Vápnik
je pre človeka základnou živinou a súčasne je aj najrozšírenejším minerálom v našom tele. 99% z tohto prvku je uložených v kostiach a zuboch, zvyšné 1% nájdeme v telesných tkanivách a tekutinách. Celkovo jeho obsah v tele je na úrovni 700-1400g.
Úlohy vápnika
- je dôležitý pre nervosvalovú dráždivosť a pre vedenie nervových vzruchov,
- stará sa o zachovanie dobrej kondície kostí a zubov,
- je potrebný na zrážanlivosť krvi, hojenie a činnosť svalov,
- koordinuje srdcové sťahy a pravidelný tep, znižuje krvný tlak,
- znižuje toxické účinky olova a kadmia,
- podieľa na významných biochemických reakciách,
- tlmí alergické reakcie,
- po náročnej fyzickej aktivite (športe) pomáha ľudskému telu vysporiadať sa s prebytkami kyseliny mliečnej,
- zmierňuje dopad stresu a s ním súvisiacu nespavosť,
- podporuje metabolizmus železa.
Odporúčaná denná dávka
vápnika je u dospelých 800-1200mg, u detí od 1 roku 350-500mg, dospievajúcej mládeže 800-1000mg, u tehotných a dojčiacich žien 1200mg.
Dobrými zdrojmi vápnika v strave sú: mliečne výrobky, mak, pšeničné otruby, vývar z hovädzích kostí, orechy, tofu, sója, fazuľa, figy, hrozienka, mandle, pistácie, arašidy, syry, jogurty, ryby v konzerve, listová zelenina a cereálie.
Jeho nedostatok hlavne v období detstva môže viesť v staršom veku k deformáciám kostí a ich vyššej lámavosti. Nedostatok vápnika spôsobuje vypadávanie vlasov a prispieva k vzniku osteoporózy, zvýšenú kazivosť zubov, záchvaty úzkosti, kŕče a svalové bolesti a tiky, ťažkosti pri chôdzi, lámavosť nechtov, škrípanie zubami, búšenie srdca.
Nadbytok vápnika spôsobuje zvýšenú záťaž pre obličky, kalcifikáciu mäkkých tkanív, riziko vzniku srdcových chorôb, zrýchlenie starnutia a degenerácie organizmu.
Vedeli ste, že..
mak
obsahuje 12x viac vápnika ako mlieko a 3x viac ako syry?
Upozornenie
- kyselina šťavelová prítomná v špenáte, rebarbore, cvikle, mangolde, vytvára v kombinácii s vápnikom nerozpustné oxaláty
- nadmerná konzumácia sladkostí, múčnych výrobkov, solených potravín, mäsa a vajec zvyšuje potrebu vápnika