Estetický problém, ktorý trápi mnoho žien na celom svete bez rozdielu národnosti, farby pleti a veku má názov strie.
Objavia sa z ničoho nič a zbaviť sa ich je nemožné. Môžu sa objaviť na bruchu, na zadku, vnútorných stehnách, nad kolenami, na chrbte – kdekoľvek na tele, kde dôjde k zväčšeniu objemu.
Na svete je len malé percento žien, ktoré na tele nemajú žiadnu striu.
Keď sa nezmestíte do kože
Vo svojom základe sú strie malé jazvičky veľké pár milimetrov až 1 cm. Obávajú sa ich puberťáci, tehotné ženy, ale spôsobiť ich môže aj cvičenie či priberanie na váhe. Rýchly rast v období puberty, zväčšujúce sa bruško tehotných žien, náhle pribratie na hmotnosti, alebo rýchle nabratie svalovej hmoty – to všetko napne pokožku na maximum.
Vznik strií
Koža je elastická a pružná
no nedokáže sa rýchlo prispôsobiť narastajúcemu objemu tela, má svoje hranice, ktoré keď sa prekročia jednoducho popraská. Narušia sa elastické vlákna pod povrchom kože. Poškodené kožné tkanivo sa nahradí spojivom – vznikne stria.
Je to vlastne normálny a prirodzený spôsob regenerácie kože po poranení. Vzniká jazva.
Zo začiatku sú strie červené, až bordové. Je to jasný znak toho, že sa v nich nachádzajú žilky a cievy. Po čase červené sfarbenie prejde do bieleho až striebristého zafarbenia. V týchto jazvičkách síce prúdi krv, ale nie je v nich pigment. A práve to je dôvodom prečo strie nie a nie zmiznúť. Môžete to skúsiť opaľovaním, ale strie bude vidieť stále. Vždy budú mať bielu farbu a oproti opálenému zvyšku pokožky ich bude vidieť ešte zreteľnejšie.
Pokožka stráca elasticitu aj vekom, vplyvom hormonálnych zmien či rôznymi endokrinnými chorobami – napr. Cushingov syndróm, kedy sa môžu strie objaviť na celom tele – tvár nevynímajúc.
Strie a muži
Nie len ženy majú tento problém. Strie trápia aj mužov (v podstatne menšej miere než ženy). Počas puberty, pri rýchlom raste tela sa striám nevyhne asi tretina chlapcov. Posilňovanie a rast svalov môže tiež stáť sa vznikom týchto jazvičiek, ale aj dobré jedenie a priberanie v oblasti brucha.
Ako predchádzať striám
Zabrániť vzniku strií je takmer nemožné – hlavne počas tehotenstva. Na celom svete je málo ľudí, na ktorých tele nenájdete jedinú striu. Pravdepodobne v tom zohráva veľkú úlohu geneticky podmienená lepšia elasticita kože. Väčšina z nás ale tieto gény nemá, preto je dobré spoliehať sa na prevenciu. Prvým varovným signálom vzniku strie je pocit svrbenia. S prevenciou by ste mali začať skôr než sa tento pocit dostaví.
Hydratácia
Krémy, gély, telové mlieka a ďalšie produkty určené práve proti striám dodajú pokožke dostatok vlhkosti a zvýšia jej elasticitu. Mnohé prípravky obsahujú prírodné látky, ktoré prirodzene v pokožke spustia produkciu kolagénových a elastínových vlákien, zlepšujú jej hojenie a imunitu. Tieto prípravky by mali obsahovať hlavne pantenol, provitamín B5 a vitamíny A a E, ktoré priaznivo vplývajú na pokožku.
Rovnako sú vhodné kozmetické prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej, ktorá zvyšuje vlhkosť a pružnosť pokožky. Dajte prednosť prípravkom s obsahom vysoko a nízko molekulárnej kyseliny hyalurónovej – takto upravená kyselina účinkuje nie len na povrchu kože, ale aj v jej hlbších vrstvách.
Mastné je dobré
Hydratácia je dobrá vec, ale pokožku je vhodné aj premastniť. Siahnuť môžete napr. po olivovom, kokosovom, alebo mandľovom oleji. Obsahujú esenciálne mastné kyseliny, ktoré kožu vyživia a zvýšia jej pružnosť.
Minimálna námaha
Zbytočne sa nenamáhajte. Aj bez napnutia svalov je pokožka napnutá, ak ešte zapojíte napnutie svalov zväčšíte tak objem na kritických miestach a kožu ešte viac napnete.
Správna životospráva a dostatok tekutín prispievajú tiež k zlepšeniu kvality, zvýšeniu vlhkosti a pružnosti kože.
Doprajte si aj masáže – hlavne ak nárast telesného objemu očakávate (tehotenstvo). Masáže prekrvia celý organizmus, podporí sa cirkulácia krvi a zlepší sa zásobovanie kože potrebnými živinami.
Ako sa zbaviť strií
Ak už strie máte nezbavíte sa ich úplne. Môžete ich ale „zamaskovať“ alebo aspoň čiastočne odstrániť. Ide o jazvy a ich ošetrovaním by ste mali na to pamätať.
1. Krémy
Na strie môžete použiť krémy na hojenie jaziev. Mali by obsahovať zložku calcium pantothenicum (napr. Bepanthene). Pri hojení vám ale rovnako dobre poslúži aj bravčová alebo nechtíková masť.
2. Peeling – dermabrázia
Ide o odstránenie povrchovej vrstvy pokožky. Nakoľko sú strie jazvy pod úrovňou pokožky peelingom sa táto nezrovnalosť kože stratí.
3. Vákuová lymfodrenáž
Pri tejto procedúre sa koža napne a vyhladí. Strie nebude tak vidno. Jazvičky sa dostanú na úroveň kože.
4. Frakčná ihličkové rádiofrekvencia
Ku kolagénovým vláknam v koži sa ihličkami vpúšťa rádiofrekvenčná energia. Kolagén sa vplyvom tepla zmrští, koža sa napne a strie sa stiahnu.
5. Vaječné bielka
Bielka obnovujú a spevňujú pokožku. Stačí pár krát za deň potierať postihnuté miesto bielkom.
6. Šťava z citróna a cukor
Táto zmes pôsobí ako peeling. Odstráňte odumreté bunky z povrchu kože, vytvoríte tak priestor pre rast nových buniek.
7. Olivový olej
Má hydratačné, vyživujúce a spevňujúce účinky. Koža sa po ňom vypne, vyhladí a strie sa zredukujú.
8. Pitný režim
Tekutinami dodáte pokožke vlhkosť zvnútra. Koža pod striami sa vypne, vyhladí a jazvy sa stanú menej viditeľnými.
Dobrý večer chcela by som sa spýtať na strie mám 16 rokov a začali sa mi robiť strie ako proti nim bojovať a chcem vedieť či zmiznú v mojom veku
dobrý večer by som sa chcela spýtať na strie mám 13 rokou a mám strie co mám robiť aby mi zmizli v tomto veku