3.7 C
Bratislava
sobota, 23 novembra, 2024

Prečo je testosterón pre mužov dôležitý?

Testosterón

– jeden z najvýznamnejších hormónov ľudského tela – zodpovedá za množstvo telesných procesov a udržuje zdravú fyzickú kondíciu. Nie nadarmo ho vedci označujú za hormón hormónov a hoci sa vo väčšine prípadov skloňuje v spojení s mužmi, istá hladina testosterónu v krvi sa prirodzene nachádza aj v ženskom tele.

Čo je testosterón a aké sú jeho úlohy? Prečo je pre mužov taký dôležitý a ako sa prejavuje jeho nedostatok?

Základné informácie o testosteróne

Testosterón

je steroidným hormónom a patrí do skupiny androgénov. Označuje sa aj ako najdôležitejší mužský hormón, pretože riadi celý proces premeny chlapca na muža, a teda – pôsobí na primárne a sekundárne pohlavné znaky. Už počas vývoja plodu v maternici zapríčiňuje rast pohlavných orgánov, pred pubertou sa u chlapcov jeho hladina v krvi významne zvýši, aby došlo k zmene hlasu, prírastku ochlpenia, k zmenám proporcií tela a podpore rastu svalovej hmoty. Hladina testosterónu v tele muža dosahuje maximum približne okolo 20 – 22. roku života, následne sa stabilizuje a pozvoľna každým rokom klesá.

Až 95% testosterónu sa tvorí v semenníkoch (lat. testis) činnosťou Leydigových buniek. Zvyšné percentá majú na starosti nadobličky. Telo zdravého muža denne vyprodukuje 4-10 mg testosterónu. U žien sú producentom testosterónu nadobličky a čiastočne aj vaječníky. Množstvo testosterónu je však mnohonásobne nižšie a nerozhoduje o procesoch v tele tak, ako ženský estrogén a progesterón.

Ako ovplyvňuje testosterón muža?

Testosterón zohráva kľúčovú úlohu nielen pri rysovaní mužských pohlavných znakov, má potvrdený dosah na zdravie, kondíciu muža a kvalitu jeho života. Mužov začne hladina testosterónu zaujímať pri prvých ťažkostiach s erekciou. Pravdou je, že podľa výskumov, hladina testosterónu v krvi muža každoročne klesne o 1 % počnúc jeho tridsiatimi narodeninami. Okrem silných androgénnych vlastností, sú pre mužov zaujímavé aj jeho anabolické vlastnosti, ktoré pomáhajú pri budovaní svalovej hmoty.

Hlavné benefity testosterónu pre zdravie

V akých oblastiach testosterón pôsobí?

  • Podporuje zdravú mužskú stavbu – má priamy dosah na množstvo svalov, silné kosti, zmierňuje ukladanie tukov do rizikových oblastí (hrudník, brucho) a aj zvyšuje spaľovanie tukov.
  • Je nevyhnutný pre plnohodnotný sexuálny život – nielenže počas puberty podporuje rast pohlavných orgánov, v dospelom veku udržuje pevnejšiu a dlhšiu erekciu, stimuluje tvorbu spermií, zvyšuje sexuálnu túžbu.
  • Zlepšuje činnosť mozgu a pamäte – muž s dostatkom testosterónu je rozhodný, sebavedomý, udržuje si psychickú pohodu a odolnosť, nepodlieha depresívnym stavom, má bohatšiu slovnú zásobu.
  • Ovplyvňuje kvalitu kože – prispieva k ochrane kožných buniek pred starnutím, stimuluje tvorbu kolagénu, je zodpovedný za tvárové a pubické ochlpenie a množstvo vlasov.
  • Ochraňuje srdce – zlepšuje výkon srdca a prietok krvi, v optimálnej hladine pomáha testosterón predchádzať srdcovocievnym ochoreniam a znižovať riziko infarktu.

Nízka hladina testosterónu

Zjavné problémy registruje väčšina mužov až v období andropauzy – okolo 50. roku života. V tomto veku už došlo k prirodzenému poklesu testosterónu o približne 20%, a to dokonca aj u zdravého muža. Výsledkom je menej svalovej hmoty, znížená fyzická kondícia a sila, ukladanie tuku do brucha a rýchle priberanie, strata záujmu o sexuálne aktivity a poruchy erekcie. Muž s nedostatkom testosterónu stráca na hlavných rysoch mužnosti, je unavený, podráždený, so sklonmi k depresii. Objavujú sa bolesti kĺbov, svalov a zvyšuje sa riziko rozvoja osteoporózy.

Ako zvýšiť hladinu testosterónu?

Dobrou správou je, že s klesajúcou hladinou testosterónu sa nemusíte zmieriť – muži majú hneď niekoľko možností ako zmierniť ťažkosti, ktoré zasahujú do kvality jeho zdravia i života.

Úprava životného štýlu

Základom je strážiť svoju hmotnosť a cielene udržovať svalovú hmotu. S každými 5 kilogramami tuku navyše sa zvyšuje hladina estrogénu v tele muža, ktorý pôsobí proti testosterónu. Muž s aktívnou svalovou hmotou je silnejší, výkonnejší a už 30 minút športovania denne nabudí produkciu testosterónu. V úprave životného štýlu je tiež nememej dôležitý dostatok spánku – predovšetkým pre regeneráciu tela, zmiernenie dopadu stresu a zníženie hladiny kortizolu, ktorý negatívne vplýva na mužský pohlavný hormón.

Zdravý jedálniček

Muž, ktorý chce zabojovať o “svoj testosterón” by sa mal vyhýbať konzumácii alkoholu, obmedziť biely cukor a zamerať sa na potraviny s vysokým obsahom zinku, vitamínu D a zdravých tukov. Zinok a vitamín D fungujú ako inhibítory aromatázy, teda spomaľujú premenu androgénov na estrogén, a tým mierne prispievajú k zvýšeniu hladiny testosterónu. Navyše sú dobre dostupné v bežných zdrojoch potravín.

Výživové doplnky

Pre mužov, ktorí chcú dopĺňať testosterón predovšetkým pohodlne, je na trhu k dispozícii niekoľko voľnopredajných výživových doplnkov. Sú zväčša na prírodnej báze, obsahujú vitamín D, zinok, extrakty z rastlín a bylín, ktorých účinok je overený pri zvyšovaní testosterónu. Takými je napríklad kotvičník zemný (tribulus terrestris), senovka grécka, damiána, rozchodnica ružová. Dajte však pozor na výber a voľte prípravky, ktoré pred vami vyskúšalo množstvo reálnych mužov, ich zloženie je bezpečné a vyvážené. Ideálne je, ak takýto prípravok obsahuje navyše aj ďalšie dôležité vitamíny (vit. skupiny B, vit. C) a minerály (napr. horčík, selén), a dokáže tak dodávať telu muža širšie spektrum živín.

Lieky na zvýšenie testosterónu

Ak jednoduché základné kroky nefungujú a nízka hladina testosterónu znižuje kvalitu života a znemožňuje sexuálny život, je na rade lekárska pomoc a testosterónová terapia presne na mieru vašich potrieb – vo forme injekcií, tabliet alebo gélov na predpis.

Testosterón u žien

Výskyt testosterónu v tele ženy je prirodzený a dokonca pre správne fungovanie procesov v tele aj žiaduci. Problém však nastáva vtedy, ak je hladina testosterónu vyššia ako optimálne hodnoty. U žien s vyššou hladinou testosterónu sa začnú rozvíjať typicky mužské črty – väčšie množstvo svalov v hornej polovici tela a menej tuku v typicky ženských oblastiach (boky, zadok), problémy s výrazným ochlpením, zhrubnutie hlasu, vypadávanie vlasov, vynechávanie menštruačného cyklu a poruchy s plodnosťou.

Príčin, pre ktoré sa testosterón v tele ženy zvýšil je hneď niekoľko – genetické predispozície, nádor na nadobličkách, podmozgovej žľaze alebo vaječníkoch, užívanie istej skupiny liekov na gynekologické ťažkosti, nevhodné výživové doplnky… Pre niektoré ženy je neškodné zvýšenie testosterónu žiaduce – predovšetkým pre športovkyne. Zvyšuje ich fyzickú silu a výkonnosť. Navyše prispieva k vyššej sexuálnej túžbe a znižuje riziko karcinómu prsníka.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY