Vypadávanie vlasov
je úplne prirodzenou súčasťou vlasového cyklu. Za bežných okolností nám denne vypadne až 100 vlasov. Vekom vlasy rednú, čo je zas prirodzený proces starnutia. Problém nastáva, ak je strata vlasov nadmerná a má dlhodobejší charakter, v dôsledku čoho vznikajú na hlave holé miesta. Hovoríme o plešatosti. Plešatosť, nech už je spôsobená akýmkoľvek faktorom (genetická predispozícia, hormonálne zmeny, choroby rôzneho charakteru, dlhodobý stres, trauma, nedostatok živín, radiácia, chemoterapia), môže dotyčnému spôsobovať problémy v oblasti jeho sebavedomia. Práve preto muži aj ženy, ktorých sa to týka, hľadajú spôsoby ako tento problém vyriešiť. Jednou z možností je aj transplantácia alebo nastreľovanie vlasov.
Transplantácia vlasov – pre koho je vhodná?
Transplantáciou vlasov sa dosiahne zahustenie riedkych miest na hlave.
Je vhodná pre ľudí, ktorí trpia dlhodobejším vypadávaním vlasov, na ich hlave sa objavujú nežiadúce lysinky, no zároveň ich plešatosť nie je ešte natoľko pokročilá. Odberové miesto vlasov je zátylok, kde je porast vlasov najhustejší, no časom rednú vlasy aj tam. Pre transplantáciu je dobré sa rozhodnúť ešte v štádiu začínajúcej plešatosti. Je vhodná pre ľudí, ktorých rednutie vlasov je zapríčinené genetickými faktormi, ako aj pre ľudí, ktorí prišli o časť vlasov pri úraze.
Naopak neodporúča sa ľuďom, ktorí trpia padaním vlasov po celej hlave (tzv. vzorové padanie vlasov). A taktiež nie je vhodná pre ľudí, ktorí prišli o vlasy v dôsledku liečby (napr. chemoterapie). Ich strata vlasov je dočasná.
Predtým, ako sa pre transplantáciu rozhodnete, je dobré sa informovať o iných možnostiach zastavenia nadmernému padaniu vlasov. Existujú aj jednoduchšie spôsoby ako vaším vlasom prinavrátiť ich hustotu. To závisí od konkrétnej príčiny. Ak ste už vyskúšali všeličo, s lysinami sa nechcete zmieriť a patríte do vhodnej kategórie, transplantácia vlasov môže byť pre vás tým pravým riešením.
Technika transplantácie vlasov
Za najmodernejší a v súčasnosti najvhodnejší spôsob transplantácie vlasov sa považuje metóda FUE (Follicular Unit Extraction) čiže Extrakcia folikulárnych jednotiek. Pomocou špeciálnej mikroskopickej ihly sa vyberú folikulárne jednotky (štepy) zo záhlavia, kde sú vlasy stále silné a ich porast je hustý. V priebehu zákroku sa tieto folikulárne jednotky vložia do špeciálneho roztoku a následne sa vsádzajú na riedke miesta, či na miesta, kde vlasy už vypadali. Folikulárna jednotka sa nerovná počtu vlasov, z jednej folikulárnej jednotky môže vyrásť viac vlasov. Uvádza sa 1 až 5. Jednoducho povedané, vlasový porast sa prenesie z jednej časti hlavy na inú, kde tie vlasy viac chýbajú.
Priebeh samotného zákroku
Transplantácia vlasov sa vykonáva v lokálnej anestézii. Samotný zákrok môže trvať v rozmedzí 4 až 8 hodín. Niekedy je potrebných aj viac sedení. Závisí to od samotného počtu folikulárnych jednotiek a veľkosti plochy.
Čo sa deje po transplantácii?
Miesta, kde boli folikulárne jednotky odobrané sú zakryté vlasmi. Na miestach, kde sa štepy transplantovali, ostanú malé bodky alebo chrastičky. Tie však po pár dňoch (8 – 15) zmiznú.
Ako každý zákrok aj transplantácia vlasov si vyžaduje regeneráciu. Najbližšie dni je vhodné vyhýbať sa prílišnej fyzickej aktivite a riadiť sa inštrukciami lekára (zdravá strava, dostatok tekutín, kvalitný šampón…), aby sa rast vlasov pozitívne ovplyvnil.
Po transplantácii nie je možné očakávať okamžitý výsledok. Transplantované vlasy po zákroku zvyknú vypadať a nové začnú rásť tak o 1 až 3 mesiace. Na vzhľad hustejších vlasov si teda musíte chvíľu počkať. Celkový výsledok bude jasne viditeľný tak po roku. Účinok má však dlhodobý charakter.
Kde sa transplantácia vlasov na Slovensku vykonáva?
Na Slovensku sa transplantácia vlasov vykonáva na viacerých klinikách v týchto mestách: Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Martin, Levice. Cena zákroku sa pohybuje v rozmedzí 1000 až 3000 EUR v závislosti od počtu transplantovaných folikulárnych jednotiek a od potreby zahustenia.