1 C
Bratislava
pondelok, 6 januára, 2025

Fakty a mýty: Skleróza multiplex (SM)

Skleróza multiplex alebo aj roztrúsená skleróza je chronické ochorenie centrálnej nervovej sústavy (mozgu a miechy). Hlavnú úlohu tu zohráva imunitný systém, ktorý ničí obaly nervových vlákien a hovoríme teda o autoimunitnom ochorení. V závislosti od miesta a závažnosti poškodenia nervového vlákna sa môžu objaviť problémy so zrakom, s chôdzou a udržaním rovnováhy, necitlivosť v končatinách,…

Skleróza multiplex je autoimunitné ochorenie, ktoré je na celý život. Predpokladá sa, že SM má približne 2,9 milióna ľudí na svete. Aj keď sa častejšie spája roztrúsená skleróza s mladšími ženami môže postihnúť kohokoľvek a pokojne aj v staršom veku. Aj napriek pokrokom v medicíne na sklerózu multiplex stále nie je liek. Správnou liečbou je ale možné zmierniť príznaky, zabrániť ďalším relapsom ochorenia a zlepšiť tak kvalitu života.

Diagnózu skleróza multiplex určia lekári 300 pacientom denne. Najvyššiu mieru prevalencie má práve Európa s cca 133 na 100 000. Napriek pokrokom v medicíne a množstvu poznatkov o tomto ochorení sa stále môžete stretnúť s množstvom mýtov a poloprávd, ktorým možno veríte aj vy.

Fakty a mýty

Sklerózou multiplex trpia len mladé ženy, belošky

Pravdou je, vyššie riziko vzniku SM je u mladých žien belošiek. Ale ochorenie si nevyberá a postihuje aj ľudí z iných etnických skupín. Roztrúsená skleróza je ale častejšia u žien ako u mužov 3:1 až 4:1.

Mám sklerózu multiplex, skončím na invalidnom vozíku

Všetko je individuálne. U každého pacienta napreduje ochorenie iným tempom. Ľudia s SM môžu mať problémy s chôdzou ale značná časť z nich invalidný vozík nepotrebuje. Asi 75% pacientov potrebuje pomoc ohľadom mobility len vo forme palice alebo chodítka. Trvá asi 15 až 20 rokov kým budete potrebovať pri chôdzi palicu a správnou liečbou sa toto obdobie dá ešte predĺžiť.

Skleróza multiplex. Chodítko

Ak mám SM nemal by som byť fyzicky aktívny

V minulosti sa predpokladalo, že fyzická aktivita sklerózu multiplex urýchľuje. V súčasnosti sa ale ukazuje, že opak je pravdou a môže príznaky ochorenia Opak je ale pravdou. Fyzická aktivita môže príznaky ochorenia oddialiť. Cvičenie vás môže zo začiatku viac unaviť ale ak zvolíte tréning primeraný k vašim schopnostiam bude mať na vaše zdravie a priebeh ochorenia len pozitívny vplyv. Napríklad strečing je ideálny na zmiernenie svalových kŕčov.

Cvičenie by malo byť primerané vášmu aktuálnemu stavu a snažte sa vyhnúť prehriatiu počas cvičenia, práve prehriatie môže symptómy zhoršiť.

Ak mám SM nemala by som mať deti

Môžete. V skutočnosti vás tehotenstvo chráni pred vzplanutím tohto ochorenia, hlavne v druhom a treťom trimestri. Zdá sa, že je to spôsobené hormónmi, ktoré vplývajú na imunitný systém. Tento ochranný efekt funguje ešte 3 mesiace po pôrode.

Pri diagnóze SM sa nemusíte obávať ani vyššieho rizika predčasného pôrodu, potratu či vrodených chýb plodu.

Ak mám SM nemala by som svoje dieťa dojčiť

Materské mlieko

je to čo vaše dieťa pre rast a vývoj potrebuje. Ak sa obávate, že dojčením môže od vás dieťa SM chytiť neverte tomu. Dojčenie vás navyše môže tiež chrániť pred vzplanutím ochorenia. Skleróza multiplex má tendenciu  do troch mesiacov od pôrodu vzplanúť preto by ste mali navštíviť lekára a konzultovať s ním ďalšiu liečbu. Ten vám môže odporučiť aj lieky, ktoré môžete bezpečne užívať počas dojčenia.

Ľudia so sklerózou multiplex nemôžu pracovať

Ďalší mýtus, ktorému ľudia radi veria. Pravdou je, že väčšina ľudí z práce odíde hneď ako im bolo ochorenie diagnostikované na naliehanie rodiny. Toto rozhodnutie ale môže byť urobené narýchlo. Počkajte pár dní, počkajte ako vám zaberie liečba a konzultujte to s lekárom. Možno budete musieť urobiť pár zmien, aby ste mohli v práci zostať. Ak to nepomôže, môžete z práce odísť neskôr.

Pokiaľ nemám závažnejšie príznaky nemusím sa liečiť

Aj keď máte len mierne príznaky, je dôležité začať s liečbou čo najskôr. Včasná správna liečba a sledovanie ochorenia môže jeho postup spomaliť. Aj viaceré štúdie potvrdzujú, že na včasnej liečbe naozaj záleží.

Ak mám sklerózu multiplex ja budú ju mať aj moje deti

Ak má jeden z rodičov sklerózu multiplex je u jeho detí riziko SM vyššie, ale nie nevyhnutné. Stále sa presne nevie, čo SM spôsobuje a genetická zložka je len jednou časťou tohto ochorenia. Ďalšie faktory, ktoré môžu k rozvoju SM prispieť sú enviromentálne faktory, svoju úlohu tu môže zohrávať aj vek a  pohlavie. Je tu aj súvislosť medzi SM a vystavenie vírusu Epstein-Barrovej. Ochorenie sa častejšie vyskytuje u ľudí, ktorí žijú severnejšie, v chladnom podnebí, než u ľudí, ktorí žijú v okolí rovníka, čo zas môže súvisieť s hodnotami vitamínu D.

Menopauza môže príznaky SM zhoršiť

Áno, toto je pravda. Zmeny v hladinách hormónov v tomto období môžu v konečnom výsledku vplývať aj na sklerózu multiplex. Celkovo zhoršujú príznaky ochorenia a vzplanutia bývajú častejšie.

ZDROJ:

uchicagomedicine.org/forefront/neurosciences-articles/debunking-six-myths-about-multiple-sclerosis

nationalmssociety.org/news-and-magazine/momentum-magazine/the-ms-experience/ms-facts-vs-myths

medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-all-about-multiple-sclerosis

singlecare.com/blog/news/multiple-sclerosis-statistics/

Obrázky: freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY