Príbeh striebra v medicíne začal dávno pred vynálezom antibiotík. Staré civilizácie využívali striebro okrem iného aj na liečenie rán a prevenciu infekcií. Pozrime sa na historické aj moderné využitie striebra v medicíne, rôzne mýty a fakty o jeho účinkoch, aj na možný vplyv strieborných šperkov na zdravie.
Historické využitie striebra v medicíne
Ľudia už pred tisícročiami intuitívne využívali to, čo dnes potvrdila veda. Verili, že striebro udržuje nápoje čisté a zdravé. Používanie strieborného riadu nebolo len okázalosťou, ale zabraňovalo množeniu baktérií. Pri dlhých oceánskych plavbách zase do nádob s vodou a vínom hádzali strieborné mince.
Hippokrates písal o použití striebra v starostlivosti o rany už 400 rokov pred Kristom. Záujem o striebro v medicíne podnietili pravdepodobne dlhoročné skúsenosti s udržaním čerstvosti potravín.
Na prelome 19. storočia sa jeho použitie rozšírilo. Využívalo sa na minimalizáciu pooperačného zápalu. Dusičnan strieborný sa používal ako očné kvapky pri novorodeneckých zápaloch.
V 20. storočí počas svetovej vojny si vojaci na front nosili striebornú fóliu na prekrytie rán. Neskôr sa striebro začalo čoraz častejšie používať aj na liečbu bežných ochorení ako bolesti hrdla a angíny.
Po objave antibiotík sa záujem o použitie striebra v medicíne znížil, no pri liečbe ťažkých popálenín a rán bol potenciál strieborných solí stále vysoký.
Vedecký pohľad na antibakteriálne vlastnosti striebra
Mechanizmus pôsobenia strieborných iónov (Ag+) na baktérie je pozoruhodný. Keď sa dostanú do kontaktu s baktériami:
- Narúšajú bunkovú membránu mikroorganizmov
- Vstupujú do bunky a reagujú s DNA
- Blokujú dýchanie baktérií
- Vytvárajú reaktívne formy kyslíka, ktoré poškodzujú bunku
Predstavte si to ako miniaturného bojovníka, ktorý najskôr prerazí ochranný štít baktérie, potom naruší jej vnútorné fungovanie a nakoniec jej znemožní „dýchanie“.
Využitie v modernej medicíne
Veľkým problémom v použití striebra v minulosti bola argýria pri jeho nadmernom využívaní. Tento stav nemá výrazné patologické následky, ale v pokročilom štádiu dochádza k nezvratnej zmene sfarbenia kože na modrosivú. Komplikácie sú teda viac-menej estetické.
V súčasnosti sa medicína opäť vracia k využitiu striebra ako alternatívy k tradičným antibiotikám. Čoraz viac sa totiž stretávame s vývinom na antibiotiká rezistentných baktérií.
Vďaka nanotechnológii sa dnes využívajú zlúčeniny striebra s nižšou koncentráciou strieborných iónov, ktoré však dosahujú vyššiu účinnosť ako tie v minulosti.
Striebro a jeho ióny nájdeme:
- v dezinfekčných sprejoch a mastiach
- na kostných implantátoch a výstužiach
- na antibakteriálnych katétroch
- v obväzoch a chirurgických svorkách
Kde všade sa striebro využíva?
Okrem medicíny má striebro široké využitie aj v iných oblastiach života.
Má veľmi dobrú elektrickú vodivosť. Nájdeme ho takmer v každom elektrospotrebiči či solárnom paneli. V chemickom priemysle sa využíva ako urýchľovač reakcií. V strojárenstve striebro využívajú na spájkovanie a pokovanie oceľových ložísk. Nesmieme zabudnúť ani na využitie v šperkoch. Okrem všetkého je striebro aj investičnou komoditou.
Výhody nosenia strieborných šperkov
Antimikrobiálne vlastnosti striebra sú prítomné aj pri šperkoch. Šperky z čistého striebra vytvárajú na svojom povrchu prostredie nepriateľské voči veľkému množstvu patogénov. Tento efekt sa pri moderných šperkoch stráca využitím ródia. Šperky sa povrchovo upravujú týmto drahým kovom, aby sa predišlo ich oxidácii.
Niektoré štúdie poukazujú na to, že strieborné šperky, vďaka ich skvelej tepelnej vodivosti, môžu pomáhať pri termoregulácii, a teda odvádzať z tela nadbytočné teplo.

Mýty spojené so striebrom
Mýtus 1: Striebro lieči všetky choroby
Aj napriek tomu, že striebro má antibakteriálne účinky, nie je liekom na všetko.
Mýtus 2: Striebro dokáže rozpoznať jedy
Mýtus hovorí, že striebro pri kontakte s jedom zmení farbu. Je síce pravda, že striebro pri kontakte s určitými látkami stmavne, nie je to však znakom toxicity.
Mýtus 3: Koloidné striebro je bezpečné v akomkoľvek množstve
Koloidné striebro, roztok obsahujúci mikroskopické častice striebra, sa niekedy propaguje ako zázračný liek a doplnok stravy. Vedci však varujú pred jeho nadmerným užívaním, ktoré môže viesť k argýrii.
Zdravotné riziká spojené s použitím striebra
Argýria
Zriedkavý, ale trvalý stav pokožky, ktorý sa prejavuje sivým až modrosivým sfarbením.
Argýria vzniká pri dlhodobom vystavení organizmu vysokým koncentráciám striebra alebo jeho zlúčenín. Keď sa častice striebra dostanú do kože, môžu sa tam uložiť natrvalo a spôsobiť zmenu zafarbenia.
Spôsobiť ju môže nadmerné užívanie koloidného striebra ale nie nosenie šperkov. Koloidné striebro používajte len nevyhnutnú dobu a po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom. Neaplikujte prípravky s obsahom striebra na poškodenú kožu. Tento druh aplikácie je síce využívaný, ale patrí do rúk lekárom.
Alergia na striebro
Čisté striebro je hypoalergénne
. Mnoho ľudí môže reagovať na iné kovy, ktoré sa pridávajú do strieborných zliatin. Najčastejšie ide o reakciu na nikel, ktorý sa môže nachádzať v niektorých strieborných zliatinách. Dôležité je preto nakupovať u overených obchodníkov, ktorí predávajú strieborné šperky bez obsahu niklu. Zároveň proti prípadnej alergii skvele chráni aj povrchová úprava ródiom.
Alergia sa môže prejaviť ako začervenanie v mieste kontaktu, svrbenie, pálenie, vyrážky a pľuzgiere, popraskaná koža, ale v závažných prípadoch aj mokvanie a infekcia.

Starostlivosť a čistenie strieborných šperkov
Aby ste zabránili prirodzenej oxidácii a poškodeniu šperkov, je dôležité sa o vaše klenoty správne starať.
Kedy šperky radšej odložiť?
- pri športovej aktivite a manuálnej práci
- pri návšteve bazénov a termálnych kúpeľov
- pri aplikácii kozmetiky
Ako šperky skladovať?
- na suchom a tmavom mieste
- vo vrecku alebo šperkovnici z mäkkého materiálu
- oddelené od iných šperkov, aby sa nepoškriabali
- pri dlhodobom skladovaní použite vzduchotesné vrecká
Ako šperky čistiť?
- po každom nosení otrite šperky mäkkou handričkou, aby ste odstránili najväčšie nečistoty, pot a mastnotu
- pravidelne šperky čistite s použitím špeciálnych roztokov alebo napustených handričiek
- ako domáci prostriedok na čistenie môžete použiť vlažný mydlový kúpeľ a mäkkú zubnú kefku
- vyhnite sa „zaručeným“ domácim receptom, ktoré by mohli náchylné šperky poškodiť
- Výrazne znečistené a zoxidované strieborné šperky zverte do rúk odborníkov
Striebro má antibakteriálne účinky, ktoré boli využívané už v staroveku a dnes nachádzajú uplatnenie v modernej medicíne. Nadmerné užívanie prípravkov so striebrom však môže viesť k vážnym následkom. Pri strieborných šperkoch je z hľadiska zdravotnej bezpečnosti dôležité dbať najmä na ich zloženie bez niklu.
Zdroj obrázkov: shutterstock.com