1.8 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Šarlach – najobávanejšie detské ochorenie minulosti je stále tu

Šarlach je infekčné ochorenie, ktoré malo v minulosti na svedomí tisíce úmrtí hlavne malých detí. Keďže ide o bakteriálnu infekciu objav antibiotík úmrtnosť výrazne znížil, stále ale ide o ochorenie, ktoré ak sa nelieči môže poškodiť obličky, srdce alebo iné časti tela. Aké má šarlach príznaky a ako sa pred ním chrániť?

Šarlach: História

Prvé zmienky o chorobe, ktorá by mohla byť šarlach pochádzajú z roku 1553. Počas ďalších rokov sa pridávali záznamy z celého sveta, ktoré opisovali príznaky tohto ochorenia. Šarlach alebo aj spala (starší názov) bol v tom čase považovaný za najnákazlivejšie a najsmrteľnejšie ochorenie. Epidémie šarlachu v Európe a Severnej Amerike sa podarilo potlačiť až keď pacientov začali izolovať. Zamedzilo sa tým šíreniu ochorenia. S objavom penicilínu sa podarilo šarlach potlačiť.

Aj keď už šarlach nie je takým strašiakom ako v minulosti a nemá na svedomí ročne tisíce a tisíce úmrtí detí nejde o „zabudnuté“ ochorenie. V posledných rokoch dochádza k prepuknutiu šarlachu u detí v Európe.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) registruje v EU zvýšený výskyt šarlachu u detí do 10 rokov. Výskyt ochorenia poukazuje jasne na to, že na šarlach netreba zabúdať ani v súčasnosti. Včasnou liečbou je možné predchádzať komplikáciám, ktoré toto ochorenie môže spôsobiť.

Šarlach, horúčka
Obrázok od freepik

Šarlach (scarlatina po latinsky) je bakteriálna infekcia, ktorej pôvodcom je streptokok skupiny A Streptococcus pyogenes. Ide o tú istú baktériu, ktorá spôsobuje zápal hrdla. Táto baktéria produkuje erytrogénny toxín, ktorý spôsobuje jasne červenú vyrážku na pokožke.

Šarlach: Príznaky u detí

Šarlach má typické príznaky, podľa ktorých sa dá celkom ľahko rozpoznať. Prvé príznaky sa objavia po 2 až 4 dňoch od infikovania sa.

  • Červené drobné vyrážky na pokožke na krku, tvári alebo hrudníku. Vyrážka sa neskôr môže rozšíriť na trup, chrbát, ruky a nohy. Ak na kožu zatlačíte začervenanie zmizne. Postihnutá pokožka je na dotyk drsná a môže pripomínať brúsny papier. Pokožka môže byť drsná 7 až 10 dni, aj keď vyrážky vyblednú. Po odznení príznakov sa postihnutá pokožka olupuje.
  • Okolie úst je výrazne bledšie
  • Jahodový (malinový) jazyk – po pár dňoch sa na jazyku objaví biely povlak s červenými bodkami. Behom pár dní sa povlak zlúpne a jazyk má jasne červenú farbu s hrbolčekmi.
  • Môžu opuchnúť mandle a hrdlo, môžu byť červené a zapálené. Môže sa na nich objaviť biely až žltkastý povlak alebo bodky naplnené hnisom.
  • Problémy s prehĺtaním
  • horúčka 38°C a viac, zimnica
  • zväčšené lymfatické uzliny na krku, citlivé na dotyk
  • bolesť brucha, nevoľnosť, nechutenstvo

Šarlach – šarlachová angína

Často sa môžete stretnúť aj s pojmom šarlachová angína. Dôvod je, že prvé príznaky ako bolesť hrdla a zápal mandlí zo začiatku pripomínajú angínu. Až červená vyrážka a rozbory výteru krku a krvi môžu preukázať či ide o šarlach.

Šarlach. Jahodový (malinový) jazyk https://stock.adobe.com/sk/Library/urn:aaid:sc:EU:ecfb6f2d-9d16-46d3-ae60-31d0dd53ed2a?asset_id=301009481
Jazyk dieťaťa so šarlachom – jahodový jazyk.

Prenos infekcie

Šarlach je infekčné ochorenie, ktoré patrí medzi kvapôčkové infekcie. Stačí ak si kýchnete alebo zakašlete a ochorenie šírite ďalej.

Proti šarlachu nie je očkovanie a môžete sa ním nakaziť aj viackrát za život. Najčastejšie sa vyskytuje u detí od cca 4 do 15 rokov, môže ale postihnúť aj dospelých ľudí, ktorí prichádzajú s infikovanými deťmi často do styku.

Šarlach sa rýchlejšie šíri v kolektívoch alebo v rodine.

U dojčiat a batoliat sa vyskytuje zriedkavo.

Diagnostika, liečba

Šarlach má typické príznaky a lekár často získa podozrenie na šarlach na základe nich. Na potvrdenie diagnózy môže ale ešte vykonať

  • výter z hrdla s následnou kultiváciou – nález hemolytického streptokoka vo výtere potvrdí diagnózu
  • rýchly strep test – test na stanovenie prítomnosti streptokokov skupiny A
  • rozbor krvi – preukáže sa zvýšená prítomnosť zápalových markerov
  • ASLO test (rozbor krvi) – preukazuje prítomnosť protilátok

Ochorenie sa dnes už dá pomerne ľahko liečiť. Antibiotiká na šarlach sú najlepšie a najúčinnejšie. Lieky infekciu vyliečia môže ale trvať dlhší čas kým sa uzliny a mandle zotavia a odpuchnú. Koža sa môže olupovať tiež dlhší čas. Po olúpaní ale na pokožke nezostanú žiadne známky ochorenia.

Neliečený šarlach: Komplikácie

Je dôležité začať šarlach liečiť. Ak sa ochorenie nelieči, môžete ním infikovať viac ľudí a baktérie sa môžu rozšíriť a spôsobiť ďalšie, závažnejšie komplikácie.

  • Hnisavé vačky na mandliach
  • Meningitída (zápal mozgových blán)
  • infekcie uší
  • zápal pľúc
  • poškodenie obličiek

Zriedkavo môže šarlach viesť k rozvoju reumatickej horúčky, ktorá vzniká po bakteriálnej streptokokovej infekcii.  Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje zápal a postihuje kĺby, srdce, kožu a nervový systém. Reumatická horúčka môže nastať keď imunitní systém prehnane reaguje na neliečený šarlach.

Šarlach. Olupovanie kože
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Scharlach.jpg#/media/File:Scharlach.jpg

Starostlivosť o pacienta

Šarlach často postihuje deti nakoľko ešte nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém. Od prepuknutia choroby je pacient infekčný ešte pár dní, aj keď sa začne hneď liečiť. Preto je dobré dávať si pozor aby ste sa neinfikovali. Ak ste šarlach v minulosti prekonali nespoliehajte sa na imunitnú ochranu. Ľudský organizmus si nedokáže proti nemu vybudovať imunitu a môžete sa ním infikovať viackrát za život.

Nezabúdajte na pravidelné užívanie antibiotík, ktoré predpísal lekár.

Pri šarlachu majú deti opuchnuté a boľavé hrdlo, čo môže výrazne sťažiť konzumáciu. Podávajte im mäkké jedlo (polievky, kaše,…) a tekutiny, najlepšie čaje.

Zmierniť bolesť hrdla môžete kloktaním slanej vody niekoľko krát denne.

Voľnopredajné lieky proti bolesti a horúčke môžete podávať deťom, po porade s lekárom ak majú horúčku. Vyhnite sa podávaniu liekov s kyselinou acetylsalicylovou (aspirín, acylpirín,…).

Prevencia

Proti šarlachu neexistuje očkovanie a môžete sa ním ľahko infikovať. Riziko infikovania môžete zmierniť ak budete dodržiavať pár pravidiel, ktoré by ste mali naučiť aj vaše dieťa.

  • Umývajte si ruky – ruky si umývajte dôkladne mydlom aspoň 20 sekúnd. Ak nemáte mydlo použite dezinfekciu.
  • Nezdieľajte veci, hračky, príbor,… naučte dieťa aby nezdieľalo s kamarátmi pohár, z ktorého pije alebo príbor. Infikovať sa môže aj hračkami, na ktoré mohlo iné infikované dieťa kýchnuť.
  • Zakryte si ústa pri kýchaní a kašľaní – zakrývanie úst vždy keď si kýchnete alebo zakašlete by malo byť malo byť samozrejmosťou

Ak má vaše dieťa šarlach riad, príbor či pohár, s ktorým prišlo do kontaktu hneď dôkladne umyte a vydezinfikujte. Môžete tak znížiť riziko prenosu infekcie na ďalších členov rodiny.

Šarlach u dospelých

Šarlachom sa môže infikovať ktokoľvek a kedykoľvek. Je síce považovaný za detskú chorobu ale u detí sa vyskytuje len preto, lebo ešte nemajú dostatočne silný a vyvinutý imunitný systém. Dospelí ľudia sú často len prenášačmi a závažné symptómy sa u nich nemusia prejaviť. Ak sa prejavia tak šarlach u dospelých má príznaky takmer rovnaké ako u detí.

Aj v tomto prípade platí, že ak šarlach nevyliečite môže spôsobiť komplikácie ako problémy so srdcom, poruchy nervového systému, zápal obličiek či reumatickú horúčku.

Šarlach a tehotenstvo

Ak ste tehotná a vaše  dieťa prinieslo so škôlky šarlach nemusíte sa obávať. Zatiaľ neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že infikovanie šarlachom môže ohroziť plod v maternici. Je pravdepodobné, že ste už v minulosti šarlach prekonali a váš imunitný systém si s ním poradí znova. Lekárovi ale určite povedzte, že ste prišli do kontaktu s osobou, ktorá má šarlach.

ZDROJ:

kidshealth.org/en/parents/scarlet-fever.html

asm.org/articles/2023/january/scarlet-fever-a-deadly-history-and-how-it-prevails

my.clevelandclinic.org/health/diseases/23108-scarlet-fever

mayoclinic.org/diseases-conditions/scarlet-fever/symptoms-causes/syc-20377406

Obrázky: adobe.com, freepik.com, wikimedia commons

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY