V dobe počítačovej na nás striehne pár rizík spojených s očami a prácou s počítačom.
Prvý problém je modré svetlo a jeho vplyv na náš spánok.
Druhým sú suché oči a s ním spojený problém únavy očí, suchosti či až červených očí.
Tretí problém je bolesť hlavy.
Modré svetlo
Človek sa v priebehu evolúcie prispôsobil slnku. Náš mozog si všimol, že vždy pred tým ako ideme spať, sa stmieva a ešte pred tým je svetlo skôr do červena pri západe slnka.
Červené svetlo sa menej rozptýli pri prechode atmosférou, a preto pri západe slnka, keď je dĺžka dráhy najdlhšia je svetlo do červena. Naopak kvôli väčšiemu rozptylu modrého svetla sa môžeme pozerať na krásnu modrú oblohu.
Keď sa blíži spánok, začína sa vylučovať melatonín, hormón, vďaka ktorému vieme zaspať. Avšak, keď je veľa modrého svetla, tak sa ho vylučuje menej, pretože by sme mali byť hore, však je deň. Počítače trošku zamiešali karty, pretože veľa z nás ich používa i tesne pred spaním, kvôli čomu niekedy nevieme zaspať alebo náš spánok je menej kvalitný.
Suché oči
Koľkokrát ste mali unavené oči po celodennej túre v horách? A koľkokrát sa vám to stalo po celom dni za počítačom? Práca za počítačom vyžaduje kognitívnu činnosť. Keď mozog rozmýšľa, tak potláča žmurkanie, aby sa nepozastavil tok informácií, čo má za následok neobnovenie slzného filmu na povrchu oka. Práve slzný film má na starosti ochranu oka a jeho zvlhčovanie.
Oko môžeme prirovnať k motoru motora, bez oleja sa zadrhne. V prípade oka unaví, schne a môže nastať podráždenie a červené oko, na ktoré sa pozerať, nie je veru nikomu príjemné.
Bolesť hlavy
Je známe, že keď človek zaostruje dlhú dobu na krátku vzdialenosť, tak človeka začne bolieť hlava. Je dôležité meniť zaostrovaciu vzdialenosť, aby si oko odpočinulo a precvičilo svoje svaly.
Niektorí programátori si vytvorili pomôcky pre tento problém, ktoré upravujú farby monitora, aby obsahovali menej modrého svetla. Iné programy pripomínajú prestávky, očné cviky či žmurkať.
Test počítačových aplikácií, ktoré pomáhajú chrániť váš zrak
f.lux
Ide o maličkú plne automatickú apku, ktorá sa pripája na server a vie kedy slnko vychádza a kedy zapadá. Na základe toho prispôsobí farby obrazovky, aby ku večeru a v noci bolo modrého svetla čo najmenej. Každý si môže nastaviť ako veľmi do červena chce svoju obrazovku mať pomocou jednoduchého rozhrania. Aplikácia je bezplatná pre bežného človeka, pre použitie vo firme si treba priplatiť. Na svoj účel jedna z najlepších dostupných aplikácií.
EyeSaver
EyeSaver
je malá jednoduchá apka pre Windows, ktorá nastavuje jas a teplotu farieb obrazovky. Okrem potlačenia modrého svetla, vie zmierniť aj jas samotný, aby sa očiam príjemnejšie pozeralo do obrazovky, aby tak ľudovo povedané neťahala a nenamáhala oči. Okrem toho ponúka pripomienky na prestávky, aby človek mohol zmeniť zaostrovaciu vzdialenosť, odpočinul si od počítača. Prestávky má dvoch typoch, klasické a mikro prestávky. Tie mikro prestávky sa môžu využiť ako očné cviky.
Ako jedna z mála obsahuje aj automatické zaznamenanie, že používateľ išiel na prestávku, čo je veľmi užitočné, aby apka zbytočne nevyrušovala a nevyhadzovala pripomienky na prestávky, keď sa človek práve z jednej vrátil. Aplikácia má rôzne módy nastavenia obrazovky, ktoré sa dajú priradiť práve bežiacim programom a fungovala viac menej automaticky. Užitočné je to aj pri pozeraní filmov, kedy človek si chce vychutnať reálne farby bez skreslenia. Ovládanie je však trošku zložitejšie.
Eyeblink
Je komplexné riešenie, ktoré dokáže meniť farby na potlačenie modrého svetla. Nevýhodou môže byť iba možnosť troch nastavení. Eyeblink, ako jeden z mála, dokáže meniť jas obrazovky nie len softvérový, ale aj hardvérový, ktorý meníte napríklad na notebook-u klávesovými skratkami. Eyeblink nemá automatické zmeny nastavenia obrazovky, používateľ si pri zmene svetelných podmienok respektíve ku večeru musí meniť nastavenie obrazovky sám, vďaka klávesovým skratkám to je jednoduché. Eyeblink pripomína očné cviky i prestávky. Taktiež vie prestávky automaticky detegovať a preplánovať.
Eyeblink pripomína aj žmurkať, či už v pravidelných intervaloch, alebo na základe aktuálneho žmurkania používateľa, keďže dokáže používať kameru, čo je dosť unikátna funkcionalita. Vďaka kamere vie používateľ ako žmurká v priebehu dňa a vie sa porovnať. Základná verzia je bezplatná a funkcie používajúce kameru na interakciu s používateľom stoja 15 eur na rok na jeden počítač. Treba však podotknúť, že Eyeblink je asi jediná aplikácia, ktorá interaguje s používateľom pomocou žmurknutí, a tým ho učí lepšie žmurkať.
https://www.blinkingmatters.com/sk/
CareUEyes
Aplikácia na manuálnu úpravu vlastností monitora, obsahuje aj viacero prednastavených módov pre ľahšie používanie. Zaujímavou funkciou je možnosť „focus“, ktorá pridá na obrazovku po bokoch priehľadno-čierny okraj, aby sa človek mohol lepšie sústrediť na prácu. Pripomienku prestávok zabezpečuje funkcia „Timer“, škoda že bez automatickej detekcie urobených prestávok.
Posledné spomínané funkcie sú spoplatnené. Rozšírená verzia stojí 9.99 dolárov, základná verzia s kontrolou obrazovky je bezplatná.
https://care-eyes.com/buy.html
Blink Reminder
Maličká a jednoduchá aplikácia, ktorá zobrazuje pripomienku ku žmurkaniu. Každých X sekúnd sa zobrazí pripomienka v danej alebo náhodnej polohe na obrazovke. Je škoda, že to je jej jediná funkcionalita, žiadne pripomienky na prestávky či zmena vlastností obrazovky.
http://www.blink-reminder.com/
Vyhodnotenie
Medzi náš výber sa nedostali ďalšie apky ako ivisionguard, ktorého vývoj sa zastavil a stránku má iba v nemčine. Iristech, ktorý sa sústreďuje iba na zmenu vlastností obrazovky a neponúka inú zaujímavú funkcionalitu oproti testovaným aplikáciám. EyeLeo, ktorý je síce používaný pre pripomienky a očné cviky avšak neobsahuje ani automatickú detekciu prestávok. Testované aplikácie môžeme zhrnúť do tabuľky, kde za každú funkcionalitu získali body.
Z testovania vidíme, že to či je aplikácia dobrá, záleží aj od účelu použitia. Niekomu postačuje na automatické potlačenie modrého svetla f.lux. Iní preferujú komplexnejšie riešenia na suché oči ako Eyesaver a Eyeblink. A keď niekto chce sa učiť aktívne viac žmurkať a zároveň vedieť ako na tom je, tak mu najviac pomôže posledná spomínaná apka, Eyeblink.