho častejšou aplikáciou. Mohli by ste to obanovať. Pokožka si musí na retinol zvyknúť v opačnom prípade sa u vás môžu prejaviť vedľajšie účinky.

Retinol a iná kozmetika

Možno si kladiete otázku, či je dobré kombinovať krém s retinolom s inou kozmetikou určenou na ošetrenie pleti. Môžete, ale robte to opatrne. Niektoré produkty môžu  v kombinácii s retinolom pokožku podráždiť alebo vysušiť.

Retinol a kyselina hyalurónová – kyselina hyalurónová hydratuje pokožku. Môže zmierniť podráždenie pleti po retinole. Aplikujte ju na pleť pár minút po tom ako ste na ňu naniesli retinol.

Retinol a kyselina salicylová – obe zložky môžu pokožku vysušovať a podráždiť. Suchá pleť začne produkovať viac kožného mazu čím sa môže vaše akné zhoršiť. Pokiaľ sa nechcete jedného produktu vzdať môžete ich striedať. Jeden deň použite retinol, druhý deň kyselinu salicylovú. Nepoužívajte ich naraz.

Retinol a niacínamidniacínamid sa používa pri problémoch s akné ale aj proti starnutiu pleti. Môže zmierniť vedľajšie účinky retinolu.

Retinol a vitamín C – vitamín C sa používa na zosvetlenie pigmentových škvŕn, zjemnenie vrások ale aj na zvýšenie obranyschopnosti pokožky. V kombinácii s retinolom ale môže byť dôvodom podráždenia pokožky. Najlepšie urobíte ak aplikáciu oboch produktov budete striedať. Jeden deň si dajte sérum s retinolom, druhý deň aplikujte vitamín C.  Prípravky môžete aplikovať aj ráno a večer. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť ráno si na pleť naneste vitamín C a večer (na noc) použite kozmetiku s retinolom.

ZDROJ

my.clevelandclinic.org/health/treatments/23293-retinol

healthline.com/health/beauty-skin-care/how-does-retinol-work

medicalnewstoday.com/articles/retinols#what-it-is

medicalnewstoday.com/articles/retinol-for-acne#other-benefits

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY