2.2 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Seborea – viac o tomto ochorení

Seborea

alebo aj seboroická dermatitída je nepríjemné kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou produkciou kožného mazu, lupovitosťou a svrbením či pálením pokožky na miestach, kde sa produkuje kožný maz. O tom, aké sú prejavy tohto ochorenia, prečo vlastne vzniká a ako sa ho môžete zbaviť, sa dočítate v článku.

Príznaky a spúšťače seboroickej dermatitídy

Na úvod bude dobré povedať si, že seborea nie je nákazlivá. Ide o chronické kožné ochorenie, ktoré sa objavuje pomerne často a má zvyčajne recidivujúci priebeh. Vyskytuje sa vo veku 30 až 50 rokov a objavuje sa v oblastiach so zvýšenou produkciou mazu, ako je pokožka hlavy, okolo obočia, v okolí nosa, či na zarastenej brade u mužov, ale aj v kožnách záhyboch. Nie je nezvyčajné, keď sa objaví v podpazuší, v oblasti pupka či pod prsiami a v rozkroku. K hlavným príznakom seboroickej dermatitídy patrí tvorba šupiniek, ktoré sa odlupujú. Ložiská sú často začervenané, pália a svrbia.

Seboroická dermatitída sa u pacientov zvyčajne zhoršuje pri strese, ak žijú nezdravým spôsobom, ale tiež v prípade zmeny ročných období. Príčina vzniku seboroickej dermatitídy nie je presne známa. Môže to byť napríklad premnoženie kvasinky Malassezia furfur, ktorá patrí k fyziologickému osídleniu kože. Okrem toho to môže byť aj zvýšená produkcia mazu spomínanými žľazami. Ďalšími príčinami môže byť málo riboflavínu, pyridoxínu či biotínu v ľudskom organizme, ale aj poruchy metabolizmu mastných kyselín.

Zaujímavé je, že častejšie sa seboroická dermatitída objavuje u ľudí trpiacich Parkinsonovou chorobou a epilepsiou, takže je viac ako pravdepodobné, že na ochorenie vplýva aj nervový systém.

Ako sa zbaviť seboroickej dermatitídy?

Keďže seborea je známa častými recidívami, nie je možné sa jej zbaviť úplne. Správnou starostlivosťou o pokožku a zdravým životným štýlom je však možné jej prejavy úplne potlačiť a minimalizovať. Základom je premasťovanie a dostatočná hydratácia pokožky. Na vlasy sa aplikujú šampóny s obsahom týchto látok: pyritión zinočnatý, decht, antimykotiká, selenium disulfid či thiosalicylát zinku. Šampóny s obsahom týchto látok je možné použiť v podstate na postihnuté miesta na celom tele, nielen na vlasy.

Šupinky je možné odstrániť pomocou 3 až 5-percentného salycilového oleja, no a v prípade stredne ťažkých až ťažkých stavov seboroickej dermatitídy sa na postihnuté miesta aplikujú gély, krémy, lócia a roztoky s obsahom kortikosteroidov. Ich používanie však nemôže byť dlhodobé a po ich vysadení sa pokračuje s prípravkami s obsahom antimykotík a zinku.

V niektorých prípadoch je nutné použiť aj antibiotiká, no k ich použitiu sa pristupuje len v prípade sekundárnej infekcie. Pri ťažkých formách seboroickej dermatitídy sa používajú širokospektrálne antimykotiká vo forme tabliet. Vhodné je tiež užívanie zinku v tabletách, pretože zinok pôsobí priaznivo na našu pokožku.

Čo sa týka prevencie, dôležitá je osobná hygiena a používanie neutrálnych prostriedkov na umývanie bez parfumácie. Pacienti by mali nosiť odev z prírodných materiálov a zdravo sa stravovať. Vyhýbať by sa mali sladkostiam a jedlám s obsahom živočíšnych tukov. Okrem toho by sa mali vyhýbať aj stresu. No a nemenej dôležité je udržiavať pokožku na tele, tvári aj vo vlasatej časti hlavy čistú a dôsledne ju hydratovať vhodnými kozmetickými prípravkami.

SÚVISIACE ČLÁNKY

2 KOMENTÁRE

  1. Dobry den. Trpím týmto ochorením už 5rokov, prislo to a už nechce prestať chodiť na moju tvár! Pravidelne navstevujem koznu amb. ale.. pri mojej posledne recidive, pred dvomi tyzdnami a staaale trvá mi pán domtor povedal, ze sa stym musim naucit ziť. Ok, lenze s pocitom, akoby Vám kyselinou pálili tvár je žiť tažké. Takto reaguje moja polozka na obycajnu vodu! Umyvat si tvar mozem iba v roztoku Jarish, neriem Dasseltu denne
    + miesane kremiky. Čím ďalej tym menej zaberajú. Prosim pomôžte niekto ako ďalej. Ďakujem

    • Ahoj, telo sa bude musiet zacat same branit. Skus Cagu sibirsku. A kombinaciu s dietou len maso a zelenina. Bez sacharidou a kofeinu

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY