4.1 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Štítna žľaza – motýľ usmerňujúci metabolizmus

Hovoríme o dvojlalokovej žľaze, ktorá sa nachádza v dolnej časti krku a tvarom pripomína motýľa. Krídla zodpovedajú lalokom a telo je mostík štítnej žľazy. Štítna žľaza – Glandula thyroidea je najväčšou endokrinnou žľazou v tele. Jej hlavnou úlohou je produkcia hormónov, ktoré sú nevyhnutné pre každú bunku nášho tela.

Ovplyvňuje naše srdce, mozog, trávenie, hmotnosť, teplotu a termoreguláciu, menštruačný cyklus u žien, kvalitu kože, vlasov, kĺbov a kostí a takto by sme vo vymenovávaní mohli pokračovať ešte dlho. Jej dôležitou úlohou je pomoc pri premene jedla, ktoré sme prijali na skutočne využiteľnú energiu – reguluje metabolizmus.

Na druhej strane je z jedla pre štítnu žľazu nevyhnutný jód, ktorý potrebuje na tvorbu svojich hormónov tyroxínu a trijódtyronínu. Pri jeho nedostatku sa činnosť štítnej žľazy znižuje.

Problémy so štítnou žľazou postihujú častejšie ženy ako mužov.

Na tomto mieste sa dostávame k známemu rozdeleniu na „šťastlivcov“ s rýchlym metabolizmom, resp. na „spachtošov“ s pomalým metabolizmom. Zaradenie do jednej zo skupín bude závisieť od množstva hormónov, ktoré štítna žľaza vyprodukuje. Do úvahy pripadajú dve možnosti:

  • znížený výdaj hormónov
  • zvýšený výdaj hormónov

Znížená činnosť štítnej žľazy

Pri zníženom výdaji hormónov hovoríme o hypotyreóze. V tomto prípade sa metabolizmus spomaľuje. Táto skupina ľudí sa ťažko zohreje aj v saune. Na druhej strane zima je pre nich ťažšie znesiteľná. Ich pleť a vlasy bývajú suché. Sú večne unavení z čoho vyplýva aj zvýšené množstvo depresií, slabosť, zábudlivosť. Nedostatok energie je hlavným dôvodom „priberania aj z vody“. Ak sa človek dokáže prinútiť k cvičeniu, resp. udržať svoju aktivitu na predošlej úrovni, ručička na váhe sa smerom hore síce posunie, ale len o pár kilogramov.

Najčastejšou príčinou zníženej tvorby hormónov štítnej žľazy je Hashimotova choroba. Ide o ochorenie, pri ktorom si telo samé vytvára látky, ktoré ničia bunky štítnej žľazy.

Zvýšená činnosť štítnej žľazy

Naopak, pri zvýšenej tvorbe hormónov štítnej žľazy hovoríme o hypertyreóze. V porovnaní s predchádzajúcim stavom je metabolizmus týchto ľudí ako pretekárske auto. Je im večne horúco, nadmerne sa potia a majú problém sústrediť sa na jednu úlohu. Činnosť srdca je zrýchlená a možné sú aj poruchy srdcového rytmu. Ženy majú často poruchy menštruačného cyklu. Z problémov so zaspávaním a celkovej hyperaktivity opäť vyplýva podráždenosť a úzkostné stavy a koniec koncov aj únava. Útoky pažravosti prichádzajú, ale nezanechávajú žiadne stopy. Dôležité je ale uvedomiť si, že chudnutie pri príliš aktívnej štítnej žľaze nie je pre človeka výhodou. Spája sa totiž so svalovou slabosťou a únavou, ktorá za tých pár zhodených kilogramov určite nestojí.

Najčastejšou príčinou zvýšenej aktivity štítnej žľazy je Graves-Basedowa choroba. V tomto prípade si telo tvorí látky, ktoré podporujú tvorbu hormónov vo zvýšenej miere. Charakteristický prekvapený výraz tváre spôsobujú týmto ľudom oči, ktoré sú kvôli opuchu svalov vytlačené dopredu – vypučené oči.

Struma

Veľmi časté je chorobné zväčšenie štítnej žľazy, kedy vzniká hrvoľ – tzv. struma. V minulosti sa za dôvod zväčšenia štítnej žľazy považovalo nedostatok jódu v potrave. Dnes už vieme, že príčin vzniknutia strumy je mnoho. Okrem toho sa na Slovensku soľ jodizuje, takže u väčšiny ľudí je príjem tohto stavebného prvku viac ako dostatočný.

Strumu by mal vždy skontrolovať odborný lekár. Ochorenia štítnej žľazy podobne ako ochorenia ostatných žliaz s vnútornou sekréciou liečia odborníci – endokrinológovia. Liečba ochorení štítnej žľazy je väčšinou dlhodobá.

Jód v potrave

Soľ

Denná dávka jódu sa pohybuje v rozmedzí od 50-250µg, v závislosti na veku, pohlaví, váhe človeka, dojčatá 50 µg, deti 90-120µg, dospelí 150-200 µg, tehotné a dojčiace ženy aj 250 µg. Okrem kuchynskej jodizovanej soli, môžeme tento minerál nájsť v treske, morských rybách, čerešniach, višniach, jablkové jadierka, cibuľa, cesnak.

Pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy sa neodporúča jesť kyslú kapustu. Medzi ďalšie strumigénne potraviny radíme kel, chren, kaleráb, reďkovky. Ich pôsobenie sa čiastočne zmierňuje tepelnou úpravou – varením.

Cvičenie na zdravú štítnu žľazu

Medzi alternatívne spôsoby liečby štítnej žľazy patrí cvičenie. Odporúča sa cvičiť jogu, konkrétne polohu sviečky – na tento cvik vám stačí 5 minút denne. Pri sviečke sa opäť vie naštartovať správne fungovanie tohto malého, ale o to dôležitejšieho orgánu.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY