Latinsky
: Rosmarinus officinalis (v preklade morská rosa: ros – rosa, marinus – more)
Ľudovo: rozmarína, rozmajrín, morská rosa, merdov
Čeľaď: hluchavkovité
Popis
Rozmarín
je vždyzelený odolný trváci poloker vyznačujúci sa intenzívnou voňou. Listy sú úzko čiarkovité s podvinutými okrajmi, na líci sýtozelené, na rube sivo plstnaté. Kvetná koruna je modrá, bledomodrá, fialkastá až ružová.
Nestrihaný krík dorastá do výšky 2-3 metrov (pri ideálnych podmienkach typických v Stredomorí), v našich končinách bežne vyrastie do výšky 1 metra.
Výskyt
Rozmarín pochádza pôvodne síce z oblasti Stredozemného mora, no v súčasnosti sa pestuje aj na iných miestach našej zemegule ako okrasná alebo liečivá rastlina a korenie.
V Európe sa rozmarín začal pestovať v 15. storočí. Používal sa ako kadidlo a vyrábali sa z neho voňavky a oleje. V stredoveku bol symbolom panenstva a neskôr sa stal symbolom lásky a vernosti. To boli hlavné dôvody prečo je rozmarín súčasťou svadobnej výzdoby aj v dnešných časoch (pripnuté pierko).
Časti, ktoré sa zbierajú
Zbierame listy prípadne aj zelené nedrevnaté výhonky. Sušíme pri teplote do 35°C. Schnú pomalšie.
Účinné látky
Hlavnou účinnou látkou je silica s viacerými zložkami (ako borneol a cineol). Ďalej éterické oleje, flavonoidy, triesloviny, terpenoidy, horčiny, živica, saponíny, vitamíny (A, B6, C), minerály (horčík, vápnik, meď, železo, mangán).
Využitie pre zdravie
Rozmarín a 8 rôznych druhov účinkov na zdravie
- Antioxidačné (zachytáva voľné radikály, zabraňuje predčasnému starnutiu organizmu)
- Astringentné (sťahujúce účinky)
- Upokojujúce, antidepresívne (rozmarínový kúpeľ zlepšuje náladu)
- Protizápalové
- Antimutagénne
- Analgetické
- Dezinfekčné (ako dezinfekčná ústna voda na výplach ústnej dutiny i upchatého nosa)
- Detoxikačné (rozmarínový kúpeľ osviežuje a prečistí póry)
Rozmarín a nervová sústava
- V čínskej medicíne sa rozmarín stáročia používa ako bylinka posilňujúca mozog. Pôsobí ako prevencia pred prepuknutím neurodegeneratívnych ochorení (alzheimerova choroba, demencia..). Je to vďaka kyseline karnosovej, ktorá dokáže ochrániť mozgové bunky pred poškodením. Táto látka tiež zlepšuje zotavenie sa po mozgovej mŕtvici.
- Stimuluje mentálne funkcie, posilňuje nervový systém, zmierňuje nervové vypätie. Priaznivo vplýva na pamäť.
- Zlepšuje funkcie mozgu, zvyšuje bdelosť a schopnosť sústrediť sa a podporuje regeneráciu organizmu.
- Vôňa rozmarínu má antistresové účinky, zmierňuje stres, upokojuje a zlepšuje spánok. Znižuje hladiny kortizolu v organizme. Zmierňuje príznaky úzkosti a depresie.
Rozmarín a tráviaca sústava
- Zvyšuje chuť do jedla, zlepšuje trávenie a vstrebávanie živín.
- Stimuluje tvorbu žlče, obmedzuje plynatosť a zmierňuje pocit nafúknutia.
- Užívaním rozmarínu predchádzate rôznym tráviacim problémom.
Rozmarín a močové cesty
- Rozmarín má močopudné účinky.
- Prečistí močové cesty a aj obličky.
- Zbaví organizmus nadbytočnej vody.
Rozmarín a rakovina
- Podľa niektorých výskumov môže extrakt z rozmarínu spomaliť rast rakoviny prsníka a leukémie.
Využitie v kuchyni
Pre svoju výraznú arómu, ktorá sa nestráca ani tepelnou úpravou, našiel rozmarín uplatnenie v kuchyni. Používa sa hlavne na ochutenie mäsa (hydiny, jahňaciny, bravčovej pečienky), mäsových plniek a rýb. Je vhodný aj na dochutenie polievok, pečených zemiakov, šalátov a grilovanej zeleniny. Pre jeho výraznú arómu ho do jedla pridávajte málo. Väčšie množstvo môže preraziť chuť aj vôňu jedla.
Interakcia s liekmi
Rozmarínový čaj, doplnky výživy alebo iné prípravky, ktoré obsahujú rozmarín, môžu ovplyvniť účinnosť niektorých liekov ako sú napr.:
- lieky na riedenie krvi,
- lieky na liečbu vysokého krvného tlaku,
- močopudné lieky (diuretiká),
- lieky na depresie – hlavne lítium.
Ak užívate lieky na predpis, mali by ste užívanie rozmarínu konzultovať s vašim lekárom.
Pestovanie
Rozmarín je citlivý na mráz, preto ho buď na zimu zakrývame čečinou alebo ho v črepníku berieme dovnútra ideálne do nevykurovaných priestorov. Inak potrebuje slnečné stanovište s priepustnou pôdou. Kvitne od júna do augusta. Listy rozmarínu sa zberajú viac krát do roka – sušiť ich je nutné na tienistom a suchom mieste (nie na priamom slnku).
Upozornenie
Ak užívate rozmarín v rozumných nižších dávkach nič vám nehrozí. Jeho nadmerné vnútorné užívanie vám -dokáže spôsobiť zdravotné problémy, ktoré sú podobné symptómom priotrávenia sa:
- zvracanie,
- podráždenie pokožky (svrbenie),
- zvýšenie hladiny glukózy v krvi u diabetikov,
- kŕče,
- kóma,
- pľúcny edém – tekutina v pľúcach.
Rozmarínový čaj či tinktúru by nemali užívať deti do 5 – tich rokov a tehotné ženy (môže spôsobiť potrat).
Ak predsa len máte obavy je lepšie ak budete rozmarín používať len vo forme mastí, krémov, obkladov alebo si doprajete rozmarínový kúpeľ. Vonkajšie použitie tejto bylinky nemá žiadne vedľajšie účinky.
Zaujímavosť
Rozmarín bol používaný už v stredoveku nielen ako korenie, ale aj ako liečivá bylina a kadidlo. Rozmarín bol, a do dneška zostal symbolom lásky a smrti, používa sa pri zdobení mládeneckých klobúkov, svadobných kytíc i stolov.
Motív rozmarínu sa často objavuje v ľudovej poézii a piesňach. Z Matthioliho herbára sa dozvedáme, že rozmarínové drevo slúžilo k výrobe fláut.
Recepty
Rozmarínový čaj
Postup:
5g sušených listov rozmarínu zalejte vriacou vodou. Nechajte lúhovať 5 minút.
Rozmarínový olej
Postup:
Do tmavej sklenej fľaše rozmrvte vetvičky rozmarínu. Čím viac tým lepšie. Zalejte ich olejom (musia byť úplne zaliate). Môžete použiť akýkoľvek olej na rastlinnej báze, musí ale byť lisovaný za studena (panenský olej). Fľašu poriadne uzatvorte a odložte do chladnej a tmavej miestnosti. Po mesiaci obsah preceďte a máte rozmarínový olej.
Rozmarínová tinktúra
Postup:
40g sušených alebo 200g čerstvých listov a stoniek rozmarínu zalejte 0,4 dcl alkoholu. Nechajte lúhovať dva týždne – nezabudnite každý deň pretrepať. Po uplynutí doby lúhovania obsah preceďte a tinktúru máte hotovú. Ak chcete, môžete ju zriediť destilovanou vodou.
Motto
Symbol lásky a smrti na pomoc životu.