Popis
Topinambur je rastlina dorastajúca do výšky 1-5 m patriaca do čeľade astrovitých. Jej nadzemná časť sa podobá slnečnici, na mohutnej rozkonárenej stonke rozkvitajú na jeseň žlté kvety. Podzemná časť obsahuje dve až tri tucty drobných hľúz, ktoré svojim tvarom môžu variovať od vretenovitej cez hruškovitú až po jablkovitú formu. Od odrody tiež súvisí sfarbenie šupky, pričom jeho paleta siaha od svetlohnedej až po fialovú. Dužina má však pri všetkých odrodách svetlú farbu. Topinambur je podobný zemiakom, no chuťovo sú si navzájom odlišné a svojou chuťou pripomína mladý kaleráb s príchuťou slnečnicových jadierok.
Pôvod
Pôvodnou domovinou topinambura bolo Mexiko. Neskôr sa rozšíril do Strednej Ameriky – k povodiu rieky Mississippi, kde ho ako burinatú rastlinu začali pestovať indiáni kmeňa Hurónov. Do Európy ho priviezli francúzski námorníci v roku 1605 kde ju pomenovali podľa indiánskeho kmeňa Topinambus. Z Francúzska sa rozšírila do ďalších európskych krajín. V súčasnosti sa predáva iba v určitých regiónoch, a to od októbra do mája.
Iné názvy
slnečnica hľuznatá, židovský zemiak, jeruzalemská artičoka, helianthus tuberosus (lat), slunečnice topinambur (cz), topinambur hlíznatý (cz), židovské brambory (cz), jeruzalémské artyčoky (cz), topinambour (en), jerusalem artichoke (en), sunroot (en), sunchoke (en), earth apple (en), erdartischocke (de), jerusalemartischocke (de), topinambour (fr)
Nutričné hodnoty
100g topinamburov obsahuje: 17.44g sacharidov, 2g bielkovín a 1.6g vlákniny.
Minerály: Draslík – 429mg Fosfor – 78mg Horčík – 17mg Vápnik – 14mg Železo – 3.4mg |
Vitamíny: Vitamín B1 – 0.2mg Vitamín B2 – 0.06mg Vitamín B3 – 1.3mg Vitamín B5 – 0.397mg Vitamín B6 – 0.077mg Vitamín B9 – 13mg Vitamín C – 4mg |
Ďalšie účinné látky
Obsahuje aj biologicky aktívne látky, pektínové látky, organické kyseliny a aminokyseliny. Má vysoký obsah cukru.
Význam pre zdravie
- znižuje hladinu cukru v krvi
- priaznivo pôsobí na trávenie a preventívne proti chorobám tráviacej sústavy
- má komplexný účinok na funkčnosť pečene a jej detoxikáciu
- chráni tenké črevo pred zápalmi
Príprava
- Pod studenou tečúcou vodou hľuzy dôkladne umyjeme.
- Kefkou na zeleninu odstránime všetky zvyšky zeminy.
- Topinambury pred samotným ošúpaním niekoľko minút blanšírujeme vo vriacej vode. Potom ich podobne ako zemiaky scedíme a prepláchneme studenou vodou.
- Nakoniec pomoci kuchynského noža odstránime šupku. Ošúpané hľuzy pripravujeme podľa vybraného receptu.
Odrody
V našich končinách sa pestuje niekoľko odrôd:
- v Českej republike je obľúbená odroda „Běloslupké“
- v Maďarsku odroda „Bárdi“
- nemci obľubujú odrody „Bianka“ a „Gute Gelbe“
- v Poľsku sa najčastejšie stretneme s odrodami „Albik“ a „Rubik“
Zaujímavosť
- Pre vysoký obsah cukru hľuzy topinamburu dokážu prezimovať v pôde a odolať zmrznutiu až do mínus 30 stupňov Celzia.
- Pražený topinambur je známy aj ako náhrada kávy.
- V Južnom Nemecku sa z topinamburových hľúz vyrába pálenka. Tú zvyknú miestni obyvatelia konzumovať po jedle ako digestívum.
Upozornenie
V minulosti bolo pestovanie tejto invazívnej rastliny v rámci EÚ zakázané a za porušenie tohto zákazu hrozila pokuta od 3000 až do 10000 EUR. Aktuálne už tento zákaz neplatí.
Recept
Osviežujúci šalát s topinamburomPotrebujeme:
1 topinambur, 2 diely kapusty, 1 diel mrkvy, čerstvú vňať, ľubovoľný nálev
Postup:
Čerstvú kapustu nakrájame a premiešame so soľou, aby zmäkla. Topinambur a mrkvu nastrúhame na hrubšom strúhadle. Všetko premiešame, dochutíme petržlenovou resp. zelerovou vňaťou. Pred podávaním mierne pokvapkáme olivovým olejom, šťavou z citróna alebo bielym jogurtom.