Toxoplazmóza je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje parazit Toxoplasma gondii. Touto infekciou sa môžu nakaziť všetky cicavce, nie len človek. Priebeh ochorenia je mierny alebo až bezpríznakový. Pre tehotné ženy a ľudí s poruchami imunitného systému môže byť toxoplazmóza závažným až život ohrozujúcim ochorením.
Toxoplazmóza a mačky
Tehotné ženy by sa mali vyhýbať kontaktu s mačkami
– určite ste už túto vetu počuli. Dôvod je práve v toxoplazmóze, infekčnom ochorení, ktoré sa mačacími výkalmi môže preniesť na človeka. Parazit Toxoplasma gondii môže infikovať všetky cicavce a aj vtáky, ale práve mačka je jeho konečným hostiteľom. V črevnom trakte mačiek sa parazit môže rozmnožovať. Nie je to ale jediný možný spôsob infikovania sa. Nakaziť sa môžete aj konzumáciou infikovaného nedostatočne tepelne spracovaného mäsa ale aj nedostatočne umytou zeleninou.
Príznaky toxoplazmózy (akútna)
Toxoplazmóza je u väčšiny zdravých ľudí bezpríznaková. Takmer 90% ľudí nemá žiadne príznaky a o ochorení ani nevedia. Zvyšných cca 10% pacientov má mierne príznaky, ktoré do týždňa prejdú. Nie, nevyliečite sa, ale ochorenie prejde do latentného štádia. Parazit vytvorí malé cysty, v ktorých zostáva neaktívny veľmi dlhú dobu. Podľa výskumov sa ale tieto cysty pravidelne otvárajú (reaktivovaná toxoplazmóza). Pokiaľ je váš imunitný systém v poriadku poradí si s tým a zabráni infekcii.
Príznaky prvotnej infekcie parazitom sú podobné chrípke
- horúčka
- zdurené krčné lymfatické uzliny
- bolesť hlavy
- bolesť svalov
- kožná vyrážka
- únava
- bolesť brucha
Infekcia oka – očná toxoplazmóza
Parazity toxoplazmózy môžu infikovať aj tkanivá v oku. Infekcia môže byť dôvodom opakujúcich sa zápalov sietnice čo môže viesť k trvalému zjazveniu sietnice a v najhoršom prípade k slepote. Príznaky očnej toxoplazmózy sú
- rozmazané videnie
- bolesti oka/očí
- zhoršené videnie
- škvrny v zornom poli
- slepota (ak je infekcia neliečená)
Vyššie spomenuté príznaky sú typické pre zdravých ľudí. Toxoplazmóza je nebezpečná ale hlavne pre ľudí s poruchou imunitného systému a pre tehotné ženy. Ak ste sa infikovali toxoplazmózou v minulosti a v priebehu rokov došlo k oslabeniu vášho imunitného systému môže mať ochorenie (reaktivita ochorenia) závažnejší priebeh.
Príznaky toxoplazmózy u ľudí s poruchou imunitného systému sa môžu líšiť v závislosti od typu toxoplazmózy
Reaktivovaná toxoplazmóza
Keď sa z cýst uvoľnia parazity a váš imunitný systém je oslabený (AIDS, rakovina, užívate lieky potlačujúce reakcie imunitného systému, …) príznaky často súvisia z pľúcami, mozgom alebo miechou. Ochorenie môže spôsobiť aj zápal mozgu (encefalitídu) a problémy s pečeňou (hepatitída)
- problémy s dýchaním
- horúčka
- kašeľ
- bolesť hlavy
- zmätok, záchvaty
- paralýza tváre
- slabosť, strata motorických funkcií
- zmeny v bdelosti
- kóma
U zdravých ľudí reaktivovaná toxoplazmóza nespôsobuje väčšie problémy a často si ani nevšimnú, že ich imunitný systém bojuje s infekciou.
Vrodená toxoplazmóza
Toxoplazmózou môže tehotná žena infikovať plod. Väčšina deti pri narodení nemajú žiadne príznaky, to ale neznamená, že sa u nich v neskoršom veku príznaky neprejavia. Príznaky vrodenej toxoplazmózy sa môžu objaviť kedykoľvek. V rannom detstve alebo aj v období dospievania.
- žltkastá farba pokožky a očných bielkov (žltačka)
- kožná vyrážka
- zväčšená pečeň, slezina
- závažné infekcie oka, slepota
- problémy so sluchom, strata sluchu
- tekutina v mozgu (hydrocefalus)
- nerovnomernosti v mozgovom tkanive
- poruchy srdca
- problémy s rozvojom motorických zručností
- pomalší rast
- skorá puberta
- problémy s myslením a učením sa
6 až 10% detí má pri narodení príznaky. Často ide o „Sabinovú triádu“ teda hydrocefalus (tekutina v mozgu), mozgové kalcifikácie a chorioretinitídu (ochorenie oka).
Tehotné ženy a toxoplazmóza
Toxoplazmóza je riziková pre tehotné ženy. Parazit môže cez placentu prejsť na plod a spôsobiť potrat alebo vývojové poruchy. Ochorenie predstavuje vyššie riziko v prípade ak sa prvý krát infikujete počas tehotenstva. Toxoplazmóza je v tomto prípade v akútnej fáze a riziko, že parazit infikuje plod je vyššie. Vo väčšine prípadov sa ale infekcia na plod neprenesie.
Toxoplazmóza predstavuje pre vaše dieťa riziko v závislosti od doby kedy ste sa infikovali.
- Infikovanie sa v prvom trimestri tehotenstva – pravdepodobnosť rozšírenia infekcie na plod je menej pravdepodobná. Ak sa tak ale stane, problémy sú závažnejšie.
- Infikovanie sa neskôr v tehotenstve – riziko rozšírenia infekcie na plod je vyššie. Problémy, ktoré infekcia spôsobí dieťaťa sú ale menej závažné.
Dojčenie a toxoplazmóza
– prenos toxoplazmózy na dieťa dojčením sa zatiaľ nepotvrdil. Materský mliekom sa dieťa neinfikuje. K infikovaniu ale môže prísť ak má matka popraskané alebo krvácajúce bradavky alebo zápal prsníkov. V tomto prípade je prenos toxoplazmózy na dieťa teoreticky možný.
Diagnostika toxoplazmózy
Na diagnostiku toxoplazmózy sa najčastejšie vykonávajú krvné testy. V závislosti od typov protilátok môže lekár zistiť či máte akútnu toxoplazmózu (práve ste sa infikovali) alebo ste infekciu prekonali v minulosti.
V závislosti od ďalších symptómov môže lekár nariadiť MRI alebo CT mozgu, rozbor mozgovo-miechového moku, biopsiu alebo amniocentézu či ultrazvuk ak ste tehotná.
Ako sa lieči toxoplazmóza
Na liečbu toxoplazmózy sa používajú antiparazitiká a antibiotiká. Tieto lieky zabránia parazitom rásť a množiť sa. Liečba je ale účinná len ak sú parazity aktívne. Cysty v tele nedokáže odstrániť.
U ľudí, ktorí nemajú problémy s imunitným systémom a neprejavia sa u nich žiadne príznaky liečba nie je potrebná. Imunitný systém si s parazitom poradí.
Ako predchádzať toxoplazmóze
Mačka vás môže toxoplazmózou infikovať len do 3 týždňov od infikovania sa. Ak máte mačku už pár rokov a nemala sa kde infikovať toxoplazmózy sa obávať nemusíte.
Pokiaľ ste sa rozhodli ujať sa zatúlanej mačky dajte ju prezrieť veterinárovi a najbližšie tri týždne dbajte na zvýšenú bezpečnosť a hygienu pri výmene jej podstieľky alebo čistení mačacieho WC.
Parazit Toxoplasma gondií sa infekčným stáva až 1 až 5 dní po vylúčení mačacím trusom. Každodenným čistením a odstraňovaním výkalov riziko infikovania sa výrazne znížite.
Keď ste tehotná novú mačku si nenechávajte.
Ak ste boli s deťmi na pieskovisku, kde majú prístup aj mačky poriadne si umyte ruky. Najlepšie ale urobíte ak sa otvoreným pieskoviskám vyhnete.
Umývajte dôkladne zeleninu a ovocie, na ich povrchu sa môže parazit nachádzať.
Parazit sa môže nachádzať v akomkoľvek mäse (hovädzie, bravčové, kuracie, divina, jahňacie, mäkkýše,…). Môže sa nachádzať aj v nepasterizovanom kozom mlieku a neupravenej pitnej vode.
Mäso, skôr ako ho tepelne pripravíte dajte do mrazničky aspoň na tri dni. Mráz môže zničiť časť parazitov ale pozor, nezničí iné patogény. Mäso konzumujte len tepelne upravené.
ZDROJ
mayoclinic.org/diseases-conditions/toxoplasmosis/symptoms-causes/syc-20356249
my.clevelandclinic.org/health/diseases/9756-toxoplasmosis
nhs.uk/common-health-questions/pregnancy/what-are-the-risks-of-toxoplasmosis-during-pregnancy/
cdc.gov/parasites/toxoplasmosis/gen_info/pregnant.html
Obrázky: Unsplash.com