Šošovica jedlá je jednoročná rastlina so vzpriamenou, na báze značne rozvetvenou stonkou, ktorá je mierne poliehavá, 0,20-0,60m vysoká, na priereze štvorhranná, ryhovaná. Má párnoperovité šesťjarmové listy, ktoré sa skladajú z pozdĺžne vajcovitých až čiarkovitých lístkov s kopijovitými prílistkami.
Súkvetie – strapec – je vytvorené z dvoch alebo aj štyroch kvetov. Kvety sú drobné, biele alebo jasno modrofialové s bielou strieškou.
Struk je dvojkrídlový, sploštený, takmer kosoštvorcový, obsahuje 1-2 semená diskovitého tvaru s priemerom 2-9 mm.
Semená sú jednofarebné /olivovozelené, žltohnedé, tmavomodré, čierne a tiež strakaté. Podľa veľkosti ich delíme na veľkosemenné /priemer 5-8mm/ a drobnosemenné /priemer 2-5mm/.
Pôvod
Šošovica sa jedla už dávno. Pochádza zo Stredného východu. V okolí Stredozemného mora slúžila ako výmenná komodita pri obchodoch. Rozličným sťahovaním národov sa rozšírila po celej Európe a Afrike. V Ríme sa zase našiel recept zo 4. storočia pred n. l.
Iné názvy
lens culinaris (lat), čočka (cz), lentil (en), linse (de), erve (de)
Nutričné hodnoty
100g šošovice obsahuje: 60g sacharidov, 26g bielkovín a 31g vlákniny.
Minerály: Draslík – 955mg Fosfor – 451mg Horčík – 122mg Sodík – 6mg Vápnik – 56mg Zinok – 4.78mg Železo – 7.54mg |
Vitamíny: Vitamín B1 – 0.87mg Vitamín B2 – 0.211mg Vitamín B3 – 2.605mg Vitamín B5 – 2.12mg Vitamín B6 – 0.54mg Vitamín B9 – 479mg Vitamín C – 4.4mg |
Ďalšie účinné látky
Šošovica obsahuje trikrát viac vápnika než obilniny a sedemkrát viac železa ako špenát. Zo všetkých strukovín je šošovica najbohatšia na bielkoviny a obsahuje najmenej tukov. Na rozdiel od fazule je ľahšie stráviteľná, obsahuje menej trieslovín.
Význam pre zdravie
Obsahuje vlákninu, ktorá podporuje činnosť čriev a pomáha pri zápche. Má v sebe aj veľa železa, tým podporujú tvorbu, ale aj cielenú obnovu krvi. Je vhodná aj pre diabetikov, lebo znižuje obsah cukru v krvi. Vysoký obsah vitamínu B sa postará o povzbudenie celej látkovej premeny. Dôležitá je pri liečbe rakoviny čreva a srdcových chorobách.
Význam pri chudnutí
Výborne prečisťuje črevá, zvyšuje množstvo dobrých baktérií v tráviacej sústave, pôsobí preventívne proti jojo efektu.
Zaujímavosť
Šošovica je veľmi rozšírená v indickej kuchyni, kde ju nájdeme pod menom dhal. Po ryži je hneď na druhom mieste v tradičnej indickej kuchyni.
Recept
Šošovicová polievkaIngrediencie:
200 g šošovice, 1 cibuľa, 2 bobkové listy, 3 strúčiky cesnaku, 2 zemiaky, soľ, majorán.
Postup:
Prebratú a umytú šošovicu spolu s cibuľou v celku, bobkovými listami a očistenými strúčikmi cesnaku dáme variť do studenej vody. Uvaríme do polomäkka. Zemiaky očistíme, umyjeme a postrúhame na jemnom strúhadle. Takto pripravené zemiaky vložíme do polievky a uvaríme do mäkka. Nakoniec posolíme a necháme prejsť varom. Polievku odstavíme a dochutíme majoránom.