4.1 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Úpal – riziko horúcich letných dní

Úpal je najhoršia forma tepelného úrazu s akým sa môžete v horúcich letných dňoch pomerne často stretnúť. Bez rýchlej prvej pomoci môže končiť poškodeným mozgu, kómou až smrťou. Nejde o jediný úraz, ktorý vyššia okolitá teplota môže spôsobiť. Vyčerpanie z tepla, prehriatie alebo dehydratácia sú ďalšie zdravotné problémy, ktoré vás v horúcich letných dňoch môžu nemilo zaskočiť.

Tepelný úraz

Ľudský organizmus dokáže regulovať telesnú teplotu termoregulačnými mechanizmami. Organizmus tak môže odvádzať teplo do okolia, spomaliť odvádzanie tepla alebo si teplo dokonca vyprodukovať. Pôsobenie vysokých okolitých teplôt môže tieto mechanizmy narušiť a spôsobiť vážne zdravotné problémy, ktorým sa hovorí tepelné úrazy.

Termoregulačné mechanizmy

Telesná teplota

zdravého človeka je 37°C. Regulovať teplotu v určitom rozmedzí si dokáže organizmus sám. Termoregulačné centrum, ktoré sa nachádza v mozgu (hypotalame) spúšťa termoregulačné mechanizmy. Princíp regulácie teploty spočíva v porovnávaní požadovanej teploty jadra (orgánov v tele) so skutočnou teplotou. Takže ak je teplota orgánov vyššia než by mala byť dochádza k odvádzaniu tepla, ak nižšia odvádzanie tepla sa obmedzuje.

Každý z vás si už isto všimol ako reaguje jeho telo v zime a ako v teple. Kým v letnom období, keď sú dni horúce sa teplo z organizmu odvádza, v chladných dňoch, keď je nám zima robí náš organizmus všetko čo vie len aby odovzdávanie tepla spomalil prípadne si nejaké teplo vyrobil.

Ak je teplota tela vyššia než 37°C sa teplota organizmu znižuje

  • Vyžarovaním – teplo sa odvádza z centra organizmu (od orgánov) do pokožky a odtiaľ sa uvoľňuje von. Dochádza pritom k vazodilatácii, čiže rozšíreniu ciev, ktoré odvádzajú teplo do kože alebo do pľúc odkiaľ sa dostane von.
  • Odparovaním – prejavuje sa potením. Časť tepla sa odparuje aj dýchaním.
  • Spomalením produkcie tepla.

Pokiaľ je telo chladnejšie teplo zadržiava

  • Zúžením ciev (vazokonstrikcia) – odvádzanie tepla do kože sa spomalí.
  • Produkcia tepla – telo si dokáže vytvoriť teplo samé. Triaška, husia koža alebo vzpriamenie chĺpkov – to všetko spôsobujú termoregulačné mechanizmy v snahe udržať a zabezpečiť potrebné teplo pre správne fungovanie orgánov.
  • Okrem toho sa zvýši metabolizmus a môžete pociťovať hlad. Telo sa tak snaží získať energiu, ktorú by mohlo premeniť na teplo.

Vysoké teploty okolia – extrémne podmienky

Keď teplota ľudského organizmu dosiahne 40°C sú ohrozené všetky orgány v tele. Takúto teplotu jednoducho nezvládnu a ak sa teplota ešte zvýši dochádza k ich poškodeniu (dá sa povedať, že sa uvaria).

Ľudský organizmus si dokáže teplotu regulovať sám. Pokiaľ je ale vystavený extrémnym podmienkam termoregulácia zlyháva. Organizmus nedokáže odvádzať teplo, ktoré sa kumuluje vo vnútri čo môže viesť až k úmrtiu.  Najzávažnejšími formami tepelných úrazov sú vyčerpanie z tepla a úpal.

Vyčerpanie z tepla (prehriatie organizmu)

Vyčerpanie z tepla sa môže vyskytnúť ak ste vystavený vysokým teplotám. Často je sprevádzané dehydratáciou, ale nie je to podmienka. Rozpoznávame dva typy tohto tepelného úrazu

  • Vyčerpanie vody (dehydratácia) – prejavuje sa veľkým smädom, bolesťou hlavy, slabosťou, stratou vedomia.
  • Vyčerpanie solí (minerálov) – prejavuje sa zvracaním, nevoľnosťami, svalovými kŕčmi a závratmi. Soli sa z organizmu dostávajú von hlavne potením.

Vyčerpanie z tepla: príznaky

Najčastejšie príznaky vyčerpania z tepla sú:

  • zmätenosť, závraty
  • bolesť hlavy
  • nadmerné potenie
  • bledá pokožka
  • kŕče v končatinách a žalúdku
  • strata chuti do jedla
  • zrýchlený pulz, zrýchlené dýchanie
  • únava
  • nevoľnosť, vracanie alebo hnačka
  • zvýšenie telesnej teploty (cca 38°C)

Organizmus sa v tomto prípade snaží tepla zbaviť. Môže dôjsť k extrémnemu rozšíreniu ciev, krv sa nahromadí v žilách nôh a dochádza k poklesu krvného tlaku. Najhorším výsledkom tohto stavu môže byť strata vedomia.

Vyčerpanie z tepla alebo prehriatie organizmu nie je tak závažné ako úpal. Pokiaľ ale príznaky prehriatia organizmu ignorujete môže prejsť behom pár minút do úpalu, čo už život ohrozujúci stav je.


Ak je okolitá teplota vyššia ako 35°C  termoregulácia zastaví vyžarovanie tepla. V tomto okamihu sa teplo môže dostať z organizmu von už len odparovaním a teda potením a zrýchleným dýchaním. 


Vyčerpanie z tepla: liečba

Osoby, u ktorých sa prvé príznaky vyčerpania z tepla prejavili je potrebné čo najrýchlejšie ochladiť

  • Presuňte ich na chladnejšie miesto (zabráni sa ďalšiemu prehrievaniu organizmu).
  • Mali by si ľahnúť na zemmierne im zdvihnite nohy – krv, ktorá sa v dôsledku rozšírenia ciev hromadí v nohách sa dostane do organizmu. Zabránite tak zníženiu krvného tlaku a bezvedomiu.
  • Pitie veľkého množstva tekutín – voda zabráni dehydratácii ale podávajte aj nápoje pre športovcov alebo minerálne vody. Doplníte tak chýbajúce soli, ktoré potením organizmus stratil.
  • Vlažné obklady – vlažné obklady pomôžu schladiť organizmus. Môžete namočiť deku alebo plachtu do vlažnej vody a prikryť ňou pacienta. Studené obklady môžete dať do oblasti podpazušia, slabín a na krk Môže si dať aj vlažnú sprchu alebo kúpeľ (vlažnú, nie studenú). Ak je pacient oblečení v tesnom alebo nepriedušnom odeve odstráňte ho.

Do 15 až 30 minút od začiatku ochladzovania by sa mal pacient cítiť lepšie. Ak nie mali by ste volať pohotovosť. Hrozí, že ochladzovanie nepomohlo a prehriatie organizmu prerastie do úpalu.

Úpal

Hlavným príznakom úpalu je extrémne a nekontrolovateľné zvýšenie telesnej teploty, ktoré môže poškodiť mozog a aj iné orgány v tele. Dochádza k nemu najčastejšie po prehriatí organizmu. Môžete ho ale dostať aj bez príznakov prehriatia organizmu.

K úpalu dochádza ak telo stratí možnosť odvádzať teplo, teda zastaví sa vyžarovanie a aj odparovanie tepla z organizmu. Úpal môžete dostať kdekoľvek kde je príliš teplo (na slnku počas horúcich dní, v aute, v práci, pri športe, opaľovaní, …). Vďaka klimatizáciám prehriatie organizmu v budovách dnes takmer nikomu nehrozí. Ak sa ale vyberiete von v tých najväčších horúčavách môžete úpal ľahko získať.

Úpal: príznaky

  • vysoká telesná teplota (40 a viac °C)
  • závraty, točenie hlavy
  • suchá pokožka, bez potu napriek teplu (znak zlyhania termoregulácie) je neskorý príznak úpalu
  • nevoľnosť, vracanie
  • rýchly tep srdca (silný alebo slabý)
  • rýchle, plytké dýchanie
  • zmenené správanie – zmätenosť, dezorientácia, podráždenosť, halucinácie
  • záchvaty
  • poruchy vedomia, bezvedomie (až 80% pacientov s úpalom upadne do bezvedomia)
  • kóma

Suchá pokožka je typický príznak úpalu pri nadmernej námahe. Tento syndróm sa prejavuje často u športovcov, ktorí to s trénovaním prehnali.


Problémy s vyparovaním nastávajú ak je relatívna vlhkosť 60% a viac. Pri relatívnej vlhkosti 100% sa odparovanie zastaví a termoregulácia organizmu prestáva fungovať. Organizmus sa začína nekontrolovateľne prehrievať.


Úpal: prvá pomoc

Ak máte podozrenie, že niekto má úpal volajte hneď záchranku. Do príchodu zdravotníkov poskytnite prvú pomoc.

  • presuňte pacienta na chladnejšie miesto
  • uvoľnite alebo vyzlečte mu tesný, nepriedušný odev
  • chlaďte ho vlažnou vodou (vlažné obklady, deka namočená vo vlažnej vode, …)

Pri úpale ale aj prehriatí organizmu používajte na ochladenie len vlažnú vodu. Studená alebo až ľadová voda môže spôsobiť stiahnutie ciev v pokožke čím sa ochladzovanie tela spomalí až zastaví. Teplo sa tak bude hromadiť v jadre (pri orgánoch) miesto toho aby sa odvádzalo von.

Tepelný úpal, slnečný úpal a úžeh

Možno ste sa v spojitosti s úpalom stretli s pojmami tepelný úpal, slnečný úpal či úžeh. Tepelný a slnečný úpal je spôsobený vysokým teplom prostredia. Slnečný úpal dostanete najčastejšie pri opaľovaní. Tepelný úpal zas ak ste vystavený dlhý čas vysokým teplotám, napríklad ak sedíte v prehriatom aute. Pojem úžeh sa občas používa ak slnko svieti na hlavu a šiju, čím dochádza priamo k prehrievaniu termoregulačného centra v hypotalame, ktoré prestáva regulovať teplotu organizmu.

Rozdiel medzi slnečným a tepelným úpalom a úžehom je len v spôsobe akým k prehriatiu došlo. Výsledok je rovnaký – organizmus prestáva regulovať telesnú teplotu, telo stráca schopnosť odvádzať teplo a dochádza k prehriatiu.

Pri úpale sa v dôsledku zlyhania termoregulácie zastavuje potenie, bez prvej pomoci človek upadne do kómy a nastáva smrť. Predchádzať úpalu môžete nie len skrátením pobytu v prehriatom prostredí ale aj pravidelným ochladzovaním sa pitným režimom. Prehriatie organizmu je stav, ktorý môže rýchlo prejsť do úpalu. Podceňovať jeho príznaky vás môže stáť život.

Rizikové faktory

Na prehriatie organizmu a úpal sú náchylnejší

  • starší ľudia s pridruženými ochoreniami
  • dojčatá a malé deti do cca 4 rokov

Na úpal sú náchylnejší aj ľudia ktorí trpia chorobami pľúc, srdca, obličiek, majú vysoký krvný tlak, kosáčikovitú anémiu, cukrovku alebo iné zdravotné problémy, ktoré spôsobujú horúčku. Patrí sem aj obezita a poruchy vylučovania vody a solí.

Lieky ako antidepresíva, antihistaminiká, diuretiká, lieky na vysoký krvný tlak ale aj alkohol a drogy zvyšujú riziko úpalu.

Náchylnejší na úpal sú aj ľudia, ktorí to prehnali s opaľovaním a spálili sa na slnku.

Z prehriatia organizmu a aj úpalu sa môžete zotaviť behom pár dní. Počítajte ale s tým, že pár dní až týždňov budete citlivejší na teplo.

 

Úpal – deti

Malé deti sú na prehriatie organizmu, úpal a dehydratáciu obzvlášť náchylné. Dojčatá a malé deti do cca 4 rokov nemajú ešte dostatočne vyvinuté termoregulačné mechanizmy a ich organizmus ešte nedokáže tak dobre odolávať vysokým teplotám.

Malé deti by ste nemali nechávať v horúčavách na priamom slnku, ani ak ste ich natreli opaľovacím krémom. Dojčatá je dobré chrániť ľahkým priedušným oblečením. Malé a aj väčšie deti by mali mať pokrývku hlavy.

Príznaky úpalu alebo prehriatia organizmu u detí sú rovnaké ako u dospelých. Pri podávaní prvej pomoci postupujte rovnako. Pokiaľ je dieťa apatické, nedarí sa vám znížiť horúčku alebo upadlo do bezvedomia volajte záchranku.

Prehriatie organizmu – tehotné ženy

Tehotné ženy

by si mali na prehriatie organizmu dávať pozor, môže byť dôvodom potratu.

Telesná teplota nad 38°C môže byť rizikom pre vyvíjajúci sa plod – riziko vývojových vrodených vád je podstatne vyššie.

Ideálna teplota

Ideálna teplota vonkajšieho prostredia pre človeka v plavkách je pre každého z nás iná. Kým niekomu je teplo, inému môže byť zima. Ľudský organizmus ale zvládne regulovať teplotu bez problémov ak je teplota okolitého prostredia

  • 28°C – ak ste v kľude
  • 25°C – pri ľahkej aktivite (ľahká práca, chôdza,…)
  • 15°C – dlhšie vytrvalostné aktivity ( šport, beh, rýchla chôdza, …)

ZDROJ

sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/heat-injury
wikiskripta.eu/w/P%C5%AFsoben%C3%AD_vysok%C3%BDch_teplot_na_organismus
webmd.com/fitness-exercise/heat-exhaustion
npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2017_07/Prva_pomoc_pri_prehriati_a_tepelnom_upale.aspx?did=12&sdid=77&tuid=0&
nhs.uk/conditions/heat-exhaustion-heatstroke/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY