Na neviditeľné UV žiarenie sú oči až desaťkrát citlivejšie než pokožka. Oči by ste si preto mali chrániť nie len počas horúcich letných dní ale aj počas zimných mesiacov, keď sa zdržujete vonku. Snežná slepota, alebo fotokeratitída je dočasná bolesť očí, ktorá môže viesť k trvalému poškodeniu zraku, prípadne až k jeho strate.
Čo je snežná slepota
O snežnej slepote hovoríme v momente, keď UV žiarenie poškodí očnú rohovku. V podstate dochádza k jej spáleniu. Vonkajšia vrstva rohovky má množstvo nervových zakončení, vďaka čomu je veľmi citlivá aj na to najmenšie poškodenie. Vplyvom UV žiarenia sa rohovka zapáli a podráždi, čo spôsobuje pocit pálenia, svrbenia a ďalších príznakov.
Rovnako ako pri spálení pokožky slnkom aj tu si môžete všimnúť príznaky až keď je neskoro, niekoľko hodín po vystavení rohovky UV lúčom.
Zvyčajne nejde o vážny zdravotný problém a väčšinou po pár dňoch odznie. Pokiaľ to ale preženiete môže vás to stáť aj zrak.
Pri jasnom slnku žmúrime. Je to reakcia organizmu, ktorá má chrániť oči pred ultrafialovými lúčmi. V zime, keď je chladno ľudia na ochranu pred UV žiarením veľmi nemyslia. UV lúče sa odrážajú od snehu a poškodzujú rohovku bez toho aby ste museli hľadieť priamo do slnka. Preto dostalo toto poškodenie zraku názov snežná slepota. Nie je to ale jediný spôsob ako ju môžete dostať.
Snežná slepota: príznaky
Príznaky snežnej slepoty začnete pociťovať niekoľko hodín až deň po poškodení očí. Problémy, ktoré začnete mať o pár hodín nemusíte spájať práve s pobytom vonku a slnkom, opak je ale pravdou.
Medzi najčastejšie príznaky snežnej slepoty patria:
- slzenie očí
- bolesť, pocit pálenia očí
- opuch oka
- začervenanie oka (bulvy a/alebo viečok)
- trhanie očných viečok
- citlivosť na svetlo – bolesť očí pri pohľade na jasné svetlo
- bolesť hlavy
- rozmazané videnie
- vidíte škvrny
- pocit, že máte piesok v oku
- dočasná strata zraku (zriedkavo)
Príčina vzniku
Ako sme už vyššie spomínali, snežná slepota vzniká pri poškodení (spálení) rohovky UV žiarením. Toto žiarenie sa odráža nie len od snehu ale aj od piesku, vodnej plochy či iného materiálu od ktorého sa odrážajú slnečné lúče.
Riziko vzniku snežnej slepoty je vyššie aj pri niektorých povolaniach a činnostiach. Najbežnejšie sa vyskytuje u zváračov ale aj pri pobyte v soláriu (bez ochrany očí).
Liečba
Najlepšie čo môžete urobiť je dopriať očiam oddych.
– nevychádzajte z domu (hlavne ak je vonku jasné svetlo, slnečno)
– vyhýbajte sa jasnému svetlu alebo noste slnečné okuliare aby ste zmiernili dopad svetla na oči. Zabránite tak ďalšiemu poškodzovaniu očí.
Pokiaľ nosíte kontaktné šošovky vyberte ich hneď ako pocítite prvé príznaky. Kým nevymiznú všetky príznaky snežnej slepoty nevkladajte ich späť.
Použiť môžete aj kvapky do očí známe ako umelé slzy bez konzervačných látok. Vďaka nim budú oči dostatočne vlhké a nedôjde k vysychaniu slzného filmu. Rohovka sa bude rýchlejšie hojiť.
Pomôcť vám môžu aj studené obklady. Zmiernia opuch, pocit pálenia a bolesť očí.
Príznaky snežnej slepoty bežne ustúpia behom jedného až troch dní. Ak sa ale bolesť zhoršuje, príznaky trvajú dlhšie alebo strácate zrak navštívte lekára. Môže ísť o závažnejšie poškodenie zraku, napríklad solárnu retinopatiu. V tomto prípade je poškodená (spálená) aj sietnica oka, ktorá je citlivá na svetlo. Vplyvom UV žiarenia sa začnú vytvárať voľné radikály, ktoré môžu poškodzovať okolité tkanivo.
Príliš dlhý čas strávený na slnku alebo častá snežná slepota môžu viesť k závažnejším stavom
- rakovina oka
- šedý zákal
- výrastky na očnom viečku
- strata zraku
Ak trpíte snežnou slepotou nemali by ste šoférovať, pracovať na počítači a vyhnúť by ste sa mali každej práci, pri ktorej namáhate oči.
Prevencia snežnej slepoty
Slnečná slepota sa môže u vás rozvinúť už po pár sekundách pozerania do slnka či behom pár minút pobytu na slnkom osvetlenom zasneženom svahu. To, že máte spálenú rohovku pocítite až o pár hodín. Ako veľmi je poškodená a či vám hrozí strata zraku zbadáte až neskôr. Vhodnou a jedinou účinnou ochranou proti UV lúčom sú kvalitné slnečné okuliare.
Na vhodnú ochranu zraku nezabúdajte ani keď sa vonku venujete športu, hlavne vodnému športu. Slnečné lúče, ktoré dopadajú na vodnú plochu sa odrážajú od vodnej hladiny. Vyberte si kvalitné športové okuliare s UV filtrom.
Vždy keď máte v pláne zostať vonku pár hodín (2 – 3 hodiny) vezmite si okuliare z UV filtrom, ktoré blokujú minimálne 99% UV žiarenia.
UV žiarenie môže poškodiť vaše oči aj keď je vonku zamračené.
Ak práve nemáte vhodné slnečné okuliare noste klobúk alebo čapicu s väčším šiltom, ktorý bude poskytovať očiam ochranu pred UV žiarením.
Vyhnite sa soláriám. UV lúče sú v soláriách silnejšie než UV žiarenie zo slnka, navyše, vám žiarenie preniká do zadnej časti oka, čo môže viesť k poškodeniu sietnice.
Ako vybrať okuliare
Pri výbere vhodných slnečných okuliarov sa rozhodujte podľa ich ochrany proti UV žiareniu, nie podľa farby či štýlu. Lepšiu ochranu zraku poskytnú väčšie okuliare, ktoré zabránia prieniku slnečných lúčov do oka zboku.
Aby ste zabránili spáleniu pokožky odporúča sa nechodiť von keď je slnko najintenzívnejšie. Oči sú na poškodenie UV žiarením náchylné kedykoľvek počas dňa. Slnečné lúče sa odrážajú od snehu či vody bez ohľadu na intenzitu či polohu slnka. Odrážajú sa ráno aj podvečer. Kým cez obed, keď je slnko najvyššie poskytne očiam pred priamym žiarením ochranu obočie, večer alebo ráno svieti slnko priamo do očí. UV žiarenie sa tak dostane ľahšie aj do zadnej časti oka, na sietnicu. Slnečné okuliare vonku noste až kým sa nezotmie.
ZDROJ
healthline.com/health/snow-blindness
healthcare.utah.edu/healthfeed/postings/2020/01/what-is-snow-blindness-and-prevention.php
https://www.webmd.com/eye-health/what-is-snow-blindness
Obrázky: pixabay.com