Škorica je korenie, ktoré si najčastejšie spájame so zimným obdobím, vianočnou atmosférou, chuťou vareného vína, pridáva sa do jablkového koláče ale aj iného pečiva. Vedeli ste ale, že toto aromatické korenie je známe už stáročia v ajurvédskej medicíne a používa sa aj v tradičnej čínskej medicíne? Zdravotné benefity, pre ktoré škoricu používa ľudstvo už stáročia moderná veda teraz potvrdila. Ako vplýva škorica na naše zdravie?
Čo je škorica
V obchode si môžete kúpiť škoricu ako prášok alebo vo forme zvitku. Ide o kôru vždyzeleného stromu škoricovníka. Existujú dva druhy škoricovníka
- Škoricovník čínsky (nepravá škorica – kassia, Cassia)
- Škoricovník cejlónsky (pravá škorica – cejlónska)
Rozdiel medzi týmito dvoma druhmi škorice je naozaj malý. Nepravá škorica je tmavšia a pevnejšia, najčastejšie sa používa na výrobu škoricového prášku. Má hlbšiu a ostrejšiu chuť.
Zo škoricovníka cejlónskeho sa získava jemnejšia škorica. Kôra z tohto stromu sa stáča do dvojrúrok. Má jemnejšiu a mierne citrónovú chuť.
U nás väčšinou zoženiete len korenie zo škoricovníka čínskeho. Zo stromu sa orezáva nožmi kôra, z ktorej sa oddelí vnútorná časť. Ako schne stáča sa a vytvára zvitky. Najjemnejšia kôra sa získava z mladých tenkých výhonkov, ktoré sú v strede rastliny.
Využitie škorice
Kým v našej kuchyni sa používa kôra škoricovníka ako aromatické korenie, ktoré dáva jedlám typickú chuť v tradičných medicínach sa používa tisíce rokov na rôzne zdravotné problémy. Aj keď sa cejlónska škorica považuje v tradičnej medicíne za účinnejšiu oba druhy majú priaznivý vplyv na zdravie. Používa sa nie len v kuchyni ale aj v kozmetike. Výťažky z kvetov, listov, plodov, koreňov a samozrejme aj z kôry sa používali v minulosti na liečbu chrípky, prechladnutia a pri tráviacich problémoch.
Najznámejšou zložkou škorice je organická zlúčenina cinnamaldehyd. Práve jej vďačí toto korenie sa chuť a vôňu a zdá sa, že je zodpovedná aj za zdravotné prínosy škorice. Okrem toho škorica obsahuje aj
- antioxidanty
- sacharidy
- tuk
- vlákninu
- vitamíny (A, B, C, E a K)
- minerály (vápnik, železo, horčík, draslík, sodík, fosfor a zinok)
Škorici sa pripisujú antioxidačné, antibiotické a protizápalové účinky.
Rakovina
Niektoré výsledky štúdií naznačujú, že škorica môže mať aj protirakovinové účinky. Môže spomaliť rast a delenie buniek a aj spomaliť bunkovú signalizáciu, čo môže byť účinné pri prevencii alebo liečbe rakoviny. Cinnamaldehyd môže aj spomaliť až zastaviť rast krvných ciev v nádoroch a pre rakovinové bunky je toxický, takže spôsobuje ich bunkovú smrť.
Baktérie, vírusy
Cinnamaldehyd (zlúčenina v škorici) ma preukázateľne rozsiahle antibiotické účinky. Zistilo sa, že táto zlúčenina je schopná zabrániť rastu baktérií E.coli, listérie, salmonely a candidi.
Štúdie v skúmavkách dokázali, že škoricový olej zabíja niektoré huby spôsobujúce zápal dýchacích ciest.
Škorica môže mať aj ochranné účinky proti niektorým vírusom ako napríklad HIV-1. Niektoré výskumy naznačujú, že je účinná aj proti chrípkovému vírusu či pri horúčke dengue (infekcia prenášaná komármi)
Antioxidanty
V škorici sa nachádza množstvo antioxidantov, ktoré môžu znížiť množstvo voľných radikálov v organizme a zabránia tak poškodzovaniu buniek. Tieto antioxidanty sú tak silné, že niekedy je možné použiť škoricu ako prírodnú konzervačnú látku v potravinách. Štúdie naznačujú, že užívanie škorice, alebo doplnkov výživy so škoricou zvyšuje hladinu antioxidantov a zároveň znižuje hladinu zápalových markerov v organizme.
Srdcové choroby
Pravidelné užívanie škorice môže znížiť hladinu zlého cholesterolu, ktorý je jednou z hlavných príčin vzniku srdcových chorôb. Okrem toho priaznivo vplýva aj na vysoký krvný tlak. Ukázalo sa, že škorica môže mierne znížiť krvný tlak už po 8 týždňoch pravidelného užívania.
Taktiež zlepšuje krvný obeh, zrýchľuje regeneráciu tkaniva a spomaľuje krvácanie (pomáha vytvárať krvné zrazeniny).
Cukrovka 2 typu
Najlepší zdravotný prínos škorice sa zatiaľ zaznamenal u ľudí s cukrovkou 2.typu. Toto aromatické korenie znižuje inzulínovú rezistenciu. Škorica zvyšuje citlivosť buniek na inzulín a dokáže znížiť hladinu cukru v krvi nalačno až o 29%. Dokonca funguje lepšie ako niektoré lieky na predpis.
Hladinu cukru v krvi znižuje škorica niekoľkými spôsobmi
- vplýva na tráviace enzýmy, čím spomaľuje rozklad uhľohydrátov
- zlúčeniny v škorici napodobňujú účinky inzulínu, čím sa zlepšuje príjem cukru do buniek
Pokiaľ sa ale liečite na cukrovku a užívate lieky, nevysadzujte ich skôr než sa o užívaní škorice neporozprávate s lekárom.
Zmiernenie bolesti
Už sme spomínali, že škorica znižuje zápal a zabraňuje aj jeho vzniku. Je to vďaka množstvu flavonoidov, ktoré obsahuje. Vďaka tomu môže zmierňovať aj bolesť svalov, menštruačnú bolesť a aj bolesti, ktoré súvisia s vekom.
Neurodegeneratívne ochorenia
Neuredegeneratívne ochorenia sú stavy, pri ktorých dochádza k strate štruktúry či funkcie nervových buniek. Medzi najbežnejšie ochorenia patrí Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Pri oboch sa priaznivý vplyv škorice potvrdil. Zlúčeniny v škorici môžu spomaľovať hromadenie proteínu tau, ktorý je typickým znakom Alzheimerovej choroby.
Ohľadom Parkinsonovej choroby: pri pokusoch na zvieratách zas škorica chránila neuróny, normalizovala hladiny neurotransmiterov a dokonca sa zaznamenalo aj zlepšenie motorických funkcií.
Akné
O antibakteriálnych účinkoch škorice sme už písali. Tieto účinky môžete využiť aj pri boji s akné. Škorica pomáha znižovať množstvo baktérií spôsobujúcich akné.
Škoricová maska proti akné: Zmiešajte 3 polievkové lyžice medu s 1 lyžicou mletej škorice. Vytvorte pastu, ktorú si naneste na pleť. Nechajte 10 minút pôsobiť a následne masku dôkladne zmyte. Zo začiatku nechajte masku pôsobiť kratšie. Toto korenie môže pokožku podráždiť.
Vekom pokožka stráca kolagén a elastínové vlákna, pleť je matná, ovisnutá a stráca pružnosť. Extrakt zo škorice môže pleť udržať pružnú a hladkú. Podporuje tvorbu kolagénu a môže zlepšovať hojenie rán.
Aplikovanie škorice na pleť a pokožku je ale diskutabilné. Riziko, že škorica pokožku podráždi je značné a preto by ste s jej aplikáciou na pleť mali byť opatrní. Ak máte citlivu alebo suchú pleť s používaním škorice a masiek s touto zložkou sa radšej vyhnite.
Kedy vám môže škorica pomôcť
V liečiteľstve sa škorica užíva už stáročia. Môže vám pomôcť s rôznymi zdravotnými problémami
- liečba baktérií spôsobujúcich akné
- pri infekciách močových ciest
- na liečbu žalúdočných a tráviacich problémov
- proti zápachu z úst, infekciám ústnej dutiny, zubného kazu a proti bolestiam zubov
- môže zmierňovať príznaky reumatoidnej artritídy
Ktorá škorica je účinnejšia
Dať prednosť škorici kassia alebo cejlónskej? Oba druhy obsahujú živiny, ktoré priaznivo vplývajú na organizmus a oba obsahujú aj látky cinnamaldehyd. Medzi týmito dvoma odrodami je rozdiel v množstve kumarínu. Táto látka vo väčšom množstve môže spôsobiť zdravotné problémy.
Cejlónska škorica je síce menej dostupná a aj drahšia ale obsahuje oveľa menej kumarínu než škorica kassia.
Nežiadúce účinky škorice
Aj keď je škorica považovaná za bezpečnú potravinu nemali by ste to s ňou preháňať.
- Pri nadmernom užívaní môže spôsobiť podráždenie sliznice úst a pier a vytvoriť vredy.
- Ak ju nanesiete na pokožku môže spôsobiť začervenanie a podráždenie kože
- Užívanie škorice v nadmernom množstve je toxické. Ak máte problémy s pečeňou užívajte škoricu opatrne. Príčina je hlavne v látke kumarín, ktorá sa vo väčšom množstve nachádza v škorici kassia.
- Tehotné a dojčiace ženy a deti by sa mali škorici (pre každý prípad) radšej vyhnúť. Aj keď riziko, že vám ublíži je malé žiadne štúdie ohľadom užívania kumarínu sa nevykonali.
- Ak užívate lieky na znižovanie hladiny cukru v krvi informujte sa o užívaní škorice alebo doplnkov výživy so škoricou u svojho lekára.
- Škorica môže ovplyvniť účinnosť niektorých liekov ako napríklad antibiotiká, lieky na diabetes, na riedenie krvi alebo na srdce. Ak niektoré z nich užívate konzultuje užívanie škorice so svojim lekárom
Ako užívať škoricu
Škorica, ktorú dostanete kúpiť v obchodoch je vnútorná kôra stromu, ktorá sa sušením prirodzene skrúti do zvitku. Dopriať si ju môžete ale v rôznych formách. Koľko škorice denne si dať? Dávka by nemala presiahnuť jednu čajovú lyžičku, ale pre niekoho to môže byť už veľa a pre niekoho málo.
Zvitky (tyčinky)– celé kúsky škorice môžete namočiť do šálky čaju, kávy alebo horúceho jablčného muštu. Môžete ich vložiť aj do vareného vína alebo pridať počas varenia do jedla.
Mletá škorica – najčastejšie sa pridáva do pečiva ale môžete ňou ochutiť aj vločky na raňajky, pridať ju do kaše, šálky kávy a pod.
Esenciálne oleje – vyrábajú sa z listov, kôry alebo kôry koreňov škoricovníka. Najviac cinnamaldehydu je v oleji zo škoricovej kôry. Ak máte škoricový olej z listov škoricovníka nájdete v ňom najvyššiu koncentráciu eugenolu. Táto látka má antiseptické účinky. Olej z kôry koreňov stromu má zas vysoký obsah gáfru.
Škoricový extrakt – získava sa namáčaním škoricových zvitkov v liehu.
Doplnky výživy – v lekárňach môžete kúpiť doplnky výživy s obsahom škorice. Ak ich užívate dodržuje odporúčané dávkovanie na balení. Inej forme konzumácie škorice sa vyhnite.
ZDROJ:
webmd.com/diet/supplement-guide-cinnamon
everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/cinnamon-nutrition-benefits-types-recipes/
healthline.com/nutrition/cinnamon-for-skin-benefits#preparation-and-forms
Obrázky: Pixabay.com