Nastalo obdobie infekčných ochorení. Okrem nich sa ale v Európe objavil aj studený alebo aj suchý zápal pľúc. Bakteriálna infekcia sa začala šíriť v Číne no v súčasnosti už rastie počet zápalov pľúc aj v európskych krajinách. Aké má studený zápal pľúc príznaky, ako sa prejavuje a čo ho spôsobuje?
Svetová zdravotnícka organizácia už od polovice októbra 2023 sleduje nárast respiračných ochorení u detí v severnej Číne. Ide o suchý alebo studený zápal pľúc. Pôvodcom ochorenia môže byť baktéria Mycoplasma pneumoniae alebo aj respiračný syncyciálny vírus (vírus RSV). Je známe, že práve tieto dva patogény postihujú viac deti ako dospelých.
Nemusíte sa ale veľmi obávať, tieto patogény sú známe. Nejde o nový typ vírusu ani baktérie ako tomu bolo v prípade COVID-19. Nárast počtu detí, ktoré boli v Číne hospitalizované je spôsobený baktériou Mycoplasma pneumoniae, ktorá bežne infikuje pľúca. Ide o pomerne bežnú baktériu, ktorej sa aj hovorí chodiaca pneumónia. Zvyčajne má ochorenie mierny priebeh ale tento rok tvrdo zasiahla práve deti. Môže byť za tým náchylnosť populácie na respiračné ochorenia po trojročných covidových opatrení.
Rezistentná baktéria
Infekcie, ktorých pôvodom je baktéria sa liečia antibiotikami. Zdá sa, že na studený zápal pľúc spôsobený baktériou M. pneumoniae antibiotiká veľmi nezaberajú. Potvrdili to aj viaceré štúdiá. Miera rezistencie tejto baktérie na antibiotiká je v rozmedzí 70 až 90%. Aj tento fakt môže byť sa vyšším nárastom infikovaných osôb.
Chodiaca pneumónia
Ako sme už spomínali najčastejšie toto ochorenie postihuje deti. Okrem názvu studený zápal pľúc alebo suchý zápal pľúc sa môžete stretnúť aj s iným pomenovaním tohto ochorenia. Infikované deti sa necítia také choré aby museli zostať doma, preto má ochorenie aj názov „chodiaca pneumónia“. Napriek tomu by nemali deti chodiť do školy. Vhodné je zostať doma a počkať kým zaberie antibiotická liečba.
Suchý zápal pľúc sa šíri kvapôčkami. Stačí ak si infikovaná osoba vo vašej blízkosti kýchne, zakašle, alebo sa s vami rozpráva a infekciu prenesie na vás.
Studený zápal pľúc: príznaky
Keďže sa deti necítia tak choré aby zostali doma môžu sa prvé dni ochorenia zdať, že sú len prechladnuté. Pokiaľ ale príznaky neustupujú ani po pár dňoch môže ísť o studený zápal pľúc.
Medzi hlavné príznaky patria
- únava
- bolesť hrdla
- kašeľ (dlhotrvajúci, niekedy pretrváva týždne až mesiace)
- kýchanie
- zvýšená horúčka (menej ako 38°C)
- nádcha
Môžu, ale nemusia sa pridať aj ďalšie symptómy
- zimnica
- dýchanie so sipotom
- bolesť ucha
- tlak alebo bolesť na hrudníku
- bolesť žalúdka
- strata chuti do jedla
- nevoľnosť
- bolesť kĺbov
Symptómy môžu závisieť od miesta, kde sa ochorenie koncentruje. Ak je infikovaná horná až stredná časť pľúc bude mať dieťa pravdepodobne sťažené dýchanie. Ak je postihnutá dolná časť pľúc môže sa ochorenie prejaviť nevoľnosťou, vracaním, bolesťami brucha a s dýchaním nemusí mať vôbec problém.
Príznaky sa môžu objaviť po 2 až 4 týždňoch od infikovania a môžu pretrvávať týždne. Kašeľ môže trvať aj mesiace. Infekčným ste hneď od infikovania sa, takže ani nemusíte mať príznaky ale chorobu už môžete roznášať.
Pokiaľ máte príznaky ste infekčným a keďže kašeľ môže pretrvávať aj viac ako mesiac počas celej doby môžete infikovať ďalších ľudí.
Studený zápal pľúc: liečba
Baktéria Mycoplasma pneumoniae spôsobuje mierny zápal pľúc, ktorého príznaky môžu pripomínať prechladnutie alebo chrípku. Stanoviť presnú diagnózu vie lekár najlepšie len na základe RTG snímky pľúc.
Ak je zápal pľúc mierny pravdepodobne vám lekár antibiotickú liečbu nepredpíše. Ako sme už vyššie spomínali baktéria, ktorá ochorenie spôsobuje je voči antibiotikám pomerne odolná. Antibiotiká ale môžu spomaliť až zastaviť množenie baktérií a využívajú sa až pri ťažšom priebehu.
Pokiaľ je studený zápal pľúc spôsobený vírusom antibiotiká nezaberú. V tomto prípade vám lekár môže odporučiť lieky na zmiernenie nádchy, kašľu či na zníženie horúčky. Liečba závisí od symptómov, ktoré máte.
Studený či suchý zápal pľúc môže trvať 4 až 6 týždňov (aj dlhšie). Najdlhšie trvajúcim príznakom ochorenia je práve kašeľ.
Studený zápal pľúc verzus zápal pľúc
Rozdiel medzi studeným zápalom pľúc a klasickým zápalom pľúc je hlavne v priebehu ochorenia. Studený zápal pľúc je podstatne miernejší a nevyžaduje si hospitalizáciu v nemocnici či odpočinok. Príznaky výrazne pripomínajú silnejšie prechladnutie alebo chrípku.
Pri klasickom zápale pľúc sa vyskytuje vyššie horúčka (38 až 40°C). Pri studenom zápale pľúc je horúčka do 38°C (aj preto názov studený zápal pľúc).
Posledným rozdielom je kašeľ. Pri studenom zápale pľúc je kašeľ bez hlienu, tzv suchý kašeľ (od toho odvodený ďalší názov ochorenia „suchý“ zápal pľúc). Pri klasickom zápale pľúc je kašeľ mokrý, obsahuje hlien.
Rizikové skupiny
Studený alebo suchý zápal pľúc môže dostať každý jeden človek. Najviac ohrozené sú ale skupiny ľudí
- deti mladšie ako 2 roky
- 65 roční a starší ľudia
- osoby s oslabeným imunitným systémom
- ľudia, ktorí majú CHOCHP (chronickú obštrukčnú chorobu pľúc), astmu, emfyzém
- fajčiari
Riziko, že studený zápal pľúc dostanete je vyššie ak pracujete alebo sa zdržiavate v preplnených miestach ako sú školy, internáty, obchodné domy,…
Aj keď sa studený zápal pľúc považuje za bežné ochorenie, ktoré sa môže objaviť kedykoľvek počas roka najčastejšie sa vyskytuje v jeseni a zime.
Studený zápal pľúc – deti
Množstvo ľudí vystrašil fakt, že studený zápal pľúc sa najčastejšie v súčasnosti vyskytuje u deti od 6 do 15 rokov. Keďže ide o pomerne bežné ochorenie môže sa ním infikovať každý človek. Čo je za jeho „hromadným“ prepuknutím je možné len predpokladať.
Po covidových rokoch, keď sme sa všetci chránili rúškami a vyhýbali sa väčším kolektívom naša imunita nebola vystavená toľkým patogénom ako v súčasnosti. Zatvorenie hraníc taktiež obmedzilo šírenie respiračných ochorení vrátane studeného zápalu pľúc.
Dospelí ľudia s baktériou spôsobujúcou toto ochorenia už pravdepodobne prišli do styku v minulosti. Ich imunitný systém vie ako proti nej bojovať. U detí sa imunitný systém len vyvíja a učí ako bojovať proti rôznym baktériám. Preto môže byť výskyt studeného zápalu pľúc u detí častejší.
Posledným dohadom, prečo sa ochorenie začalo šíriť je možné oslabenie imunitného systému po covidovej pandémii.
Suchý zápal pľúc je pomerne mierne ochorenie, ktoré prejde aj samé. Pokiaľ ale u vás pretrvávajú príznaky dlhší čas mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám odporučí najvhodnejšiu liečbu. Ak sa aj vy cítite pomerne dobre nezabúdajte, že môžete infikovať iných ľudí, u ktorých, ak majú aj iné závažné ochorenie, môže studený zápal pľúc spôsobiť vážnejšie komplikácie.
Ako sa chrániť pred infikovaním
Studený alebo suchý zápal pľúc môžete dostať aj viackrát. Proti tomuto ochoreniu neexistuje vakcína. Pokiaľ sa chcete ochoreniu vyhnúť dodržujte pár pravidiel, ktoré môžu riziko infikovania sa znížiť
- ak ste medzi infikovanými ľuďmi noste na tvári rúško. Noste ho aj keď sa obávate infikovania. Dbajte na to hlavne ak máte aj astmu, bronchitídu, emfyzém alebo iné chronické ochorenia (problémy so srdcom, obličkami, pečeňou, cukrovku,…)
- umývajte si dôkladne ruky mydlom aspoň 20 sekúnd alebo dezinfekciou
- očkovanie proti chrípke vám môže tiež pomôcť zmierniť riziko infikovania sa
- ak máte podozrenie, že ste infikovaní kašlite alebo kýchajte do vreckovky, prípadne do rukáva. Nie do rúk. Suchý zápal pľúc je kvapôčková infekcia a ak si kýchnete do rúk môžete ho ľahko a rýchlo preniesť na inú osobu.
ZDROJ
kidshealth.org/en/parents/walking-pneumonia.html
my.clevelandclinic.org/health/diseases/15744-pneumonia-atypical-walking-pneumonia
mayoclinic.org/diseases-conditions/pneumonia/expert-answers/walking-pneumonia/faq-20058530
medicalnewstoday.com/articles/mycoplasma-driver-child-pneumonia-outbreak-china
Obrázky: Pixabay