Funkcie mazu
Maz vyprodukovaný mazovými žľazami premasťuje povrch kože a vlasy a ochraňuje ich proti škodlivinám. U cicavcov je jedinečné to, že maz obaľuje vlasy aj srsť vodotesným obalom, ktorým pomáha telo lepšie izolovať pred chladom a dažďom. Aj keď sa u ľudí evolučným vývojom ochlpenie vytratilo a zostalo len na pár miestach, mazové žľazy produkujú maz aj dnes v nemálom množstve. Tieto mazové žľazy sú rozmiestnené po celom povrchu pokožky a ich produkcia je vyššia u mužov, ako u žien, vzhľadom na pôsobenie mužského hormónu testosterónu. Pri stave, kedy žľazy produkujú priveľa mazu, hovoríme o mazotoku, alebo seborei, kedy má pokožka mastný vzhľad a lesk.
Charakter mastnej pokožky
Mastná pokožka
síce nestarne tak rýchlo, na strane druhej má ale mnoho nedostatkov. Mastná pokožka býva bledá, často pokrytá malými šupinkami. Je hrubá, zle prekrvená, lesklá, s viditeľnými rozšírenými pórmi, z ktorých možno vytlačiť olejovitú látku. Uhry komedony – čierne bodky sa objavujú najmä tam, kde sú veľké mazové žľazy, na čele, nose, ale i brade.
Uhry sú vlastne zmesou výlučkov tukových žliaz, prachu, odumretých rohových buniek a baktérií, hromadia sa v kožných póroch kde ich rozširujú. Pri ich mechanickom vytlačení je biela časť kožný maz a čierna hlavička je reakcia keratínu na povrchu kože. Keďže maz produkovaný žľazou nemôže voľne opustiť mazový pór, stáva sa živnou pôdou pre baktérie a komedón sa môže zapáliť, čím vzniká zápalové ochorenie akné. Pri akné sa vytvorí hnisavý pupienok, ktorý po čase neudrží svoj obsah a praskne. Akné sa prejavuje nielen na tvári, ale aj na hrudníku a na chrbte. Na jeho výskyt má vplyv aj genetika, ale i tieto faktory: prekyslenie – alebo iné ochorenie žalúdka, pečene, kvasinkové infekcie, ale napríklad i zápalové ložiská driemajúce v organizme.
Činnosť mazových žliaz je nadmerná najmä v dospievaní, v období puberty a po ukončení tohto obdobia ich nadmerná produkcia väčšinou ustane. Mastná pleť pôsobí často zanedbaným a neestetickým dojmom, preto je potrebné venovať jej dostatočnú starostlivosť každý deň.
Ako zistiť, či máte mastnú pokožku?
Kožný test si spravíte nasledovne: tvár či očistite vlažnou vodou a toaletným mydlom, aby ste odstránili nečistoty, prach i make-up. Po hodine až dvoch sa na pokožke opäť vytvorí ochranný plášť a vtedy si na tvár priložte tenký hodvábny papier. Ak na papieri ostanú mastné otlačky, máte mastnú pleť. Ak sú na časti papiera suché i mastné miesta, máte zmiešaný typ pokožky.
Starostlivosť o mastnú pokožku
Základom starostlivosti o tento typ pokožky je hygiena. Pokožku umývame nielen večer, ale aj ráno, keďže maz sa produkuje aj počas noci. Pre mastnú pokožku, ktorá sa zle prekrvuje sa odporúča omývanie alebo kúpeľ v horúcej vode. Horúca voda, podobne ako para ju hĺbkovo čistí, zjemní ju a rozšíri póry. Po očiste v takom teplom kúpeli sa odporúča pokožku ochladiť chladnou, avšak nie príliš studenou vodou, ktorá následne stiahne póry a osvieži pokožku.
Pri bežnom umývaní mastnej pokožky však čistá voda nestačí. Použite jemné čistiace gély, alebo emulzie, rozhodne sa vystríhajte príliš vysušujúcich alkoholových vôd, alebo mydiel. Tie pokožku síce na chvíľu odmastia, no po nadmernom odmastení pokožka naštartuje tvorbu mazu dvojnásobne. Po očistení pleti si tvár i krk pretrite pleťovou vodou a nakoniec do kože vklepte ochranný krém, a to buď suchý, polomastný, alebo antiseptický. Ak si chcete urobiť make-up zvoľte radšej špeciálny tónovací prípravok určený na mastnú pleť.
Náš tip: Aj keď je dnes na trhu už nespočetné množstvo make-upov zaručujúcich celodenné zmatnenie pleti, dobrou pomôckou proti nežiaducemu lesku môžu byť odmasťujúce papieriky, ktorými si v prípade potreby viete odmastiť prebytočný kožný maz aj v priebehu pracovného dňa.
Na poriadne vyčistenie pleti nezabudnite ani večer, kedy na záver aplikujte výživnejší krém, alebo ľahké pleťové mlieko.
Ak pokožka nie je zapálená, môžete si dopriať 2x mesačne mechanický peeling, alebo použite hotové zlupovacie masky.
Je vhodné si vriedky vytláčať aj doma?
Nezapálené a otvorené vriedky je možné vytláčať, samozrejme za prísnej hygieny. Keďže pokožka je po vytláčaní uhrov a vriedkov červená, odporúča sa nechať si túto procedúru na večer. Pri odstraňovaní komedónov je potrebné mať prsty obalené v čistom mäkkom a tenkom obrúsku, vreckovke, alebo gáze a nechty by mali byť krátke.
Pred vytláčaním si môžete spraviť teplý obklad, alebo naparenie sa nad bylinkovým odvarom. To pomôže zmäkčiť pleť a viac otvoriť póry. Uhry vytláčajte vonkajšou stranou ukazovákov, ak sa nedajú vytlačiť, je dobré ich nechať tak, aby sa zbytočne nenarušilo tkanivo pokožky. Po procedúre si pleť riadne vydezinfikujte, ideálne s pleťovou vodou s nižším obsahom alkoholu.
Prírodná pomoc
Veľmi príjemné a účinné sú aj bylinkové kúpele zo zmesou odvarov šalvie a z harmančeka, ktoré sa zmiešajú v rovnakom pomere, alebo kúpele z kvetov arniky a harmančeka, taktiež zmiešaných v rovnakom pomere. Bylinkové odvary si pripravíte sparením bylín vriacou vodou a následným lúhovaním počas doby 15 minút – bylinky ale nevaríme. Okrem šalvie a harmančeka je vhodná arnika, lopúch, čajovníkový olej. Ak nie je čas na vyrábanie vlastných domácich produktov, stavte na BIO kozmetické výrobky z rastlinnými olejmi a výťažkami, bez farbív, syntetických konzervantov, či parfumov.
Vyskúšajte tieto pleťové masky na mastnú pleť
Harmančeková pleťová maska
– čistiaca a protizápalová maska, 100g sušených kvetov sparíme v čistej sklenenej nádobe vriacou vodou tak, aby sme vytvorili kašovitú zmes. Po 10 minútach nanesieme pripravenú hmotu na gázu, ktorú prikladáme na tvár, cez čelo, nos, bradu a líca. Na tvári ju necháme 20 minút, pokiaľ nevychladne, tak ju zmyjeme vlažnou vodou.
Drožďová maska na lesklý nos – rozmiešajte pol kocky droždia s vodou na hustejšiu kašu, ktorú natrieme na nos a tú necháme pôsobiť až do jej zaschnutia, keď ju jemne prstami odstránime, čo nejde, odstránime vlažnou vodou. Kúru opakujeme počas 2 mesiacov, vždy 2x do týždňa.
Sťahujúca maska – jedno vajce dobre rozšľaháte, nanesiete štetcom na celú tvár a nechajte pôsobiť 20 minút.
Čo pre seba môžete spraviť navyše?
Ak trpíte mastnou pleťou, nestačí starostlivosť o pleť zvonku, ale je potrebné starať sa o ňu aj „zvnútra“ – a to správnou životosprávou a výživou. Obmedziť mastné a korenisté jedlá, dráždivé jedlá, sladkosti a naopak prijímať dostatok čerstvého ovocia, zeleniny, prijímať dostatok tekutín, najmä čistej vody a bylinných čajov. Snažte sa tráviť veľa času na čerstvom vzduchu, ale i na horskom slnku.
zakladom je hydratacia pleti a cistenie – ja osobne som presla z lekarnickej kozmetiky na prirodnu a to hlavne na salviovy hydrolat bio-bachovky