Čo je to RTG?
RTG – Röntgenové žiarenie je voľným okom neviditeľné elektromagnetické vlnenie, definované je ako usmernený tok elektrónov o vlnovej dĺžke 1-50 nanometrov, ktoré sú umelo získané v röntgenovej trubici tzv. röntgenke. Toto žiarenie prechádza tkanivami ľudského tela, pričom určité tkanivá ho prepustia (napr. mäkké tukové tkanivá), zatiaľ čo iné ho zadržia (napríklad kosti). Preto na zhotovenej snímke vidíme čiernobiely obraz s tmavým pozadím a svetlým popredím.
Klasické röntgenové vyšetrenie je rýchle, jednoduché a bezbolestné. Má svoje využitie v mnohých oblastiach medicíny, predovšetkým v úrazovej chirurgii. Na snímkach sa kvalitne zobrazujú najmä štruktúry kostí a ich prípadné zlomeniny. Vyšetrovať môžeme celé telo od zosnímania lebky, cez hrudník, chrbticu, panvu, až po horné a dolné končatiny.
V akých prípadoch je indikované RTG vyšetrenie?
Okrem diagnostiky zlomenín alebo vykĺbení pri akútnych úrazoch je RTG súčasťou najrozšírenejšieho základného vyšetrenia chrbtice. Indikuje sa pri ťažkostiach s bolesťami chrbta, kde snímok môže ukázať degeneratívne zmeny na chrbtici. Snímka ukáže aj chronické ochorenia kostí a kĺbov: krivicu, skoliózu, artritídu, osteoporózu, či dnu.
Röntgen hrudníka je klasická súčasť interného vyšetrenia – odhalí zápal pľúc, opuch a zavodnenie v hrudníku či prípadné metastatické zmeny pľúcneho tkaniva. RTG taktiež dokáže zobraziť aj niektoré typy nádorov a cýst.
Aj niektoré vnútorné orgány je možné vyšetriť röntgenom, pritom je ale nutné použiť kontrastnú látku, ktorá umožní odraz. Báriová kaša ako kontrastná látka sa používa na röntgenové vyšetrenie tráviacich orgánov – napríklad pažeráka, čriev, alebo žlčníka. RTG snímok dokáže zachytiť prítomnosť vzduchu v brušnej dutine pri perforácii čreva alebo prítomnosť tzv. hladiniek pri črevnej nepriechodnosti. Na vyšetrenie štítnej žľazy sa používajú jódové kontrastné látky, pri zobrazení mozgových komôr je to kyslík alebo hélium.
Na zubný röntgen máte nárok raz za 2 roky – ako súčasť komplexného stomatologického vyšetrenia, plne hradený Zdravotnou Poisťovňou.
RTG žiarenie je využívané aj pri mamografickom vyšetrení – jedná sa o rýchle skríningové vyšetrenie, ktoré pátra po dysplastických a malígnych zmenách.
Príprava a priebeh RTG vyšetrenia
Príprava na RTG vyšetrenie nie je potrebná. Pred vyšetrením je potrebné odložiť zo seba všetky kovové veci, ako sponky, náušnice, náramky, okuliare alebo hodinky.
Pri niektorých druhoch RTG vyšetrení je potrebné, aby pacient ležal na röntgenovom stole, pri iných pacient stojí, alebo sedí v kresle. Samotné vyšetrenie je krátke, od pacienta je potrebné, aby bol v pokoji bez pohnutia. Často krát si pacient oblieka olovenú röntgenovú vestu, ako ochranu proti ožiareniu zvyšku tela. Po vyšetrení rádiológ vypracuje snímky, ktoré skontroluje a následne ich pošle vrátane správy lekárovi, ktorý o vyšetrenie žiadal. V menej akútnych prípadoch môžu byť výsledky k dispozícii až na druhý deň po vyšetrení. V súčasnosti môžu byť výsledky snímok dodané už aj na CD nosičoch, alebo priamo zaslané e-mailom na adresu ošetrujúceho lekára.
Kontraindikácia
Ak to nie je nutné, v prípade tehotenstva sa toto vyšetrenie nevykonáva.
Viete kto bol objaviteľ RTG?
Keď nemecký fyzik Wilhelm Conrad Röntgen v roku 1895 objavil a zaznamenal elektromagnetické vlnenie – RTG žiarenie, rozhodol sa svoj objav tajiť z obavy pred kritikou ostanej odbornej verejnosti. V roku 1901 za tento svoj objav získal vôbec prvú Nobelovu cenu za fyziku, rozhodol sa toto ocenenie spolu s finančnou odmenou venovať svojej materskej univerzite. Vo svojej skromnosti si odmietol dať patentovať čokoľvek súvisiace s objavom, dokonca nesúhlasil, aby sa žiarenie nazývalo jeho menom. Pokora človeka, ktorého práca zmenila tvár medicíny devätnásteho storočia, je skutočne výnimočná – najmä keď si uvedomíme, že Röntgen už vtedy musel veľmi dobre vedieť, alebo aspoň tušiť, že jeho objav sa stane stálicou medzi vyšetrovacími metódami.
Prináša so sebou RTG zdravotné riziká?
Pravidelné vystavovanie sa röntgenovým lúčom môže vyvolať rakovinu, no množstvo radiácie na zachytenie obrazu na film je nízke. Dnešné nemocnice disponujú modernými digitálnymi röntgenmi s veľmi nízkou dávkou žiarenia, a preto nie je nutné sa tohto vyšetrenia obávať.