Alkaloidy
Alkaloidy sú relatívne zložité dusíkaté zlúčeniny so silným vplyvom na ľudskú fyziológiu. Patria tu účinné liečivá, ale pozor, aj silné jedy. Ak sú obsiahnuté v nepatrnom dávkovaní, sú veľmi efektívnym liečivom, vo vyššej dávke môžu byť toxické alebo omamné. Tieto látky obsahujú napríklad mak, ruta alebo kostihoj.
Fenoly
Jeden z najznámejších fenolov je salicylová kyselina, významná pri výrobe aspirínu. Kyselina salicylová sa napríklad nachádza v breze bielej alebo vo fialke voňavej. Fenoly sa osvedčili pri dezinfekcii poranení, avšak pri vyššom dávkovaní môžu podráždiť pokožku.
Flavonoidy
Majú vplyv na obehový systém, pri kŕčoch, alebo aterosleróze. Bylina obsahujúca flavonoidy je arnika a medvedí cesnak.
Glykozidy
Organické zlúčeniny glykozidy majú často krát dosť odlišné vlastnosti, takže ich rozdeľujeme do samostatných skupín. Tou hlavnou je skupina kardiálnych glykozidov, látok, ktoré sa nachádzajú v liekoch používaných pri nedostatočnej činnosti srdca. Okrem toho majú diuretické vlastnosti, odvodňujú organizmus a znižujú krvný tlak, pomáhajú pri potení. Radíme tu bázu.
Horčiny
Už od samotného názvu by sme odvodili, že sú zdrojom horkej chuti. Rastliny samotné využívajú túto vlastnosť na to, aby sa prirodzenou cestou uchránili pred svojimi nepriateľmi. Terapeutické účinky horkých zložiek sú založené na stimulácii vylučovania žalúdočných štiav a žlčníka, čím podporuje chuť do jedla a dobré trávenie. Horčiny pomôžu pri detoxikácii organizmu. Niektorým horkým zložkám sa prisudzujú posilňujúce vlastnosti. Sú obsiahnuté v mnohých bylinkách, napríklad v myšom chvoste, v paline, alebo v saturejke záhradnej.
Minerálne živiny
Sú anorganické časti, ktoré pomáhajú na produkciu rastových tkanív syntézou enzýmov s fungujúcim nervovým systémom. Radíme tu púpavu bohatú na vápnik, chmeľ a rebríček na draslík.
Saponíny
Sú látky príbuzné glykozidom. Meno saponíny dostali kvôli tomu, že pri rozpustení vo vode sa vytvára pevná mydlová pena (z anglického: soap – mydlo. Delíme ich na: triterpénové a sterolové. Sterolové saponíny sa spolu so sterolovými hormónmi pomáhajú pri tvorbe svalov. Triterpénové saponíny sú nápomocné pri uvoľňovaní hlienov usadených na prieduškách a v pľúcnych trubiciach. Z byliniek tu radíme fialku, rozmarín, nechtík, či prvosienku.
Silice – éterické oleje
Silice sú intenzívne voňajúce prchavé olejovité tekutiny. Nachádzajú sa temer vo všetkých častiach rastliny, a to v kvetoch, listoch, ihličí, stonkách, plodoch, semenách, koreňoch, dreve alebo kôre stromu. Často sú obsiahnuté v hluchavkovitých rastlinách, ako je mäta, materina dúška, bazalka, pamajorán, medovka, saturejka, yzop a ďalších, ale aj v borievke, bedrovníku, fenikle, rasci, chmeli, koriandre, chrene, v škorici, v klinčeku.. Silice majú široké spektrum pôsobnosti. Niektoré pôsobia na nervový systém, sú účinné pri nervozite, úzkosti, nespavosti. Iné podporujú vylučovanie tráviacich štiav, chuť do jedla, pôsobia dezinfekčne, proti nadúvaniu a taktiež močopudne. Niektoré éterické oleje prekrvujú pokožku, ak sú napríklad súčasťou mastí na vonkajšie použitie. Najobvyklejšou metódou, ako sa silice z rastlín extrahujú, je destilácia. Typickou rastlinou, obsahujúcou éterické oleje s protizápalovými účinkami je rumanček.
Slizy
Sú prítomné v mnohých rastlinách. Ich použitie spočíva v schopnosti vytvoriť slizovitú blanu v tráviacom trakte, ktorá ho chráni pred dráždivými a škodlivými činiteľmi. Častice slizu v rastlinách pôsobia mierne laxatívne, takže sa odporúčajú pri zápche. S obľubou sa slizové látky pridávajú do horkých liekov, aby boli čiastočne znecitlivené chuťové bunky. Rastlinami s väčším obsahom slizu sú napríklad podbeľ, kvety čiernej bazy, nechtík, alebo kostihoj. Slizy majú aj protizápalové účinky.
Triesloviny
Triesloviny, (taníny alebo tanínové kyseliny), predstavujú súbor organických zlúčenín, ktoré sú vo väčšej či menšej miere obsiahnuté takmer vo všetkých rastlinách. Látky majú špecifickú vlastnosť v tom, že tvoria nerozpustné zlúčeniny spolu s proteínmi telesných tkanív (napríklad koža alebo sliznica), ktoré sťahujú tkanivo (zvieravé vlastnosti). Používajú sa aj v garbiarstve. Triesloviny majú protizápalové vlastnosti, znižujú podráždenie a potláčajú mikróby. Rastlinou bohatou na triesloviny je napríklad alchemilka, či bazalka.
Vitamíny
Vitamíny sú organické látky, potrebné na udržiavanie správneho ľudského metabolizmu. Keďže ľudské telo si nedokáže všetky vitamíny vyrobiť samo, je potrebné ich prijímať z čerstvých potravín ako ovocia a zeleniny. Bohaté na vitamíny sú napríklad petržlen, žerucha, cesnak medvedí.