Sú známe dva druhy uhoriek – uhorka dlhá a štíhla s hladkou šupkou, ktorú nazývame – šalátová. Tieto druhy bývajú silnejšie, s bradavičnatou šupkou, ktoré nikdy nenechávame dorásť. Naopak tie najvyhľadávanejšie sú drobnejšie plody (veľkosti 7 – 9 cm), ktoré nakladáme. Tento druh poznáme ako nakladačky.
Pôvod
Prvé písomné zbierky o uhorkách nasvedčujú, že táto chutná, osviežujúca zelenina pochádza z východnej Indie. Asi v 5. storočí pred n.l. začali uhorky pestovať aj Gréci a Rimania. V stredoeurópskom priestore sa uhorky udomácnili až v stredoveku a v súčasnosti tu patria k najrozšírenejším druhom zeleniny.
Iné názvy
cucumis sativus (lat), okurka (cz), cucumber (en), gurke (de)
Nutričné hodnoty
100g uhoriek obsahuje: 3.63g sacharidov, 0.65g bielkovín a 0.5g vlákniny.
Minerály: Draslík – 147mg Fosfor – 24mg Horčík – 13mg Mangán – 0.079mg Sodík – 2mg Vápnik – 16mg Zinok – 0.2mg Železo – 0.28mg |
Vitamíny: Vitamín B1 – 0.027mg Vitamín B2 – 0.033mg Vitamín B3 – 0.098mg Vitamín B5 – 0.259mg Vitamín B6 – 0.04mg Vitamín B9 – 7mg Vitamín C – 2.8mg Vitamín K – 16.4µg |
Ďalšie účinné látky
Plody uhorky obsahujú až 97% čistej vody. Uhorka sa stáva zaujímavou najmä obsahom kyseliny tartrónovej, ktorá zabraňuje tomu, aby sa škrob v organizme premenil na tuk.
Význam pre zdravie
Uhorka podporuje činnosť pečene, nerobí dobre žlčnikárom a ľahko i po nej môže prehnať.Uhorka má svoj význam pri chudnutí ale pomôže aj zvláčniť a rozjasniť vašu pokožku.
Oddávna bola považovaná za účinný prípravok na udržanie mladistvej pokožky, hoci vtedy ešte nič netušili o jej liftingových účinkoch. Preto ju často obsahujú prípravky proti vráskam a na vyrovnávanie niektorých pleťových defektov.
Pokožku hydratuje, pretože jej telo až z deväťdesiatich piatich percent tvorí voda. Liečivé prípravky na spálenú pokožku po slnku síce nenahradí, ale suchej a spálenej pleti dodá vodu. Stačí ju nakrájať a priložiť na postihnuté miesta. Sťahuje tiež póry a robí ich menej viditeľnými. Vďaka svojim bieliacim účinkom dokonca zjemňuje pehy.
Zaujímavosť
Spravte si vlastnú pleťovú masku z uhorky! Je to úplne jednoduché. Postačí ak uhorku nastrúhate a pridáte kyslú smotanu. Potom stačí naniesť už len na očistenú pleť a nechať 15 minút pôsobiť.
Upozornenie
Uhorky je potrebné dôkladne rozžuť, inak môžu spôsobiť žalúdočné problémy alebo nafukovanie. Osoby trpiace hnačkou alebo vodnatou stolicou by mali konzumovať uhorky s mierou.
Recept
Plnené uhorkyPrísady:
4 stredne veľké šalátové uhorky, 150 g uvarenej ryže, 150 g mletého mäsa, cibuľa, olej, 50 g sušených húb, mrkva, 2 strúčiky cesnaku, 2 vajcia, soľ, mleté čierne korenie, muškátový oriešok, dl zeleninového vývaru, kôpor.
Návod:
Umyté šalátové uhorky ošúpeme, prekrojíme po dĺžke na polovice a jemne vydlabeme. Uvarenú ryžu zmiešame s mletým mäsom. Pridáme očistenú pokrájanú a na oleji spenenú cibuľu, pokrájané vopred namočené huby, postrúhanú mrkvu, pretlačený cesnak, žĺtky, osolíme, okoreníme štipkou muškátového orieška, mletým čiernym korením a premiešame. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh a vmiešame do plnky. Polovicu prekrojených uhoriek uložíme do vymasteného plechu, naplníme plnkou a zakryjeme druhou polovicou, podlejeme vývarom, pokvapkáme olejom a pečieme vo vyhriatej rúre 30 minút. Pred podávaním posypeme pokrájaným kôprom.