Slezina
je orgán, ktorému sa nevenuje toľko pozornosti koľko by sa patrilo. V ľudskom organizme má nezastupiteľné miesto. V spolupráci so žalúdkom získavajú pre organizmus potrebnú energiu z potravy, ktorú prijmeme.
Čínska verzus západná medicína
Podľa čínskej medicíny slezina udržiava orgány na svojom mieste. Energia, ktorú vyprodukuje, im zaisťuje stabilnú polohu. Ak je slezina slabá, orgány klesnú – pokles žalúdka, maternice, konečníka (hemoroidy) a môžu spôsobiť ďalšie zdravotné problémy. Podľa tejto medicíny je pre zachovanie zdravia sleziny vhodné vyhýbať sa chladu. Nerobí jej dobré pitie studených nápojov, zmrzlín a ďalších studených jedál. Je to „teplý“ orgán, ktorý má rád teplú potravu – teplé polievky, obilné kaše a bylinné čaje.
Západná medicína sa orientuje na funkcie sleziny. Slezina hrá dôležitú úlohu v obranyschopnosti organizmu a rozkladaniu poškodených červených krviniek.
V tele sa slezina nachádza v brušnej dutine na ľavej strane tesne pod rebrami. Je veľká asi ako päsť s váhou cca 140g tmavočervenej až fialovej farby. V slezine sa nachádza červená a biela špongiovitá dreň. Každá z nich má na starosti niečo iné. Červená dreň triedi červené krvinky. Poškodené a staré krvinky zachytáva a ničí. V bielej dreni sa tvoria protilátky.
Funkcie sleziny
Vďaka červenej dreni dostala slezina aj ľudové pomenovanie „cintorín červených krviniek“. To ale nie je všetko čo slezina dokáže. Jej druhá časť – biela dreň sa stará o našu imunitu a zdravie.
Biela dreň produkuje biele krvinky a spolupracuje s lymfatickým systémom. Slezina je hlavné miesto obrany proti vírusom, baktériám a pevným časticiam, ktoré sa dostali do krvného obehu a organizmus si s nimi nevie rady všetko z toho sa odohráva v bielej dreni. Lymfatický systém zbiera škodlivé látky v organizme (vírusy, baktérie, toxíny). V lymfatických uzlinách sa prečistia a vrátia do krvného riečišťa. V slezine prebieha fagocitóza – pohlcovanie pevných častíc bunkami, ktoré dokážu meniť svoj tvar. Pohltia pevnú časticu, rozložia ju enzýmami a vypustia do krvného obehu. Ak je škodlivých látok v organizme veľa, dochádza k upchatiu, zväčšeniu a možnému stvrdnutiu lymfatických uzlín. V tomto prípade je vhodné piť bylinné čaje, ktoré podporia funkciu sleziny. Tá následne začne produkovať viac protilátok a bielych krviniek.
Poslednou a významnou úlohou sleziny je zhromažďovanie krvi. Tento orgán slúži ako zásobáreň červených krviniek. Je to rezerva pre prípad, keď je potrebné zvýšiť príjem kyslíka v organizme.
Splenomegália – zväčšenie sleziny
Najčastejším ochorením sleziny je jej zväčšenie – splenomegália. Kým je slezina v poriadku, pri bežnej lekárskej prehliadke ju lekár nenahmatá. Hneď ako sa slezina zväčší, dá sa nahmatať. Toto ochorenie sa výrazne neprejavuje. Môže, ale nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti. Splenomegália sa odhalí práve pri prehliadkach. Následne sa pacientovi urobia krvné testy a vyšetrenia na zistenie príčiny.
Ultrazvukom a CT sa zistí presná veľkosť orgánu.
Magnetickou rezonanciou sa zistí aký je prietok krvi v slezine
Vyšetrenie kostnej drene sa o krvných bunkách dá dozvedieť viac než z rozboru krvi. Lekár vás môže, ale nemusí poslať aj na toto vyšetrenie.
Príznaky splenomegálie
- Bolesť naľavo pod rebrami vyrážajúca až do ramena.
- Pocit plnosti po požití malého alebo žiadneho jedla (zväčšená slezina tlačí na žalúdok).
- Opakované a časté infekcie.
- Únava.
- Anémia.
Bolesti v ľavej časti nadbruška – zhoršujú sa pri hlbokom nádychu.
Druhy splenomegálie
Slezina je veľká asi ako zaťatá päsť. Jej hmotnosť je cca 150 gramov. Podľa hmotnosti rozdeľujeme splenomegáliu na:
- Mierna splenomegália – hmotnosť sleziny je do 500 gramov. Objavuje sa pri akútnych infekciách, infekčnej mononukleóze…
- Stredná splenomegália – hmotnosť sleziny od 500 do 1000 gramov. Objavuje sa pri chronických bakteriálnych infekciách, autoimúnnych hemolytických anémiách…
- Výrazná splenomegália – hmotnosť sleziny nad 1000 gramov. Za zväčšením orgánu do týchto rozmerov môže byť nádory sleziny, hemolytické anémie…
Zväčšenie sleziny môže byť prechodné. Po liečbe príčiny jej zväčšenia sa vráti do normálneho stavu. Najčastejšie je splenomegália spôsobená infekciami.
Splenektómia – chirurgické odstránenie sleziny
Najväčším rizikom zväčšenej sleziny je jej prasknutie (roztrhnutie). Tento stav môže ohroziť život, nakoľko hrozí vykrvácanie do brušnej dutiny. Pokiaľ sa nedarí liečbou slezinu vrátiť do pôvodného stavu môže lekár navrhnúť jej odstránenie chirurgickým zákrokom – splenektómia.
Bez sleziny môže pacient viesť plnohodnotný život. Funkcie sleziny v tomto prípade preberie pečeň a kostná dreň.
Pravdou je, že u pacientov bez sleziny je znížená obranyschopnosť organizmu. Je preto vhodné ešte pred zákrokom poradiť sa s lekárom o očkovaniach proti rôznym infekciám. Niektoré budete musieť absolvovať v pravidelných intervaloch, ale za zníženie rizika ochorenia to rozhodne stojí.
Chráňte slezinu stravou
Slezina je orgán, ktorý pre svoje správne fungovanie potrebuje v prvom rade vhodnú stravu. Všeobecne jej prospievajú červené, žlté a oranžové prirodzene sladké potraviny:
- maliny, broskyne, marhule, čerešne,
- dusená, alebo varená zelenina – kukurica, mrkva, reďkovka,
- strukoviny,
- ovsené vločky, jačmenné krúpy.
Slezine škodia:
- tavené syry, sladené džúsy, kolové nápoje,
- sladkosti,
- alkohol,
- polotovary, modifikované potraviny.
Slezina je citlivý orgán, ktorému neprospieva nepravidelné a rýchle stravovanie, prejedanie sa a nerobí jej dobre ani nadmerné požívanie mliečnych produktov. Citlivo reaguje na stres, úzkosť, depresie – slezina sa oslabuje pod vplyvom stresových hormónov.
Poučil som sa, mam problemy s travenim a som rad že takto človek vie ako sa braniť poškodzovania organov, Dakujem
Vystihujúco vysvetlená téma bez zbytočných kecov a reklám. Ďakujem. Tibor.