Studené ruky, teplé srdce – ak máte stále, alebo takmer stále studené ruky a nohy pravdepodobne sa s touto vetou stretávate dosť často. Faktom je, že končatiny sa prirodzene ochladzujú ak je vonku chladnejšie počasie. Studené ruky a nohy ale môžu byť aj príznakom závažnejšej príčiny, ako anémia, cukrovka alebo …
Ľudské telo dokáže regulovať teplotu. Keď je vonku zima, telo sa snaží udržať životne dôležité orgány v teple prúdením krvi do jadra. To vedie k obmedzeniu prietoku krvi v rukách a nohách, vďaka čomu sú chladnejšie. Krvné cievy sa v chladných podmienkach stiahnu čím zabránia strate tepla. Mať studené ruky a nohy v chladnom počasí je normálne a bežné
Niektorí ľudia sú na nízke teploty citlivejší a môžu mať studené končatiny častejšie ako iní ľudia. Pokiaľ vás trápia studené ruky a nohy často, môže ísť o príznak iného ochorenia. Ak sa k tomu pridá aj zmena farby kože, mali by ste s týmto problémom zájsť k lekárovi.
Príznaky
Keď je vám zima vaše telo vysiela viacero príznakov. Studené ruky nie sú jediným symptómom
- bolesť
- mravčenie, necitlivosť v končatinách
- zimomriavky
- stuhnuté ruky a nohy
- slabosť
- opuch
- zmena farby kože
Tieto symptómy môžu byť príznakom, že váš organizmus nezvláda chlad. Dôvodov, prečo vám je stále zima je niekoľko. Ak chcete vedieť čo pomáha na studené ruky mali by ste vedieť, čo ich spôsobuje.
Anémia
Ak nemáte dostatok červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík hovoríme o anémii. Nedostatok červených krviniek je príčinou zlého krvného obehu. Typickým príznakom tohto ochorenie sú práve studené ruky a nohy. Anémia, alebo aj chudokrvnosť je často spôsobená nedostatkom železa.
Medzi ďalšie príznaky anémie patrí
- únava
- bledosť
- rýchly tep srdca
Či ide o anémiu môže lekár zistiť len na základe krvných testov. Zaraďte do svojho jedálnička potraviny bohaté na železo ako listová zelenina a môžete siahnuť aj po doplnkoch výživy so železom.
Problémy s cirkuláciou krvi
Zhoršený krvný obeh sa často prejavuje studenými rukami a nohami. Slabá cirkulácia krvi môže byť výsledkom vazooklúzie (prietok krvi je obmedzený dôsledkom blokády krvných ciev) alebo vazokonstrikcie (zúženie tepien, čím sa obmedzuje prietok krvi).
Diabetes
Cukrovka môže viesť k studeným rukám a nohám viacerými spôsobmi
- slabý krvný obeh – problém s krvným obehom, najmä v rukách a nohách je častým príznakom cukrovky.
- Ochorenie srdca – pri diabete je zvýšené riziko vzniku srdcových chorôb a aj zúženia tepien, čo môže výrazne prispieť k studeným rukám a nohám.
- Poškodenie nervov – vysoké hladiny glukózy môžu poškodiť nervy, čo má za následok problémy s vnímaním bolesti a teploty. Prvým príznakom je pocit mravčenia v končatinách.
Medzi ďalšie príznaky cukrovky patrí
- nadmerný pocit smäd
- únava
- bolesť hlavy
- časté močenie
Hypotyreóza
je žľaza v tvare motýľa v dolnej časti krku. Produkuje hormóny a reguluje viacero telesných funkcií v tele vrátane teploty. Ak žľaza nevytvára dostatok hormónov alebo hormón nedokáže organizmus efektívne spracovať hovoríme o nedostatočnej činnosti štítnej žľazy, hypotyreóze. Toto ochorenie sa môže prejaviť práve brnením, necitlivosťou a studenými rukami a nohami.
Medzi ďalšie príznaky hypotyreózy patria
- nárast hmotnosti
- zápcha
- únava
- padanie vlasov
- suchá pokožka
- nepravidelná alebo silná menštruácia
Raynaudov syndróm, Raynaudova choroba
Raynaudov syndróm, Raynaudova choroba alebo Raynaudov fenomén sú pomenovania pre jeden zdravotný stav. Dochádza pri ňom k zúženiu tepien na rukách a nohách, následne k obmedzeniu prietoku krvi čo sa prejaví pocitom studených rúk a nôh. V dôsledku obmedzenia prietoku krvi môžu zmeniť prsty farbu na bielu, modrú alebo červenú. Keď sa krvný obeh normalizuje môžete pociťovať brnenie v prstoch, bolesť alebo môžu opuchnúť.
Raynaudovu chorobu môže vyvolať stres alebo chladné počasie, ale môže ísť aj o príznak iného ochorenia. Ak toto ochorenie spôsobuje iný zdravotný problém ide o Raynaudov syndróm (fenomén). U väčšiny ľudí ale nejde o príznak ale o hlavnú chorobu a v tomto prípade hovoríme o Raynaudovej chorobe.
Na liečbu Raynaudovej choroby (aj syndrómu) vám lekár môže predpísať lieky na zlepšenie krvného obehu a rozšírenie ciev.
Ako sme už spomínali, Raynaudov syndróm môže byť spôsobený iným zdravotným problémom. Najčastejšie je symptómom
Sklerodermia – autoimunitné ochorenia, ktoré spôsobuje zhrubnutie kože na prstoch rúk.
Lupus (systémový lupus erythematosus SLE) – autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje zápal a opuch. Autoprotilátky môžu napadnúť ktorýkoľvek orgán alebo systém v tele.
Syndróm karpálneho tunela – zovretie nervu v ruke sa často prejavuje znecitlivením alebo slabosťou v ruke.
Jedným z najčastejších príznakov týchto ochorení je aj Raynaudov syndróm a teda studené ruky a/alebo nohy.
Anorexia
Anorexia patrí medzi poruchy príjmu potravy. Ľudia s touto poruchou majú obavy z priberania a preto obmedzujú príjem potravy. Ide o nebezpečné ochorenie, ktoré môže v najhoršom prípade končiť smrťou. Studené ruky, nohy a všeobecne pocit zimy je pre tento problém typické.
Medzi ďalšie príznaky anorexie patrí
- extrémna chudosť, telesná hmotnosť je pod priemerom
- stále myšlienky na vlastnú hmotnosť
- 3 a viac mesiacov bez menštruácie
Nízke BMI
Telesný tuk
chráni orgány a svaly pred chladom, je niečo ako izolácia. Pokiaľ máte nízke BMI (index telesnej hmotnosti) máte telesného tuku málo. Vaše svaly a orgány nemá pred chladom čo chrániť a je väčšia pravdepodobnosť, že vám bude zima.
Čím je vaše BMI nižšie tým viac zdravotných problémov môžete mať. Nepravidelná menštruácia, problém otehotnieť, krehké kosti alebo podvýživa sú ďalšie problémy, ktoré vám hrozia ak máte BMI 18,5 a nižšie.
Medzi ďalšie príznaky nízkeho BMI patria
- letargia, únava
- nízky krvný tlak
- pomalší tep srdca
- nízka hladina cukru v krvi
- problémy so svalmi
Nedostatok vitamínu B12
Vitamín B12 hrá podstatnú úlohu pri tvorbe červených krviniek, nervov a DNA. Ak ho máte v tele nedostatok môže sa to prejaviť práve pocitom chladu, studených rúk a nôh. Odporúčaná denná dávka vitamínu B12 je 2,4 mikrogramu. Ak ste tehotná alebo dojčíte potrebujete tohto vitamínu viac.
Nedostatok vitamínu B12 sa prejavuje aj ďalšími príznakmi
- únava, slabosť
- brnenie v rukách a nohách
- problémy s rovnováhou, chôdzou
- nemáte pocit hladu
- bledá pokožka
- dýchavičnosť
- zrýchlený tep srdca
- vredy v ústach
Získať dostatočné množstvo vitamínu môžete hlavne zo živočíšnych zdrojov ako je mäso, ryby, pečeň a aj z mlieka a mliečnych výrobkov.
Fajčenie
Fajčenie všeobecne škodí zdraviu a hlavne krvným cievam, ktoré sa zužujú čím dochádza k obmedzeniu prietoku krvi. Pocit studených prstov na rukách a nohách je prvým problémom, ktorý môžete pociťovať.
Pohlavie
Ženy sú viac zimomriavé ako muži. Prispieva k tomu viac faktorov.
- Oproti mužom majú pomalší metabolizmus takže neprodukujú toľko tepla ako muži.
- Estrogén (ženský hormón) môže znižovať telesnú teplotu, odoberá teplo a obmedzuje množstvo krvi, ktorá prúdi do končatín.
- Ženy majú menej svalovej hmoty než muži
Pocit chladu v tehotenstve
Väčšina tehotných žien cíti teplo. Ak je vám zima, máte stále studené ruky a/alebo nohy môže to byť spôsobené nedostatkom prijatých kalórií. Počas tehotenstva potrebuje váš organizmus prijať viac kalórií. V druhom trimestri potrebujete minimálne 340 kalórií navyše a v treťom trimestri to je 450 kalórii navyše.
Pocit chladu a zimy počas tehotenstva môže byť aj príznakom iného ochorenia
- Anémia
- Ranná nevoľnosť
- Hypotyreóza
- Cukrovka
- Nedostatok vitamínov (hlavne B12)
- Problémy s krvnými cievami
Studené ruky po cvičení
Pri cvičení namáhate svaly, ktoré produkujú viac tepla, zároveň sa zrýchli krvný obeh a pocit zimy by sa mal vytratiť. Zriedka, ale predsa môžete po cvičení cítiť chlad. Je to znakom ťažkej dehydratácie. Počas cvičenia ste potením stratili veľa tekutín a váš organizmus ich nemá ako doplniť. Predísť tomuto problému môžete dodržiavaním pitného režimu, vypite dostatok vody pred, počas a aj po cvičení.
Pocit zimy keď sa potím
Potenie je prirodzené keď je vám teplo, týmto spôsobom sa ochladzujete. Ak pritom cítite chlad, máte studené ruky ide o iný problém. Potenie a chlad zároveň môžete cítiť ak ste
- v strese
- cítite úzkosť
- máte záchvat paniky
- iné duševné poruchy
Ďalšie zdravotné problémy
- horúčka
- infekcia
- vyčerpanie z tepla
- HIV
- Vedľajšie účinky liekov
Kedy vyhľadať lekára
Studené ruky a nohy zväčša nepredstavujú vážny zdravotný problém. Lekára by ste mali vyhľadať, alebo volať rýchlu pomoc ak sa objavia aj ďalšie príznaky ako
- bolesť na hrudníku
- mdloby
- zvracanie
- problémy s dýchaním
Lekára vyhľadajte aj keď cítite v rukách bolesť alebo vaša koža zmenila farbu. Studené ruky a nohy môžu byť príznakom iného, závažnejšieho ochorenia.
Liečba
Liek na studené nohy
a ruky vám lekár nepredpíše. Skôr ako pocit chladu lieči príčinu. Môže vám ale odporučiť čo máte robiť aby ste prietok krvi v rukách zvýšili. Lekár vám môže, v závislosti od príčiny predpísať lieky (Raynaudova choroba, hypotyreóza) alebo odporučiť užívanie výživových doplnkov stravy (anémia, nedostatok vitamínu B12).
Studené ruky u detí
Studené ruky a nohy u bábätiek sú normálne. Je za tým viacero dôvodov
- Ich termoregulačný systém ešte nie je plne vyvinutý. Stred tela (jadro) majú teplé ale ich organizmus ešte nedokáže rýchlo zahriať aj ruky a nohy a preto sú chladnejšie.
- Ďalším dôvodom, prečo majú deti chladnejšie ruky a nohy je, že majú telesný povrch väčší než je ich hmotnosť. Vďaka tomu strácajú teplo rýchlejšie než dospelí ľudia.
- Malé deti len spia, jedia a trávia. Väčšinu dňa sa nepohybujú ani nenamáhajú. Nedostatok pohybu vedie k slabšiemu prietoku krvi do končatín. Hneď ako začne dieťa tráviť viac času hraním a objavovaním sveta začne sa viac hýbať a jeho ruky aj nohy sa zahrejú.
Ruky a nohy detí sa vám môžu zdať chladnejšie aj preto, lebo vy máte ruky teplejšie.
Aj keď ide u bábätiek o pomerne bežný stav udržujte ich v teple a pokojne im oblečte ďalšiu vrstvu oblečenia. Snažte sa ich udržať v teple. Studené ruky u detí ale môžu byť aj znakom závažnejšieho problému a to horúčky alebo problémov s
- dýchaním
- srdcom
- krvným obehom
- infekciou
Ak má dieťa okrem studených končatín aj modré pery alebo jeho pokožka modrastú farbu okamžite volajte lekára. Ide o príznaky, že organizmus dieťaťa nemá dostatok kyslíka.
Domáca liečba studených rúk a nôh
Ak ste na chlad len citlivejší ako ostatní ľudia a lekár nepotvrdil žiadne závažnejšie ochorenie, ktoré by s týmto stavom súviselo môžete sa zahriať rôznymi spôsobmi.
- Oblečte si viac vrstiev oblečenia, tak aby ste sa cítili dobre a nebola vám zima. Pokojne si dajte teplú spodnú bielizeň, teplý sveter, bundu, čiapku, šál, rukavice,… Zakryte si miesta, na ktorých cítite chlad.
- Pite teplé nápoje. Vyhnite sa alkoholu a kofeínu. Aj keď alkohol vás zahreje ide len o chvíľkový pocit, v skutočnosti telesnú teplotu znižuje.
- Dajte si pozor na dehydratáciu a pite dostatok tekutín.
- Teplá polievka vás zahreje zvnútra.
- Ak ste sa spotili alebo máte mokré oblečenie čo najskôr sa prezlečte do suchého oblečenia.
- Zvýšte fyzickú aktivitu. Pohybom zrýchlite cirkuláciu krvi a zahrejete sa. Ak máte sedavé zamestnanie vstaňte od stola aspoň každú hodinu, prejdite sa alebo si aspoň trochu zacvičte.
- Obmedzte čas, ktorý trávite v chladnom prostredí.
- Rukavice a teplé ponožky udržia končatiny v teple. Pokojne si dajte na noc do postele ponožky. Vaše nohy sa zahrejú a vy rýchlejšie zaspíte.
- Naučte sa zvládať stres.
- Skoncujte s fajčením
Na internete nájdete aj rôzne babské rady na studené nohy a ruky. Vyskúšať môžete aj ďalšie odporúčania
Ideálna hmotnosť
Snažte sa udržať si optimálnu hmotnosť. Podváha a aj obezita zhoršujú krvný obeh čo vedie k pocitom chladu.
Strava
Zaraďte do jedálnička veľa ovocia a zeleniny (hlavne listovej zeleniny), ktoré obsahujú množstvo vitamínov a minerálov.
Čučoriedky posilňujú krvné cievy.
Losos, ľanové semienka, vlašské orechy a mandle sú bohatým zdrojom omega 3 mastných kyselín, ktoré podporujú činnosť srdca a priaznivo ovplyvňujú cirkuláciu krvi.
Soľ
Obmedzte príjem soli. Priveľa soli spôsobuje zadržiavanie vody v organizme čo negatívne vplýva na krvný obeh.
Bylinky
Siahnuť môžete aj po prírodných prostriedkoch (bylinkách), ktoré zmierňujú pocit chladu.
Kapsaicín je látka, ktorá rozširuje krvné cievy a zlepšuje prietok krvi. Túto látku nájdete takmer vo všetkom štipľavom (mletá paprika, korenie, štipľavé papričky …). Stačí ak si korením alebo papričkami dochutíte jedlo.
Cesnak má antivírusové, antibakteriálne, antimykotické účinky, znižuje stres, hladinu cholesterolu, zlepšuje pamäť,… Dokáže ale aj rozšíriť krvné cievy a zlepšiť cirkuláciu krvi.
Zázvor sa u väčšiny ľudí spája s chrípkou ale môže vám pomôcť aj so studenými rukami a nohami. Rozširuje krvné cievy, zlepšuje prietok krvi a okysličenie.
Zelený čaj obsahuje katechíny, látky, ktoré podporujú krvný obeh a zdravie srdca.
Pŕhľava dvojdomá obsahuje viac železa ako špenát. Ak je dôvodom studených rúk anémia môže vám táto bylinka doplniť železo. Pŕhľava tak podporuje tvorbu červených krviniek a čistí krv.
Ginkgo biloba preukázateľne zlepšuje prietok krvi, podporuje prekrvenie ciev a zlepšuje okysličenie organizmu.
Masáž teplým olejom
Dobrý spôsob ako prekrviť studené nohy je masáž. Na masáž použite teplé esenciálne oleje. Vhodný je aj olivový, kokosový alebo sezamový olej, ktoré stačí trochu zahriať, naniesť na nohy a asi 10 minút masírovať. Masáž nôh vám pomôže aj s ďalšími problémami ako sú kŕče alebo bolesti nôh.
Teplý kúpeľ
Na studené nohy je dobrý aj kúpeľ v teplej vode s horskou soľou (epsomská soľ). Táto soľ obsahuje horčík, ktorý v kombinácii s teplou vodou zlepšuje krvný obeh.
ZDROJ:
webmd.com/a-to-z-guides/why-am-i-cold
health.com/mind-body/why-your-hands-and-feet-are-always-cold-and-what-to-do-about-it
columbiadoctors.org/news/why-do-your-hands-get-cold
my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17861-cold-hands
drrosarikingston.com/blog/10-everyday-natural-solutions-to-cold-hands-and-feet
Obrázky: freepik,com, pixabay.com