4.1 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Syndróm zlomeného srdca nemusí byť len následkom nešťastnej lásky

Syndróm zlomeného srdca je ochorenie srdcového svalu, ktoré môže vzniknúť vplyvom extrémnych emócií, stresu alebo z nadmernej fyzickej záťaže. Nie, nejde o prasklinu na srdci alebo rozbitie srdca na malé kúsky ale o lekársku diagnózu, ktorá dostala pomenovanie po pasci na chobotnice. Máte v tom trochu zmätok? Poďme sa pozrieť na syndróm zlomeného srdca bližšie.

Čo je syndróm zlomeného srdca

Syndróm zlomeného srdca je ako lekárska diagnóza známa už od roku 1990, kedy bola prvýkrát popísaná v Japonsku. V podstate ide o poškodenie, zväčšenie ľavej komory srdca, ktorá nadobudne tvar pripomínajúci pascu na chobotnice z Japonska (tako-tsubo).

Pri tejto diagnóze sa môžete stretnúť aj s ďalšími jej názvami.

  • Takotsubo kardiomyopatia (Tako-tsubo kardiomyopatia)
  • Stresová kardiomyopatia

Pri syndróme zlomeného srdca dochádza k postihnutiu len jednej časti srdca, zvyšok srdca funguje normálne. Ľavá komora, ktorá je zväčšená nedokáže vyvrhnúť dostatok objemu krvi zo srdca do telového obehu. Krv sa hromadí v krvnom obehu pred srdcom.

Aj keď zvyšok orgánu funguje dobre srdce nedokáže prečerpávať krv efektívne čím dochádza k zlému zásobovanie orgánov v tele kyslíkom.

Príznaky

Zlomené srdce sa prejavuje rovnako ako infarkt myokardu

  • bolesť na hrudi
  • dýchavičnosť
  • arytmia (abnormálny srdcový tep)

Môžu sa objaviť aj ďalšie symptómy ako

  • kašeľ
  • strata vedomia

Zaujímavým rozdielom medzi infarktom myokardu a syndrómom zlomeného srdca je fakt, že príznaky sa objavia takmer okamžite po emočnom alebo fyzickom vypätí. Bolesť na hrudi, dýchavičnosť alebo búšenie srdca sú ale dostatočné príznaky problémov so srdcom na to aby ste volali pohotovosť.

Rozpoznať či ide o infarkt alebo syndróm dokážu len lekári na základe vyšetrení ako je EKG, krvné testy, ECHO alebo koronárna angiografia.

 

Príčina

Prečo dochádza k syndrómu zlomeného srdca sa presne nevie. Predpokladá sa, že je za tým náhly nárast hladiny adrenalínu a ďalších stresových hormónov, ktoré srdce „omráčia“ a oslabia.

Spúšťačom syndrómu zlomeného srdca môže byť čokoľvek čo vyvolá nadmerný stres. Môže to byť veľký strach, extrémny hnev, prírodná katastrofa, autonehoda, úmrtie blízkeho,… často ide o negatívne pocity a udalosti v živote.

Takotsubo kardiomyopatia môže prepuknúť aj pri pozitívnych emóciách ako je svadba, narodenie dieťaťa, výhra v lotérií,..

Syndróm zlomeného srdca môže vyvolať aj konzumácia niektorých potravín. Zatiaľ bol zaznamenaný a potvrdený len jeden prípad, keď žena zjedla väčšiu porciu wasabi.

Liečba

Liečba syndrómu zlomeného srdca neexistuje. Lekár pacientovi môže nasadiť len liečbu na potláčanie symptómov a ďalších komplikácií, ktoré sa môžu pri syndróme zlomeného srdca objaviť

  • ACE inhibítory, betablokátory – na zlepšenie funkcie srdca
  • Diuretiká – lieky na odvodnenie. Tekutina, ktorá sa môže zadržiavať v tele zvyšuje tlak a zvyšuje záťaž na srdce
  • a ďalšie – v závislosti od ďalších symptómov.

Možné komplikácie

  • pľúcny edém
  • nepravidelný tep srdca
  • krvné zrazeniny tvoriace sa v srdci (dôsledok oslabeného srdcového svalu)

Predísť syndrómu zlomeného srdca nie je nemožné. Dôležité ja naučiť sa pracovať so stresom a vedieť ako ho znížiť.

Aj keď sa zlomené srdce nedá liečiť pacienti sa zotavia do 1 mesiaca až 6 týždňov. Srdce sa dostane zas do normálu a funguje tak ako má. Pre každý prípad ale môžete po čase absolvovať ďalšie vyšetrenie, ktorými sa zotavenie môže potvrdiť.

Syndróm zlomeného srdca verzus infarkt myokardu

Srdcový infarkt a syndróm zlomeného srdca majú takmer totožné príznaky. Rozdiel medzi nimi ale existuje. Pre infarkt myokardu sú typické upchaté cievy. Pri syndróme zlomeného srdca sú cievy priechodné. Preto je dôležité aby pacient podstúpil vyšetrenie, pri ktorom sa zobrazujú cievy vyživujúce srdce (koronárna angiografia). Len týmto vyšetrením sa dá rozlíšiť či je cieva upchatá alebo nie je.

ZDROJ

health.harvard.edu/heart-health/takotsubo-cardiomyopathy-broken-heart-syndrome

nm.org/healthbeat/healthy-tips/emotional-health/What-Is-Broken-Heart-Syndrome

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY