5.5 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Valeriána lekárska

Latinsky

: Valeriana officinalis L.
Ľudovo: baldrián, valeriánok, kozlík, mačacia zelina, odolen
Čeľaď: valeriánovité

Je to trváca bylina, dosahuje výšku až jedného metra. Kvety sú bieloružové, usporiadané vo vidlicovitých vrcholíkoch do trojramenných metlín. Kvitnú v júni až septembri, sú hmyzoopelivé a aromatické. Plodom je nažka.

Výskyt

Bylinka rastie v miernom pásme Európy. Druh je mierne vlhkomilný a znáša aj vápenaté pôdy. Rastie v kroviskách, lesných svahoch, vlhkých lúkach a pri potokoch. V niektorých krajinách sa pestuje na farmaceutické účely.

Časti, ktoré sa zbierajú

Používajú sa podzemné časti vykopávané zväčša z pestovaných rastlín. Obdobie zberu sa u nás traduje v auguste až októbri, resp. od jesene do jari.

Účinné látky

silica (0,4 – 0,6 %), obsahujúca najmä estery borneolu (kyselina mravčia, octová izovalérová) a seskviterpény (kyselina valerénová, kyselina acetoxyvalerénová, valerenal). Šetrne sušená droga obsahuje terapeuticky významné valepotriáty (0,5 – 2,0 %) s účinnou zložkou valtrát (80 – 90 %), didrovaltrát, acetvaltrát, valerozidát. Sprievodné obsahové látky sú flavonoidy, sliz a kyselina chlorogénová.

Využitie

Valeriána lekárska je bylina s ukľudňujúcimi účinkami na nervový systém a je používaná pri nespavosti (najmä vplyvom vyčerpania). Pomáha prekonávať chronické poruchy spánku, depresiu a hysterické stavy, uvoľňuje svalové napätie, upokojuje búšenie srdca, bolesti hlavy, pôsobí proti žalúdočnej neuróze, črevným ťažkostiam, proti nafukovaniu a kŕčom.

Kontraindikácie

Nie sú známe.

Zaujímavosť

Vôňa láka a dráždi mačky – katofília.

Motto

Prečo sa máme hádať – dajme si valeriánu.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY